Recenzja książki: Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae

Recenzuje: figlarna24

Prekursor reggae, idol, gwiazda, muzyk, posiadacz nieprzeciętnego  głosu i muzycznego talentu, ale także wielki kobieciarz. Bob Marley urodził się 6 lutego 1945 roku, a zmarł przegrywając z rakiem 11 maja 1981 roku. Legenda Marleya towarzyszy jednak melomanom do dzisiaj, zaś płyta Legend z jego największymi hitami jest do dziś najlepiej sprzedającym się albumem z gatunku reggae. 
 
Na świecie głośno o mistrzu jest nie tylko z uwagi na jego geniusz muzyczny, ale także na pojawienie się w showbiznesie jego dwóch dorosłych synów (oprócz nich Bob uznał jeszcze 9 innych, zaś jedno dziecko urodziło się kilka dni po jego śmierci). Wszyscy zastanawiają się, czy są oni równie utalentowani i przebojowi, co ojciec. Ciekawość mediów przyciągały również wieloletnie procesy o spuściznę po muzyku. Marley nie pozostawił testamentu, ale chciał, by prawa do jego dzieł wróciły do rodziny.
 
Nie tylko muzycy czy ludzie mediów są zafascynowani historią i biografią Jamajczyka. O muzyku powstają biograficzne filmy i książki. Jedną z takich biografii napisał dziennikarz muzyczny Chris Salewicz, który zajmuje się dokumentowaniem kultury popularnej od blisko 30 lat. Jest autorem licznych artykułów prasowych, ale także 15 książek. Salewicz pełnił także rolę narratora w filmie dokumentalnym Zew wolności, opowiadającym o roli polskiego rock and rolla w walce z komunizmem.
 
Salewicz wyjechał, by spotkać się ze swoim idolem, dzięki czemu powstała obszerna (licząca ponad 360 stron) opowieść o chłopcu, który musiał nieść brzemię dziecka zrodzonego ze związku dziewiętnastoletniej Jamajki z białym obywatelem tego kraju o brytyjskich korzeniach. Chłopiec dorastał jednak bez ojca, który pełnił tylko epizodyczną rolę w życiu dorosłego już Marleya.
 
Autor przeprowadza liczne rozmowy z osobami z najbliższego otoczenia muzyka. Czytelnik wraz towarzyszy bohaterowi biografii od chwili jego narodzin, przez dzieciństwo, początki kariery muzycznej, współtworzenie nowego nurtu, przez jego zachwiane życie uczuciowe, społeczne, zdrowotne, a kończąc podróż wraz z przedwczesną śmiercią muzyka.
 
Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae to nie tylko historia człowieka. To opowieść społeczno-muzyczna. Należy pamiętać, że za wymową emocjonalną muzyki reggae stoi społeczne zaplecze. Reggae miało być muzycznym przejawem buntu przeciwko ówczesnym czasom. Jamajka się zmieniała, a politycy próbowali dzięki wizerunkowi popularnego już Boba Marleya zbić polityczny kapitał. Ten się jednak od polityki całkowicie odcinał.
 
Nie jestem po stronie prawicy, ani po stronie lewicy, idę prosto przed siebie. (...) Pamiętacie, jak ukrzyżowali Chrystusa? Razem z Nim ukrzyżowano kogoś po Jego lewej stronie i kogoś po prawej. Obaj to byli złoczyńcy! To samo dotyczy ideologii. (...) Ludzie mówią, że moja muzyka jest zaangażowana politycznie, ale ja tylko głoszę prawdę i mówię, co jest dobre. Politycy nie lubią ludzi. Oni lubią swoich wyborców, a nienawidzą tych, którzy głosują przeciwko nim. Polityka to szaleństwo.
 
Droga życiowa Marleya to także upadki i powroty. Był on narkomanem. Palił marihuanę codziennie i uważał, że wolność to "palenie zioła". Nie ocena moralna bohatera jest jednak w tej książce najważniejsza. Najważniejsze jest to, że autor poświęcił bardzo wiele czasu, siły i pracy, by każdy fan Marleya mógł go poznać także z tej mniej znanej strony. By  sylwetka muzyka została dobrze przybliżona i by jego gwiazda sławy błyszczała jeszcze długo. I po lekturze książki Salewicza można być przekonanym, że tak właśnie będzie.

Kup książkę Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae
Inne książki autora
Mick i Keith. Rolling Stonesów portret podwójny
Chris Salewicz0
Okładka ksiązki - Mick i Keith. Rolling Stonesów portret podwójny

Mick Jagger i Keith Richards są razem od przeszło 40 lat - to najstarsze ,,małżeństwo" rock and rolla. Charyzmatyczny duet, którego historia naznaczona...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy