Recenzja książki: Bransoletka z kości

Recenzuje: Damian Kopeć

Niewydarzona dziewczyna w niewydarzonej podróży z Trondheim do Miklagardu

Oczekuj najgorszego. Wtedy wszystko inne będzie dla ciebie zbawieniem.
 
Saga o Wikingach. Oparta o fakty historyczne, choć poprowadzona śmiałą fantazją autora. Opowieść o świecie, który się zmienia. O dziewczynie, która za swoim ojcem wyrusza w niebezpieczną i długą podróż. Powieść drogi w klimatach przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia.

Solveig z ojcem odwiedziła miejsce wielkiej bitwy, Stiklestad. Ziemię pełną kości poległych. Halfdan, wojowniczy półkrwi Dan i jego czternastoletnia córka stanęli na ziemi przesiąkniętej krwią, skażonej bólem i śmiercią. Halfdan walczył tu pod wodzą króla Olafa, który poległ jak wielu dzielnych wojowników. On sam przeżył, ratując również Haralda, brata matki Solveig. Ukrył go i pielęgnował w domu swojej nowej żony, Asty, macochy Solveig. Harald dość szybko wyruszył do Miklagardu, złotego miasta, do służby u cesarzowej. I to tam, pomny złożonej obietnicy, niespodziewanie udał się Halfdan, pozostawiając swoją córkę z macochą i jej dziećmi. Ona zaś nie mogła zostać. Z podarowaną jej przez ojca złotą broszką wyruszyła w podróż za ojcem. W podróż życia.

Jedno tylko nie umiera ani się nie zmienia: imię, które zyskujesz podczas swego życia.

Bransoletka z kości Kevina Crossleya-Hollanda to historia skierowana przede wszystkim do młodego czytelnika. Niezbyt może literacko wyrafinowana, a jednak w pewien sposób urocza, osadzona w świecie mitów i legend, duchów i bogów. Świecie niebezpiecznym dla ludzi, a zwłaszcza tych wędrujących jego bezdrożami. Solveig, niejednokrotnie ryzykując własne życie, płynie i idzie przed siebie. Dzięki pomocy przypadkowych ludzi, dzięki zbiegom okoliczności, uporowi i hartowi ducha jakoś wychodzi cało z wielu niebezpieczeństw. Radzi sobie, zarabiając rzeźbieniem. W tym świecie kobiety, choć wcale nie tak płeć słaba, jak mogłoby się nam wydawać, muszą na siebie uważać. Każdy zaś może zostać przy złym zbiegu okoliczności sprzedanym w niewolę.

Kolejne miejsca, kolejni ludzie, kolejne sytuacje. Newa, jezioro Ładoga, Kijów, Bosfor, ziemie Cesarstwa Bizantyjskiego - poznajemy bogaty i zaskakujący świat. Narracja jest spokojna, mocno nasycona ciekawą poetyckością opisów. Akcja nie rwie szaleńczo do przodu, autor koncentruje się na człowieku i jego losach, na życiu rozumianym czasami jako płynięcie łupiny po wzburzonym morzu.

To opowieść o upartym dążeniu do celu, o pragnieniach i tym, co utrudnia ich realizację. O miłości i tęsknocie dziecka do ojca. O emocjach, które nam nieustannie towarzyszą, niejednokrotnie nas zaskakując. O dobroci i złu obecnym w ludziach, ciągle się mieszającym. Nie jest to tradycyjna powieść przygodowa z wartką akcją. Duży nacisk położony jest na refleksję nad losem, na ukazywanie złożonych relacji międzyludzkich. Książka może się podobać zwłaszcza tym, którzy lubią prozę mówiącą nie tyle o samym działaniu, co o odczuwaniu życia, o smakowaniu go, o aktywnym w nim uczestnictwie. To dopiero pierwsza część Sagi o Wikingach.

- Wszystko zależy od tego, jak patrzysz (...) Jeśli masz bystry wzrok, każda rzecz z osobna i wszystkie razem stają się cudami.

Kup książkę Bransoletka z kości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bransoletka z kości
Książka
Bransoletka z kości
Kevin Carossley-Holland
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy