Recenzja książki: Chiński Kot

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ciekawość to uczucie, które jest motorem do działania, a często staje się także przyczyną niezwykłych i zdumiewających odkryć. To właśnie ona, gdy tylko zagościła w sercu Chińskiego Kota, sprawiła, że życie nabrało nowych, pięknych i niepowtarzalnych barw.

Chiński Kot to kilkudziesięciostronicowa pełna przygód bajka kierowana do najmłodszych czytelników. Głównego bohatera czytelnik poznaje w trakcie pewnego, nie mającego większego znaczenia dnia. Dowiaduje się, że Kot jest nie tylko piękny – ma złote futro i różowy pyszczek, ale jest także bardzo bystry, wręcz nieprzeciętnie inteligentny. Dni upływają Chińskiemu Kotu głównie na rozmyślaniu. Przypadkowo do uszu Kota docierają słowa Manda-Rynów, dyskutujących żywo o pewnym europejskim mieście, Paryżu. Odkąd podsłuchana rozmowa zagnieździła się w umyśle Chińskiego Kota, główny bohater postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Zrozumiał bowiem, że wiedzy nie zdobędzie dzięki rozmyślaniom i medytacjom, ale za sprawą doświadczenia. Postanawia wyruszyć w długą podróż, która pokazać mu ma, czym jest prawdziwe życie.

Chiński Kot to typowa opowieść drogi. Główny bohater wyrusza w długą, pełną niebezpieczeństw wędrówkę. Na jego drodze stają nie tylko otwarci i życzliwi ludzie, ale także wrogowie, którzy stanowią dla Kota śmiertelne niebezpieczeństwo. Chiński Kot, jak na mędrca przystało, konflikty rozwiązuje sprytem i wiedzą, nierzadko jednak podbudowaną siłą własnych mięśni czy ostrzem zębów i pazurów.

Czytając książkę Waltariego, czytelnik może odnieść wrażenie, że główny bohater to prawdziwa oaza spokoju i mądrości. I tak w rzeczywistości jest. Jeśli ktoś spodziewa się spotkać na kartach książki szalonego, rozbrykanego i żądnego dzikich przygód futrzaka, to mocno się rozczaruje. Chiński Kot to filozof i mędrzec. Jeśli stawia kolejny krok, to zawsze wcześniej go analizuje. I chociaż nie wszystkie interpretacje głównego bohatera wydają się do końca właściwe, to sposób, w jaki dochodzi do swoich wniosków, budzi ogromny szacunek.

Chiński Kot to książka, której akcja rozpoczyna się oczywiście w Chinach, jednak już po kilku stronach przenosi się w inne zakątki świata. Nie przeszkadza to jednak zupełnie w tym, by atmosfera książki w przedziwny sposób oddawała klimat dalekiego wschodu – ogromnych rzek, toczących swoje wody przez Chiny, zapierającego dech w piersiach muru czy kultury tego odległego kraju. I chociaż akcja książki jest niezwykle dynamiczna, to z opowieści zdaje się emanować potężna dawka spokoju i ładu, charakterystyczna dla myślicieli Wschodu.

Opowieści Waltariego towarzyszą przepiękne ilustracje Marii Ekier. Znakomite akwarele w niezwykle ciekawy sposób oddają nie tylko treść, ale - przede wszystkim - atmosferę książki. Wielobarwne ilustracje przenoszą czytelnika w tajemniczy, daleki i pełen fantastycznych przygód świat. Akwarele wydają się nieodłącznym elementem książki. Chociaż treść to przykład literatury na najwyższym poziomie, ilustracje wspaniale dopełniają całość.

Chiński Kot to książka kierowana do najmłodszych, jednak dopiero dorosły czytelnik w pełni doceni kunszt opowieści. Książkę Waltariego warto czytać wspólnie z dzieckiem, gdyż opowieść o Kocie skłaniać będzie do dalszego inspirującego dialogu, a być może stanie się także źródłem wielu nietypowych pytań. Chiński Kot to doskonała propozycja dla dorastających dzieci, ukazująca wiele ważnych w życiu wartości, a także tłumacząca, na czym polega prawdziwa życiowa mądrość.

Kup książkę Chiński Kot

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chiński Kot
Autor
Książka
Chiński Kot
Mika Waltari
Inne książki autora
Obcy przyszedł na farmę
Mika Waltari0
Okładka ksiązki - Obcy przyszedł na farmę

Podupadłe gospodarstwo w Finlandii postanawia zatrudnić pracownika. Od jego fachowości tak naprawdę zależy byt mieszkających tam ludzi. Stary Herman nie...

Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu
Mika Waltari0
Okładka ksiązki - Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu

Ostatnie spotkanie z komisarzem Palmu! Pewnego dnia panna Pelkonen, czterdziestodziewięcioletnia właścicielka teriera, przez przypadek znajduje w parku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy