reklama

Recenzja książki: Celebrytka

Recenzuje: Justyna Gul

Cena sławy

Każdy z nas ma jakieś marzenia - jedni widzą siebie w pięknym domu z ogrodem, inni pragną znaleźć pracę w swoim zawodzie, jeszcze inni oddaliby wszystko za bilet na koncert ulubionej gwiazdy. Często też marzenia wydają się leżeć poza naszym zasięgiem i zdajemy sobie sprawę z tego, że nigdy się nie spełnią. Zdarza się jednak tak, że w niektórych przypadkach życie potrafi prawdziwie nas zaskoczyć, szykując niespodziankę, o jakiej nawet nigdy nie śniliśmy.

Marcysia często marzyła o tym, co by zrobiła w przypadku wygranej w "totka". I choć fortuna trafiła do niej w nieco innych okolicznościach, to tak naprawdę za znalezienie się w jej miejscu niejedna nastolatka oddałaby duszę. Czy jednak przygoda Marcysi jest tego warta? O tym przekonać się można podczas lektury książki Katarzyny Lewcun Celebrytka, która powinna być lekturą obowiązkową dla tych, którym status celebrytki jawi się jako stan szczęścia absolutnego, a pojawienie się na portalu plotkarskim - synonimem życiowej kariery. Zapewne trudno będzie czytelników przekonać, że sława jest przereklamowana, ale historia Marcysi zmusza do zastanowienia się nad ceną popularności.

Powieść Katarzyny Lewcun należy do cyklu Smak dorosłości - serii traktującej o współczesnych problemach młodych mieszkańców Polski, zmuszającej do konfrontacji z otaczającą nas rzeczywistością. Tym razem tematem przewodnim jest popularność i zmiany, jakie pociąga ona za sobą. Wszystko zaczęło się od wygłupu (…) - przyznaje Marcysia, dodając: więc może nie powinnam się dziwić, że dziś jestem tym kim jestem? Właśnie, kim tak naprawdę stała się przeciętna nastolatka, która pewnego dnia pojawiła się na castingu do popularnego programu, po czym obrzuciła krytykujące ją jury niewybrednymi epitetami? Przekleństwo, uwiecznione przez głodną sensacji telewizję, przemieniło Marcysię w idolkę nastolatek, a ona sama została celebrytyką, złapaną w sidła sławy.

Początkowa fascynacja nowym życiem, zainteresowanie mediów i profity związane z użyczaniem swojego wizerunku zamieniają się z czasem w ciasną celę, z której każde wyjście odnotowane jest na plotkarskich portalach internetowych w stylu „Mopsika”. Sława pociąga za sobą osłabienie relacji z przyjaciółmi i rodziną, poprawkę na maturze, a nawet - zdradę. Związana ze wspaniałym chłopakiem, Tomkiem, Marcysia poszukuje uniesień w ramionach innego, a fakt, że jest nim niejaki Marcin Skórka - nadzieja polskiej piłki nożnej, sprawia, że dotychczasowy partner nie ma żadnych szans w walce o jej serce.

Co jednak warta jest taka miłość w blasku fleszy? Co kryje się za uczuciem Skórki i czy cena, jaką przyjdzie Marcysi zapłacić, jest tego warta? Czasy, kiedy Marcysia była przeciętną nastolatką, minęły, ale czy warto było zamieniać swoje życie w karierę „płytkiej celebrytki?” Gdzie kończy się produkt na sprzedaż - dziewczyna piłkarza, a zaczyna prawdziwa Marcysia? Poszukajcie odpowiedzi na te pytania w książce Katarzyny Lewcun  Celebrytka, która w obliczu komercjalizacji każdej z dziedzin życia i rosnącej popularności reality show pozwala dostrzec prawdziwą twarz sławy - wykrzywioną w szyderczym grymasie maskę.

Kup książkę Celebrytka

Zobacz opinie o książce Celebrytka