Recenzja książki: Ciotka Julia i skryba

Recenzuje: violabu

Ciotka Julia i skryba to powieść w dużej mierze autobiograficzna. Mario Vargas Llosa, laureat Nagrody Nobla w 2010 roku, opisuje w niej między innymi swój związek z piękną Julią, starszą od niego o 13 lat. Ciotka Julia nie jest spokrewniona z bohaterem powieści. Jest siostrą żony jego wuja. Jednak w kraju, w którym utrzymywane są bliskie relacje w całej rodzinie, bliskiej, dalszej, a także "z rodziną rodziny", wszystkie kobiety bliskie familii tytułuje się ciotką właśnie. Julia jest rozwódką. To dodaje pikanterii i pewności co do negatywnego odbioru tego związku przez szeroko rozumianą rodzinę. W społeczeństwie pruderyjnym romans osiemnastolatka z dojrzałą kobietą po rozwodzie i należącą do rodzinnego klanu jest niewątpliwie skandalem. Szaleństwo czynione w imię miłości.

 

Ciotka Julia i skryba to jednak tak naprawdę ogromnie romantyczna historia. Relacje bohatera i Julii nie były w żaden sposób naznaczone rozpustą, lecz raczej prawdziwym uczuciem. Główny bohater jawi się czytelnikom jako młodzieniec pewny siebie, odważny i nieprzeciętny, podchodzący do świata z dystansem i charakterystycznym przewrotnym uśmieszkiem. Co zaskakujące, wątek wiodący, romansu pomiędzy dwojgiem - wydawałoby się - tak różnych ludzi - przedstawiony został z pewnym dystansem. Narrator nie odkrywa wszelkich niuansów relacji pomiędzy dwojgiem zakochanych. Można odnieść wrażenie, jakby opisywała ją osoba z zewnątrz, a nie człowiek osobiście zaangażowany. Czyta się więc Ciotkę Julię i skrybę raczej jak reportaż niż jak powieść. Być może Llosa ze względu na swoją partnerkę nie chciał zdradzać tajemnic łączącej ich relacji. 

 

Kolejnym wątkiem powieści jest praca Maria w radiu, jego relacje z kolegami i współpracownikami. Obok tych dwóch tematów pojawiają się także opowiadania emitowane na antenie. Kilka pierwszych jest najmocniejszym punktem książki za sprawą ich świetnej konstrukcji i tematyki, jaką poruszają. Traktują bowiem o skrajnych przypadkach z życia mieszkańców Limy. Z biegiem czasu radiosłuchacze zaczynają narzekać na mylenie faktów, na zmiany w cechach postaci opowiadań i przypisywanie opisanych już zdarzeń innej osobie (na przykład ktoś umiera, by potem znów się pojawić wraz z informacją o wcześniejszej śmierci zupełnie innego bohatera). Z czasem opowiadania stają się coraz bardziej niespójne, a opowieść traci płynność. Zatraca się całkowicie jej sens, by ostatecznie doprowadzić czytelników do absurdu. To zabieg utrudniający miejscami lekturę, ale też zabieg celowy, związany z dalszym rozwojem fabuły.

 

Według krytyków Ciotka Julia i skryba jest bardzo bliska ideałowi "powieści totalnej". Trzeba jednak podkreślić - to książka trudna, w odbiorze, opowiadająca o niezwykłym wycinku z życia nietuzinkowego człowieka.

Kup książkę Ciotka Julia i skryba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ciotka Julia i skryba
Książka
Ciotka Julia i skryba
Mario Vargas Llosa
Inne książki autora
Izrael - Palestyna: pokój czy święta wojna
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Izrael - Palestyna: pokój czy święta wojna

Cykl reportaży słynnego pisarza - rezultat podróży po obu krajach, próba obiektywnego spojrzenia na konflikt - teksty wywołały gwałtowne reakcje Izraela...

Lituma w Andach
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Lituma w Andach

W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy