Recenzja książki: Bóg w Kościołach

Recenzuje: Piotr Piekarski

W publikacji Bóg w Kościołach Bert Hellinger - były katolicki zakonnik, twórca popularnej metody psychoterapeutycznej - terapii ustawień rodzin - powraca do źródeł. Podejmuje refleksję nad wiarą i jej źródłami, nad tym, co w Biblii wydaje się zgodne z duchem chrześcijaństwa, a jest tylko „nadbudową”, powstałą z czasem, która jedynie wypacza, wynaturza obraz Boga. Bóg w Kościołach to książka, która musi budzić kontrowersje, ale która bez wątpienia skłania do refleksji. 


Publikacja Bóg w Kościołach jest właściwie zbiorem refleksji - krótkich tekstów na tematy najważniejsze. Hellinger prezentuje w swojej książce pytania i wątpliwości, z jakimi musiał się zmagać na różnych etapach duchowej ewolucji. Wątpliwości, które zapewne dzieli z nim wiele osób, starających się poddać wiarę krytycznej refleksji. Bo czy rzeczywiście zmartwychwstanie cielesne pasuje do nauki Jezusa Chrystusa? Czy chrześcijaństwo musi wykluczać wszelkie formy reinkarnacji (czy może raczej - „późniejszych” i „wcześniejszych” żyć)? Z czego wynika stosunek Kościoła do popędu płciowego i jak kształtowała się nauka o małżeństwie? Czy wszystkie dogmaty są prawdziwe? Jakie są źródła, korzenie nauki Kościoła? Czym jest sumienie i kto odpowiada za śmierć Chrystusa na krzyżu? Jak należy interpretować ten obraz, kluczowy dla całego chrześcijaństwa? Co to znaczy „być naprawdę wolnym”? Wreszcie - jaki naprawdę jest Bóg (o ile ktoś taki naprawdę istnieje) i jaki powinien być Kościół?


W miarę lektury publikacji Bóg w Kościołach śledzimy tok myślenia Berta Hellingera. Hellinger zadaje kolejne pytania, ale pytania też zadawać sobie będą sami czytelnicy. Autor nie boi się wkroczyć w sferę dogmatów, nie boi się negować poglądów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, które uznajemy za pewnik. Prowadzi nas też w stronę wniosków, do jakich sam doszedł. A pamiętajmy, że Hellinger studiował filozofię i teologię, jest więc znakomicie przygotowany do tego rodzaju refleksji. Prowadzi je jednak językiem najzupełniej zrozumiałym, właściwie pozbawionym naukowej terminologii. Praktycznie każdy czytelnik będzie w stanie prześledzić tok rozumowania autora Boga w Kościołach i zastanowić się, na ile wydaje się ona przekonująca. Poglądy Hellingera mogą - i z pewnością będą - budzić kontrowersje, zapewne wielu czytelników odrzuci je, uznając słowa autora za zwykłą herezję, ale bez wątpienia lektura Boga w Kościołach może otworzyć przed częścią odbiorców zupełnie nowe perspektywy. A przynajmniej skłonić do rozważenia możliwości odmiennego spojrzenia na sprawy - wydawałoby się - doskonale znane.  


Bóg w Kościołach to więc bez wątpienia publikacja cenna. Bo choć więcej tu pytań niż odpowiedzi, więcej wątpliwości niż sztywnych dogmatów, więcej rozważań niż prostych wskazówek, zachęca ona do wykroczenia poza ramy schematycznego myślenia, poza sztywne ramy bycia „miernym, ale wiernym”. To dobra lektura dla osób, które do wiary nie podchodzą bezrefleksyjnie. Niezależnie od wyznania. 

Kup książkę Bóg w Kościołach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bóg w Kościołach
Książka
Bóg w Kościołach
Bert Hellinger
Inne książki autora
Sumienie miał czyste... Wykłady i opowieści
Bert Hellinger0
Okładka ksiązki - Sumienie miał czyste... Wykłady i opowieści

Najważniejsza obok "Porządków miłości" książka Berta Hellingera. "Sumienie miał czyste...", zbierające odczyty wygłaszane przy różnej okazji...

Listy terapeutyczne
Bert Hellinger0
Okładka ksiązki - Listy terapeutyczne

Niniejsza książka zawiera teksty, które są odpowiedziami na listy, odpowiedziami na prośby lub pytania. Dlatego jest ona rozmową z czytelnikiem. Jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda Miecza. Ona
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda Miecza. Ona
Elfie, mamy problem!
Marcin Pałasz
Elfie, mamy problem!
Niepokorne
Sylwia Markiewicz
Niepokorne
Ja, diablica
Katarzyna Berenika Miszczuk ;
Ja, diablica
Noworoczne panny
Magda Knedler
Noworoczne panny
Kość niezgody
Monika Lech ;
Kość niezgody
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy