Recenzja książki: Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale

Recenzuje: Patryk Obarski

O tym, że moda wywierała i wywiera ogromny wpływ na kulturę, politykę i społeczeństwo, wiadomo nie od dziś. Kto jednak ustala jej kanony? Odpowiedzi na to pytanie w swojej najnowszej publikacji poszukuje Iwona Kienzler. Dyktatorzy mody to świetny przegląd najważniejszych i najwybitniejszych twórców rynku modowego XX i XXI wieku.

recenzja Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale

W swojej książce Iwona Kienzler przedstawia losy ośmiu twórczyń i twórców mody. Swoją opowieść autorka rozpoczyna od przedstawienia historii Coco Chanel. Ta decyzja wydaje się nieprzypadkowa, wszak Chanel do dziś – mimo kolejnych trendów rynku odzieżowego – uznawana jest za prawdziwą ikonę stylu. Iwona Kienzler poświęca w książce najwięcej miejsca, ma jednak co opowiadać. Życie twórczyni „małej czarnej” okazuje się barwne niczym fabuła dobrego filmu, a samą postać projektantki Kienzler rysuje jako co najmniej niejednoznaczną.

– Postać Coco Chanel, podobnie jak jej twórczość, jest nie do przecenienia. Ta niezwykła, aczkolwiek także kontrowersyjna kobieta, zmieniając modę, dała kobietom wolność, udowadniając, że modne i luksusowe ubrania mogą być również wygodne – mówiła w wywiadzie Iwona Kienzler.

Zresztą niemal każda z postaci ze świata mody, o których w swojej książce pisze Iwona Kienzler, jest postacią nieoczywistą. Tak samo jest chociażby w przypadku Christiana Diora, Alexandra McQueena czy niedawno zmarłej Vivienne Westwood. Autorka przedstawia czytelnikom losy twórców najsławniejszych marek modowych, takich jak Versace czy Gucci, ale również i Elsę Schiaparelli, której kreacje wciąż okazują się niezwykle inspirujące w świecie haute couture.

W swojej książce Iwona Kienzler skupia się jednak nie tylko na zawodowej karierze poszczególnych twórców mody i reakcjach na ich pomysły ze strony krytyków. W Dyktatorach mody znajdziemy przede wszystkim opowieści o tym, jaką drogę projektantki i projektanci musieli pokonać, by dotrzeć do upragnionego sukcesu. Nierzadko zaś były to drogi niezwykle wyboiste, a każdy sukces okupiony był tragediami w życiu prywatnym projektantek i projektantów.

Nierzadko za konkretną kreacją kryją się osobiste dramaty czy historie z życia jej projektanta. […] Wszyscy za pomocą materiału, igły i nici tworzyli poruszające kreacje, obok których nie dało się przejść obojętnie

– pisze w swojej książce Iwona Kienzler.

Jednocześnie warto zauważyć, że ze względu na formę publikacji, sylwetki bohaterów książki nie są mocno rozbudowane. Poświęcone im rozdziały często zamykają się w mniej-więcej czterdziestu stronach i uwzględniają najważniejsze informacje z życia twórczyń i twórców, opowiadając o najbarwniejszych momentach ich życia.

Dyktatorzy mody to także książka niezwykle aktualna, bowiem autorka korzystała zarówno z tradycyjnych publikacji poświęconych poszczególnym twórcom i twórczyniom mody, jak i ze źródeł internetowych. Dzięki temu zamiast suchej encyklopedycznej narracji Iwonie Kienzler udaje się uzyskać znacznie bardziej swobodny  i przystępny ton opowieści.

Na wyróżnienie zasługuje także szata graficzna książki. Dyktatorzy mody to po prostu dobrze zaprojektowana książka, która świetnie nadaje się jako wyjątkowy prezent dla fanki czy fana mody. Twarda oprawa, ciekawa okładka, ale przede wszystkim – dopracowany w każdym szczególe układ graficzny wnętrza publikacji zdecydowanie zwracają na siebie uwagę i zachęcają do zakupu.

Kup książkę Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale
Inne książki autora
Poradnik dla poszukujących pracy za granicą. Wzory pism oraz rozmówki w języku angielskim z tłumaczeniami
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Poradnik dla poszukujących pracy za granicą. Wzory pism oraz rozmówki w języku angielskim z tłumaczeniami

Pozycja przydatna dla osób, które zmuszone są do posługiwania się językiem angielskim w trakcie poszukiwania pracy za granicą. Przedstawiono tu wszystkie...

Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności

Zadziwiające, jak często bagatelizowana jest rola uczuć w historii: Poznaj sekrety romansu, który w znaczący sposób wpłynął na dzieje naszej ojczyzny!...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy