Recenzja książki: Czas tarantul

Recenzuje: szczepanik

Niemcy, lata 30. Do Berlina, miasta nieograniczonych możliwości, ale także i niezliczonych pokus, przyjeżdża Vera, dziewczyna z prowincji. Zatrzymuje się u ciotki Toni, która postanawia pomóc swej młodziutkiej krewniaczce w zyskaniu towarzyskiej ogłady, a przede wszystkim w znalezieniu odpowiedniego nauczyciela śpiewu. Vera przyjechała bowiem do stolicy głównie po to, by doskonalić swój piękny głos, mający wynieść ją na deski teatrów i oper.

 

Pasmo przyjemności, jakim stało się jej życie, przerwane zostaje wraz z dojściem do władzy partii Hitlera. Berlin zamieniony zostaje w plac defilad, jak gdyby toczące się w stolicy Niemiec wydarzenia były tylko zabawą dużych chłopców w wojsko. Po ulicach maszerują żołnierze – wszędzie żołnierze, tylko żołnierze…. I zdezorientowane kobiety, domagające się swoich praw do balów, zabaw, przyjemności. Do zwykłego nimi zainteresowania. Toni i Vera są wśród tych przedstawicielek płci pięknej, których mężowie czy opiekunowie wyłącznie dzięki swojej zręcznej polityce nie ulegli kryzysowi gospodarczemu i nie doprowadzili swoich firm do upadku. One też, przyzwyczajone do dobrobytu, najmniej rozumieją zaistniałą sytuację. „Czas tarantul” Iwony Menzel to książka z pozoru prosta, w rzeczywistości – zbudowana kunsztownie, wtłaczająca w swe treści kilka różnych problemów jednocześnie. Ta pozorna prostota opowieści wynika z faktu, że historia w niej opowiedziana postrzegana jest z perspektywy głupiutkich kobiet z wyższych (majętnie) sfer, przedkładających emocje nad zdroworozsądkowe myślenie. W ich pojmowaniu świata występuje jakiś Hitler (ważne, że ujmujący panie swoim wdziękiem mimo że średnio przystojny), jakieś nakazy i zakazy dotyczące ras, które może i rujnują czyjeś życie lub karierę, ale przede wszystkim przeszkadzają w rozwoju miłości Very i Maxa, i wreszcie, Żydzi, którzy jakimś, nie wiadomo jakim, trafem znikają z terenów państwa.

 

To, co kryje się w dopowiedziach, na marginesach, co wyłania się spomiędzy naiwnych kobiecych słów, jest prawdziwym dramatem. Spod koronek, falbanek, najmodniejszych sukienek i kapeluszy przeziera wojna. Polityka bezwzględna i totalitarna, która nie niszczy wprawdzie Berlina, ale czyni go areną zjawisk iście groteskowych, na myśl przywołujących Tuwimowski „Bal w Operze”. Tragedia jest tu tym większa, im mniej świadomie przyjmowana. A przyjmowana niemalże całkowicie nieświadomie, z miną rozkapryszonego dziecka, niedojrzałej kobiety. Dotknięte przez los państwo, dotknięty w rezultacie świat i wreszcie – Vera, płacąca jedną z najwyższych możliwych cen głównie za to, że przyszło jej żyć w takich a nie innych czasach akurat w Berlinie, to tematyka „Czasu tarantul”. Książka wstrząsa pomimo braku w niej drastycznych scen. Wzrusza, choć postacie Toni i Very powinny raczej drażnić. Jest niezwykła mimo że zwyczajna. I dlatego właśnie warto ją przeczytać.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Czas tarantul

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czas tarantul
Autor
Książka
Czas tarantul
Iwona Menzel
Inne książki autora
Szeptucha
Iwona Menzel0
Okładka ksiązki - Szeptucha

W zagubionych wśród nadbiebrzańskich bagien Waniuszkach modlitwą i ziołami leczy stara Oleszczukowa. Kiedy niespodziewanie umiera, wieś oczekuje...

W poszukiwaniu zapachu snów
Iwona Menzel0
Okładka ksiązki - W poszukiwaniu zapachu snów

Europa między Wschodem a Zachodem, początek burzliwych lat dziewięćdziesiątych. W Polsce zostaje obalona komuna, w Berlinie pada mur, droga do zjednoczenia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy