Recenzja książki: Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe

Recenzuje: Damian Kopeć

Byciem grzecznym nie jest łatwe. Proszę-dziękuję.

Mały kruk bardzo źle zachowuje się na przyjęciu u borsuka. To właśnie tam słyszy, że musi nauczyć się być grzecznym. Problem w tym, że kruk nie wie, co to znaczy, a niewiedza ta może mieć przykre dla niego, wymierne konsekwencje - może nie dostać tak bardzo oczekiwanych urodzinowych prezentów.

Przyjaciele małego kruka dzielą się z nim swoimi spostrzeżeniami. Zając twierdzi, że bycie grzecznym jest bardzo trudne i trzeba je długo ćwiczyć. Krukowi nie podoba się taka wizja. Misio uważa z kolei, że bycie grzecznym jest bardzo proste - trzeba tylko ładnie zjadać miodek i raz w roku się myć. Owieczka jest grzeczna, bo robi to, o co prosi ją mama. Nie może więc pomóc krukowi, bo jest chora i mama kazała jej leżeć w łóżku. W końcu mały kruk zwraca się do zająca-mądrali. Ten chce mu pomóc najlepiej, jak potrafi. Zaczynają od czegoś niby niezwykle prostego - od nauki używania słów "proszę" i "dziękuję". Czy aby na pewno są to najprostsze w użyciu słowa? Czy mały kruk szybko nauczy się być grzecznym? Czy wystarczy wkuć na pamięć listę nakazów i zakazów, by wszyscy uważali Cię za miłego i dobrze wychowanego? Czy kruk zdąży przed swoim przyjęciem urodzinowym?

Jak skutecznie uczyć dziecko grzeczności? Jak wpoić mu zasady dobrego wychowania, takiego bycia wśród innych, by wszystkim było miło i by nikomu nie sprawiać przykrości? Co wolno, a czego nie? czyli bycie grzecznym nie jest łatwe to opowieść o małym kruku, która może w tym pomóc, choć raczej nie zastąpi codziennej nauki grzeczności. Jest napisana dość prostym językiem, zabawna, trochę przewrotna, ładnie ilustrowana. Tekst i kolorowe ilustracje wzajemnie się uzupełniają. Rysunki są pełne szczegółów, dowcipne, wykonane przyjemną dla oka kreską. Zwierzątka pojawiające się na nich powinny azbudzić sympatię dziecka. Dzięki nim książeczka może służyć nie tylko do czytania przez kogoś starszego, lecz również jako inspiracja do opowiadania o tym, co się na nich dzieje. Opowiadać może zresztą nie tylko ktoś starszy, ale można poprosić dziecko o opisanie tego, co widzi, własnymi słowami.

Historyjka ma nieco przewrotne zakończenie. Z pewnością nie jest sztampowa. Zmierza do celu, ale nie całkiem oczywistą, prostą drogą. Często jednak właśnie takie podejście, bardziej wyrafinowane, przynosi lepsze efekty. Książeczka Co wolno, a czego nie? czyli bycie grzecznym nie jest łatwe jest częścią większej serii historyjek o przygodach małego kruka autorstwa Nelle Most z ilustracjami Annet Rudolph. Ich forma, zawarty w nich ciepły humor sprawiają, że mogą się spodobać naszym milusińskim. Na pewno warto wypróbować książeczki na przedszkolakach, zwłaszcza tych młodszych. Proszę-dziękuję.

Kup książkę Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe
Autor
Inne książki autora
Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię
Nele Moost0
Okładka ksiązki - Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię

Przed małym krukiem nie lada wyzwanie! Sympatyczny urwis postanawia znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie imię. Sprawa pozornie wydaje się prosta. Mały...

Jak kózka uczyła się pływać
Nele Moost0
Okładka ksiązki - Jak kózka uczyła się pływać

Dawno, dawno temu zdarzyła się rzecz niezwykła - zwierzęta postanowiły pójść do szkoły. Nauczyciele uznali, że każde przyzwoite zwierzątko musi umieć pływać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy