Recenzja książki: Codex argenteus, czyli srebrna księga fratri Vincentii od czarnych mnichów zakonu kaznodziejskiego

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pytanie o sens i cel życia z pewnością bliskie jest każdemu. Andrzej Turczyński dzieli się przemyśleniami brata Wincentego. A przyznać trzeba, że są one niezwykle wnikliwe i sięgające głębi ludzkiego wnętrza. W przeplatających się fragmentach tekstu i apokryfów Czarnego Mnicha od Kaznodziejów, zostajemy zapoznani z jego bogatym w doznania życiem i owocami dogłębnych przemyśleń.

Poznajemy trudne początki kształtowania powołania i przysposabiania do życia zakonnego, kiedy to Wincenty garnął się do różnego rodzaju prac fizycznych i pełnił wielorakie funkcje. Władając kilkoma językami, pogłębiał swoją wiedzę, studiując dzieła, traktaty i kodeksy dotyczące tajemnej wiedzy. Dzięki temu coraz bardziej zagłębiał się w tajniki ludzkiego umysłu. Złożył śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz przyjął święcenia. Pełnił obowiązki subinkwizytora Prowincji Wielkopolskiej Zakonu Kaznodziejskiego, jednak nikogo nie wydał na śmierć. Mógł się poszczycić znajomością z ówczesnymi władcami.

Autor przybliża czytelnikowi osobę brata Wincentego, kładąc nacisk na trudne czasy piętnastowiecznych zbrojnych napaści, grabieży i bestialskich mordów na wyznawcach Kościoła i ludziach świeckich. Przytacza dysputy teologiczno-filozoficzne, dotykające kwestii Boga, duszy, ludzkiego rozumu, mikro- i makrokosmosu.

W swoich rozważaniach Czarny Mnich od Kaznodziejów sięga czasów sprzed stworzenia, dostrzega łączność ciała i duszy oraz przemijalność ludzkiego istnienia, a także analizuje związek z przodkami. Rozważa kolejne etapy życia od poczęcia, poprzez włączenie do Kościoła mocą sakramentu chrztu i kończy na rozstaniu z ziemskim wędrowaniem. Jest pewien, że na początku był Logos – Słowo czyli Jezus Chrystus i dopuszcza do swej świadomości tajemnicę Trójcy Świętej. Z drugiej jednak strony rodzą się w nim wątpliwości, czy wiara nie jest złudzeniem.

Prowadząc czytelnika po apokryfach brata Wincentego, Turczyński przekazuje również żal Czarnego Mnicha z powodu zagubienia umysłu w ciemnościach niepewności, ciągłych poszukiwań i nierozwiązanych tajemnic. Natura światła dającego ciepło stanowiła dla niego istotę poszukiwań. Ciągłe bycie w drodze pogłębiało odczucie bezsensowności wędrowania po świecie oraz braku przywiązania do miejsca. Ciesząc się z długich lat życia i z tego, że z wielu życiowych „zawirowań” wychodził zwycięsko, brat Wincenty równocześnie żałował, że za mało „upraktyczniał” swoje myśli.

Przewijające się pojęcia: „Bractwo Salamandry”, „Trzy Zasady”, „Mała i Wielka Przemiana”, „Kamień Filozoficzny”, „Filozofia Całości Bytu” oraz „Formuła magiczna” dodają pikanterii i zachęcają do sięgnięcia po opisywane dzieło. Przeciwstawiając pokusom tego świata wiarę i wytrwanie w dobrym, czytelnik ma okazję zbliżyć się umysłem i sercem do istoty ziemskiego wędrowania, by w końcu dotrzeć tam, gdzie znajdzie odpowiedź na wszelkie pytania.

Kup książkę Codex argenteus, czyli srebrna księga fratri Vincentii od czarnych mnichów zakonu kaznodziejskiego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Codex argenteus, czyli srebrna księga fratri Vincentii od czarnych mnichów zakonu kaznodziejskiego
Inne książki autora
Jawnogrzesznica i Pan
Andrzej Turczyński0
Okładka ksiązki - Jawnogrzesznica i Pan

Jawnogrzesznica, która namaściła Jezusa - krótka była jej sława. Pojawiła się, wywołała skandal i zniknęła z kart Ewangelii. Może żyła jeszcze dwadzieścia...

Ceremoniały
Andrzej Turczyński0
Okładka ksiązki - Ceremoniały

Gdyby powiedzieć, że „Ceremoniały” są książką o umieraniu, byłaby to prawda cząstkowa. Bo są one jednocześnie pochwałą wszelkich form życia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy