ARTYSTA RAPIERA
Zbiegi okoliczności mogą decydować o życiu i śmierci, ale światem wcale nie rządzi przypadek. To, co dominuje i decyduje o "być albo nie być", to szybka ręka, ostry rapier i dbanie o własny cień. Tak - cień to coś, czego należy się strzec, to alter ego, w którym tkwi tajemnicza i złowroga moc. Siła, która doprowadzić może do wielu katastrof i sprowadzić wiele nieszczęść. O tym wie każde dziecko. Wie o tym również Arahorn Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, mistrz szermierki, lat 32. Kim jest Y’Barratora? To artysta rapiera, a zarazem główny bohater powieści fantasy Krzysztofa Piskorskiego Cienioryt.
Y’Barratora wraz z mistrzem Holbranverem i drukarzem Elhandro Caminą przypadkowo zostają uwikłani w niebezpieczną historię. Zbieg okoliczności prowadzi mężczyzn o tej samej porze i w to samo miejsce na spotkanie przeznaczenia. Tyle, że każdy z bohaterów (lub jego wysłannik), pomimo umówionego spotkania, natyka się na zupełnie inną postać niż ta, której wyszedł naprzeciw. Tak rozpoczyna się przedziwna przygoda, w której zło walczyć będzie ze złem, a osią wydarzeń jest zagadkowy cienioryt króla, stworzony przez Holbranvera. Cienioryt pożądany przez piekielne postaci i nadprzyrodzone siły oraz przez ludzi spragnionych władzy.
Krzysztof Pisorski stworzył powieść fantasy, osadzoną w konwencji płaszcza i szpady. Można nabrać takiego wrażenia, śledząc język, postacie, zdarzenia. Autor splótł losy bohaterów, obmyślił wyrafinowane intrygi, by wzbogacić akcję. Pojedynki w ciemnych zaułkach, porwania, knucie intryg. Oto, co czeka na czytelników, którzy sięgną po powieść Piskorskiego. Powieść całkowicie nieprzewidywalną zresztą. Zwroty akcji są tu częste, autor ciągle wprawia czytelnika w osłupienie, konstruując następną akcję.
Cienioryt czyta się znakomicie głównie dzięki niebanalnej intrydze i interesującemu językowi. Dużym atutem powieści jest niewątpliwie dowcip, często cięty niczym rapier Y’Barratory. To wyjątkowo soczysta mowa w wyjątkowo soczystej powieści. Częste zwroty akcji, szaleńcze tempo i zaskakująca fabuła czynią z powieści Piskorskiego zaskakująco dobrą pozycję.
Strzec się należy jednego: konstrukcja Cieńprzestrzeni, na której oparta została powieść, wizja alternatywnych światów to mocno zagmatwana i zapętlona struktura. Paradoksalnie, choć miejscami wydaje się średnio zrozumiała i mało klarowna, okazuje się tym ciekawsza, bo bardziej tajemnicza. Podchodząc do lektury Cieniorytu należy zatem przygotować się na sporo skupienia. Wówczas dopiero powieść zagwarantuje nam pełnię niezwykłych wrażeń.
Kashim Al`Shannagg, wygnaniec z pustynnego miasta, musi przebyć wiele niezbadanych ziem, nim dotrze do zielonych krajów środka. Nie wie jednak, że gdy...
SPRZEDAŻ OD 13.07.2007! Dziwoludy opanowały Wrocław! Uwaga na bankomatony! Niezależny dziennikarz Rafał Witkowski i jego przyjaciel Jan Miciński dostrzegają...