Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 480
Mario Vargas Llosa, uznany już pisarz Ameryki Południowej, nagrodzony Noblem, raz jeszcze raczy nas słońcem Peru, niejednoznacznymi bohaterami i wielowarstwową fabułą, niejednokrotnie pikantną. W powieści "Ciotka Julia i skryba" nie zabraknie ani uroczej historii obyczajowej, ani skandalicznych nowinek zza oceanu. Dlaczego?
Książka zbudowana jest w bardzo ciekawy sposób. Nieparzyste rozdziały opowiedziane w formie pierwszo-osobowej przez osiemnastoletniego studenta prawa, którego głównym zajęciem jest praca przy redagowaniu wiadomości dla rozgłośni radiowej. Jednak Mario ma poważniejsze plany, chce być pisarzem. Jego oczami widzimy Limę, Peruwiańczyków, rozbuchaną rodzinkę głównego bohatera, a w tym i ciotkę Julię - atrakcyjną rozwódkę. Wkrótce pomiędzy powinowatymi rodzi się pełne komplikacji prawnych i moralnych uczucie. Niewinny romans zyskuje zarówno serdecznych przyjaciół, jak i przeciwników, w których budzą się pierwotne emocje. Jak poradzą sobie nieszczęśni zakochani?
Parzyste rozdziały stanowią zbiór opowieści, fragmentów słuchowisk radiowych, które z wielkim kunsztem tworzy przyjaciel Maria. Z pozoru niepowiązane epizody z czasem mieszają się ujawniając większy obraz. Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda? Poznajemy więc rodzinę podupadającą w kolonialnym pensjonacie po tym, jak dotknęła ich straszliwa tragedia. W krótkich opowiastkach znajdzie się też miejsce dla fanatyka świadków Jehowy, dzielnego policjanta Litumy, zakochanego inwalidy-pieśniarza, wywrotowego księdza i wielu innych, barwnych postaci.
Niezależnie od upodobań gatunkowych, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Zasadniczo jest to powieść obyczajowa, wbrew opisom wydawnictwa, wcale nie taka skandaliczna. Llosa dobrze wie, jak poprowadzić narrację i skonstruować fabułę, aby nie zanudzać swoich czytelników z pozoru prostą historią. Znakomicie też wychodzą rozdziały z słuchowiska, odsłaniając kolejne oblicza Peru i raz jeszcze udowadniając, że Llosa ma nie tylko głęboką wiedzę i wyczucie swojego kraju, ale też bujną wyobraźnię.
,,Ciotka Julia i skryba" to majstersztyk lekkiej formy, idealny pomiędzy jedną a drugą ciężką lekturą. Czyta się go gładko i szybko, odkłada niechętnie i na pewno stanowi znakomitą, a przy tym niebanalną rozrywkę dla duszy. Z okazji piekącego lata polecam wszystkim fanom literatury iberoamerykańskiej oraz tym, którzy z Llosą jeszcze się nie spotkali.
Quique ma wszystko: kochającą żonę, dobrze prosperujący biznes, zaufane grono przyjaciół. Prowadzi życie idealne do chwili, kiedy w jego gabinecie pojawia...
Dyskretny urok kłamstwa. Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę...