Recenzja książki: Chrześcijanin na rozdrożu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Trwający nieprzerwanie od dwóch tysiącleci Kościół świadczy o autentyczności nauki głoszonej przez Chrystusa i Jego następców. Słowa, skierowane do Apostołów: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28, 19), wskazują na sens chrześcijańskiego posłannictwa. Owa niezachwiana prawda narażona jest w czasach współczesnych na krytykę nie tylko ze strony niewierzących, ale i – bardzo często – tych, którzy nazywają siebie wyznawcami Chrystusa. Z powyższego wynika, że książka Chrześcijanin na rozdrożu jest jak najbardziej na czasie. Autor bardzo poważnie potraktował podjęte przez siebie zadanie, nie tylko podkreślając, co w Kościele jest dobre, ale również piętnując to, czego być nie powinno.

 

Przemyślenia Roberta Skrzypczaka cechuje szczerość, bezpośredniość oraz wnikliwość. Autor nie pomija niczego, co bezwzględnie powinno być wyjaśnione. Doskonale zdaje on sobie sprawę z tego, że jakakolwiek próba zatajenia lub przemilczenia trudnej rzeczywistości Kościoła XXI wieku odniosłaby skutek całkowicie odmienny od zamierzonego. Stara się wyjaśnić przyczyny wciąż narastającego kryzysu, upatrując jego początku w niewłaściwym interpretowaniu przez współczesnego człowieka postanowień Soboru Watykańskiego II.

 

W swoich rozważaniach autor biegnie jeszcze dalej. Wskazuje na poważny kryzys podstawowych pojęć: człowieka, kobiety, mężczyzny, miłości, małżeństwa, rodziny, a nawet zaufania. Sięga do ogłoszonej pod koniec XIX wieku "śmierci Boga”, pociągającej za sobą pogrzebanie najważniejszych ludzkich wartości. W konsekwencji: wraz ze „śmiercią bliźniego” zostaje przepędzone poczucie świętości i doniosłości życia. Pewnym usprawiedliwieniem wydawać się może radykalna rewolucja antropologiczna, mająca bezpośredni wpływ na zmiany, jakie zaszły w strukturze osobowej człowieka należącego do cywilizacji zachodniej.

 

Kolejne rozdziały pokazują nieuzasadnioną ślepą krytykę wobec papieża Benedykta XVI, piętnują dramat pedofilii wśród księży, a także wskazują na stosunek autora wobec sprawy arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Z jednej strony z pewnością rację ma ten, kto w przytoczonych wydarzeniach dostrzeże przyczyny chrześcijańskiej niepewności. Z drugiej natomiast: trzeba pozwolić dojść do głosu wnioskom, bowiem każdy kryzys ma to do siebie, że obok niebezpieczeństwa niesie również szansę na odnowę. Wystarczy spojrzeć ponad niedoskonałości doczesnego pierwiastka Kościoła i zawierzyć Chrystusowi, zapraszającemu swoich wyznawców do wiecznego szczęścia.

 

Książka Chrześcijanin na rozdrożu przeznaczona jest dla każdego z nas. W czasach wartkich przemian bez wątpienia niejeden sięgnie po nią z nadzieją lub przynajmniej z… ciekawości. Ponieważ lektura ta wiele wyjaśnia i rozwiewa niepewności, spotka się z zainteresowaniem chrześcijan nie tylko wątpiących i poszukujących, ale również tych, którym zależy na procesie wzrastania wiary całej wspólnoty Kościoła.

Kup książkę Chrześcijanin na rozdrożu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chrześcijanin na rozdrożu
Książka
Chrześcijanin na rozdrożu
Ks. Robert Skrzypczak
Inne książki autora
Pomiędzy Chrystusem a Antychrystem
ks. Robert Skrzypczak 0
Okładka ksiązki - Pomiędzy Chrystusem a Antychrystem

Pomiędzy Chrystusem a Antychrystem to zbiór fascynujących esejów dotyczących barwnych, kontrowersyjnych postaci współczesnych, których życie, choć nieraz...

Kazania pasyjne
ks. Robert Skrzypczak0
Okładka ksiązki - Kazania pasyjne

Wielki Post to czas wsłuchania się w słowa Pana. Czas dostrojenia się do Jego głosu. Czas otwarcia oczu i odczytania konkretnych znaków czasu. Dlaczego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy