Recenzja książki: Baśnie braci Grimm

Recenzuje: Danuta Szelejewska

O życiu braci Jakuba i Wilhelma Grimmów wiadomo niewiele. Oprócz dat przynależnych każdemu człowiekowi (urodzenia i śmierci) pewnym jest, że obaj jako językoznawcy zajmowali się pracami naukowymi w zakresie niemieckiej gramatyki i mitologii. I tak właśnie długoletnie badania znanych w kulturze europejskiej i światowej opowieści ludowych, podań i mitów, zaowocowały powstaniem przetłumaczonej na wiele języków dziecięcej klasyki Baśnie braci Grimm. Sięgając po nie, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.

 

Wszystkie utwory zaprezentowane w zbiorze cechuje ogromna wartość edukacyjna, której nie da się po prostu zastąpić. W sposób najczęściej metaforyczny baśnie uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczą dokonywać dobrych wyborów oraz podejmować właściwe decyzje. Umożliwiają również poznawanie świata i siebie samego. Wreszcie: oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.

 

Baśnie zostały opowiedziane na nowo, w sposób przeznaczony specjalnie dla współczesnego czytelnika. Na kartach książki można spotkać bohaterów ulubionych nie tylko przez dzieci. Czytelnik ma okazję podziwiać białą koronkową sukienkę i złote pantofelki pracowitego Kopciuszka. Denerwuje się na podstępnego wilka, który bez skrępowania połknął babcię i Czerwonego Kapturka. Towarzyszy młodemu królewiczowi, śmiało zmierzającemu w kierunku zamku, obrośniętego kolczastym żywopłotem. Przygląda się białemu wężowi, złotemu ptakowi oraz żabiemu królowi. Te i wiele jeszcze innych ciekawych wydarzeń stanie się udziałem czytelnika.

 

To, co było przekazywane z pokolenia na pokolenie, bracia Grimm spisali. Ich zbiór dwustu baśni i sześciuset legend z powodzeniem można nazwać ponadczasowym i ponadnarodowościowym. Jeżeli bowiem od ich śmierci upłynęło ponad sto pięćdziesiąt lat, a zebrane przez nich baśnie nadal cieszą się powodzeniem, to trudno opisać je inaczej. Cieszy fakt, że długoletnia praca braci Grimm nie poszła na marne. Warto dodać, że w 2005 roku  Baśnie braci Grimm zostały uznane przez UNESCO za część światowego dziedzictwa kultury i wpisane do rejestru „Pamięci świata”.

 

Książka, oddana do rąk czytelników, została pięknie zilustrowana. Czarno-białe grafiki autorstwa Suren Vardanian doskonale zdobią całość. Wszyscy, którzy sięgną po opublikowany zbiór, bez wątpienia będą zadowoleni: dzieci nauczą się zasad wypełniających skarbiec „mądrości świata”, natomiast dorośli utwierdzą się w przekonaniu, że „złotych myśli” zawartych w baśniach nie może zabraknąć w codziennym życiu.

Kup książkę Baśnie braci Grimm

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Baśnie braci Grimm
Książka
Baśnie braci Grimm
Jakub Grimm, Wilhelm Grimm
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy