O kobietach i jej problemach w najnowszej książce Cień w lustrze opowiada Natalia Nowak-Lewandowska. Popularna pisarka zwraca uwagę na niedostrzegany w debacie publicznej problem alkoholizmu wśród kobiet.
Zdawałoby się, że Lidka Torańska prowadzi życie takie, jakie chciałoby wieść wielu z nas. Robi to, co od zawsze było jej marzeniem – zajmuje się modą, a prywatnie jest mamą i żoną. Nikt nie wie jednak, że Lidka skrywa tajemnicę, a sytuacja niebawem wymknie się jej spod kontroli.
Przez kolejne miesiące piłam tak, aby nikt nie wiedział, co się ze mną dzieje. Piłam przed pójściem do pracy, piłam wracając do domu, w domu, na spacerze z córką, piłam w łazience, kiedy mąż myślał, że się kąpię, piłam niemal wszędzie i zawsze. Nie sądziłam, że będę aż tak kreatywna, żeby ukryć to, co robię.
Kiedy na świat przychodzi wyczekiwana córeczka, po początkowej euforii kobieta zaczyna czuć się przytłoczona domowymi obowiązkami. I smutki zaczyna zatapiać w kieliszku. Niebawem okazuje się, że Lidka nie potrafi wytrzymać nawet dnia bez alkoholu. Jest jednak przekonana, że może z nim skończyć. I to w każdej chwili. Jednak czy to prawda?
Nowa książka Natalii Nowak-Lewandowskiej to trudna, lecz jednocześnie niezwykle ważna powieść obyczajowa, która mówi o poważnym problemie występującym w naszym społeczeństwie. Autorka rozlicza się z mitem, że alkoholizm to choroba osób z marginesu społecznego. W Cieniu w lustrze ukazane zostają losy dobrze funkcjonującej w społeczeństwie alkoholiczki, która – przybierając maski – początkowo świetnie ukrywa własne uzależnienie.
Ale Lidka „dobrze funkcjonuje” jedynie na początku swojej choroby. Wkrótce okazuje się, że życie zaczyna się wymykać z rąk kobiety, by ostatecznie doprowadzić do upadku Lidki i do ogromnej tragedii w jej życiu. Jest to jednak konieczne, by bohaterka uświadomiła sobie skalę swojego problemu.
Pijany mężczyzna na ulicy nie robi na większości wrażenia, a kobieta? Na nią się spluwa, wyzywa, pozbawia prawa do życia w społeczeństwie.
Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje problem z kobiecej perspektywy i udowadnia, że przyczyny problemu choroby alkoholowej wśród kobiet są często niezwykle złożone.
To, co się wydarzyło, było ścianą, do której doszłam i odbiłam się. Uciekałam wiele lat, ale ucieczka powoduje tylko, że nigdy nie otrzymujemy odpowiedzi.
Historia Lidki pokazuje także, że nikt nie jest w stanie pomóc osobie uzależnionej – do momentu, kiedy sam chory nie będzie chciał się leczyć. I chociaż wsparcie ze strony bliskich jest niezwykle ważne, to jedynie determinacja chorego może przynieść skutki w terapii uzależnień. Powieść ujawnia również, jak niewiele wiemy na temat tego, w jaki sposób możemy pomóc osobie uzależnionej.
Cień w lustrze to książka ukazująca istotny problem, a jednocześnie napisana z rozwagą. Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej warto przeczytać, choć nie jest to łatwa lektura.
Trzecia część serii kryminałów obyczajowych "Teoria gier". Tragiczne wydarzenia, które zaważyły na życiu Majki, już za rodziną Różańskich. Jakub wyjeżdża...
Przyjaźń między kobietami ma potężną moc. Warto o nią walczyć i być częścią siostrzanej wspólnoty. Julita, Dorota, Iwona - pozornie różne, połączyło...
Alkohol spełniał nie tylko funkcję rozrywkową, pomagał na wiele słabości, a w trudnych chwilach był niczym cichy przyjaciel. Niczego nie oczekiwał w zamian, a jednak przynosił ukojenie.
Córka zrobiłaby wiele, żeby przeszłość nie wróciła, każdy z nas by to zrobił, ale chyba ona była największą jej ofiarą.
Więcej