Recenzja książki: Długa Ziemia

Recenzuje: gocha

Terry Pratchett i Stephen Baxter to nazwiska kultowe, znane każdemu czytelnikowi szeroko pojętej fantastyki. Wierni miłośnicy obu pisarzy z zapartym tchem czekali zatem na książkę, będącą wynikiem współpracy mistrzów brytyjskiej fantastyki. Czy było warto?

 

Pomysł na Długą Ziemię nie jest przesadnie oryginalny, gdyż opiera się na koncepcie światów równoległych: w niedalekiej przyszłości, dzięki prostemu urządzeniu, nazwanemu „krokerem”, możliwa staje się podróż do równoległych światów. Okazuje się bowiem, że istnieje nieskończenie wiele wersji naszej Ziemi, odległych od siebie dosłownie o jeden krok. Konsekwencje tego odkrycia są niezwykle dramatyczne: na naszej planecie zaczynają się masowe migracje ludzi znużonych przeludnioną ziemią i jej problemami. Mało kto jest w stanie oprzeć się pokusie posiadania na własność całej planety. Kolonizowanie coraz większej ilości światów łączy się jednocześnie z wyludnianiem Ziemi, a - co za tym idzie - osłabieniem gospodarki, podupadającymi rządami, antagonizmami między tymi, którzy zostali i tymi, którzy zdecydowali się opuścić naszą planetę.

 

Powieść koncentruje się na dwóch malowniczych bohaterach. Pierwszym z nich jest Joshua, naturalny „kroczący”, człowiek, który jest w stanie bez krokera pokonywać kolejne odległości między światami. Urodzony w równoległym świecie samotnik i podróżnik nadaje się doskonale do misji wymyślonej przez drugiego z bohaterów - Lobsanga. Lobsang zaś to umieszczona w ciele robota inkarnacja tybetańskiego mechanika samochodowego i właściciel ogromnej korporacji w jednym... Kierowany żądzą przygód i eksplorowania kolejnych światów, Lobsang decyduje się dotrzeć do ostatniego z nich, jako towarzysza podróży wybierając naturalnego kroczącego, Joshuę.

 

W ten sposób statek powietrzny „Mark Twain” wyrusza w swoją podróż, pokonując kolejne światy, co pozwala pisarzom na rozwinięcie skrzydeł. W dużej mierze powieść składa się właśnie z prezentowania kolejnych wersji naszej planety, różniących się od siebie fauną i florą. Oszołomieni bohaterowie przyglądają się niesamowitym pejzażom, zwierzętom i roślinom, a im bardziej oddalą się od domu, tym dziwniejsze miejsca przyjdzie im oglądać. Długa Ziemia staje się z czasem prezentacją kolejnych wersji poszczególnych światów, co odbija się na fabule, będącej tak naprawdę ciągiem kroków i ich rezultatów. Wyobraźnia obu pisarzy pozwala im kreślić naprawdę niesamowite obrazy, jednak stopniowo czytelnik może poczuć się znużony, gdy zamiast zwrotów fabularnych otrzymuje kolejny szkic na temat: "co by było gdyby ewolucja na tej planecie przebiegła inaczej?” Fani twórcy Świata Dysku także mogą poczuć się nieco zawiedzieni, gdyż Długa Ziemia nie obfituje w sceny, które pozwoliłyby na zaprezentowanie charakterystycznego poczucia humoru Pratchetta. Finał powieści pozostawia niedosyt i wiele pytań, ale jest także obiecującym wstępem do tomu drugiego. Pozostaje mieć zatem nadzieję, że w kolejnej części będzie więcej akcji. I więcej Pratchetta.

 

http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

Kup książkę Długa Ziemia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Długa Ziemia
Książka
Długa Ziemia
Stephen Baxter, Terry Pratchett
Inne książki autora
Długa wojna
Stephen Baxter, Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Długa wojna

Jeden świat to za mało...Długa Ziemia stoi otworem. Ludzkość rozprzestrzeniła się po niezliczonych światach, a flotylle sterowców łączą je, wspomagając...

Długa Utopia
Stephen Baxter, Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Długa Utopia

Czwarta część bestsellerowej serii mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy