Recenzja książki: Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ugandyjski ojciec John Baptist Rubara Bashobora jest katolickim księdzem o niespotykanych umiejętnościach. W sytuacji, gdy Kościół coraz bardziej pogrąża się w kryzysie, a liczba kapłańskich powołań maleje w zastraszającym tempie, pełna pasji posługa charyzmatycznego księdza jest na wagę złota. Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych to interesująca (i zarazem wiele wyjaśniająca) publikacja Wydawnictwa Znak. Jej lektura pokazuje, że chrześcijaństwo wymaga wskrzeszenia z religijnego letargu i odkrywania Boga w teraźniejszości.

Apogeum popularności Bashobory w Polsce miało miejsce podczas głoszonych przez niego ogólnopolskich rekolekcji „Jezus na Stadionie” (na Stadionie Narodowym w 2013 roku), kiedy to tysiące ludzi pełnych wiary i nadziei otwarło swoje serca na działanie Ducha Świętego. Z charyzmatycznym kapłanem spotkał się również dziennikarz Marek Kęskrawiec, zestawiający w swoim reportażu przemyślenia zrodzone z wysłuchanych nauk oraz osobiście dokonanych spostrzeżeń (w czasie trzydniowych rekolekcji w Pabianicach). Refleksje autora są dogłębne, skrupulatne, przekazane czytelnikowi w sposób interesujący. Pokazują, jak bardzo współczesnemu człowiekowi potrzebne są autentyczna wiara, zaangażowanie oraz wewnętrzny pokój głosiciela Dobrej Nowiny (posiadana przez Bashoborę umiejętność docierania do ludzi upraszcza budowanie wspólnoty oraz nawiązywanie bezpośredniej relacji z Bogiem).

Lektura jest bogata w fakty. Informacje bezpośrednio związane z życiem oraz działalnością wielkiego charyzmatyka pochodzą z relacji siostry Tomaszy Potrzebowskiej, współpracownicy ojca Johna oraz współorganizatorki kolejnych edycji rekolekcji „Jezus na Stadionie”. Opierając się na rekolekcyjnych spotkaniach (Marek Kęskrawiec wziął w nich udział incognito), autor przytacza świadectwa uczestników „Odnowy w Duchu Świętym”, (kobiety i mężczyźni w różnym wieku, z odmiennym balastem życiowym). Dzieląc się refleksjami opierającego się o teksty biblijne Bashobory, autor skupia się na relacji z Bogiem, działalności szatana, oschłości emocjonalnej, uwalnianiu z chorób (leczenie oraz modlitwa o uzdrowienie), miłości bliźniego, przebaczaniu i grzechu, a także na ludzkich uczuciach, życiu rodzinnym, religijności, modlitwie oraz autentycznym nawróceniu. W naukach Bashobory nie brakuje słów krytyki wobec współczesnej cywilizacji (jednak bez zastraszania), z jej wygodnictwem, promowaniem indywidualizmu oraz rozwiązłości.

Obszerna treść poparta została licznymi wypowiedziami (najczęściej zapisywano je w postaci wcięć) teologów, filozofów, psychiatrów, psychologów oraz neuropsychologów, antropologów, biologów i egzorcystów, a także dziennikarzy, językoznawców oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin nauki i sztuki. Podano mnóstwo przydatnych informacji medycznych, opisano przebieg niektórych uzdrowień, zaprezentowano wyniki badań, hipotezy, wnioski. Przekazano opinie o wystąpieniach Bashobory (czasem kontrowersyjne) i głosy krytyki (napięcie nawet w Episkopacie Polski), za każdym razem przytaczając sensowne argumenty. Są także anegdoty, inspirujące cytaty, porównania. Pomocą służą również przykłady wskrzeszeń w Starym i Nowym Testamencie (bez sigli): sam ojciec Bashobora absolutnie nie przypisuje sobie zasług, niechętnie nawet na ten temat zabierając głos.

Publikacja Wydawnictwa Znak zasługuje na uwagę. Warto się nią zainteresować, by przekonać się, dlaczego Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych wciąż porusza tysiące serc. Pomimo tego, że nie wszystko, co głosi, zgodne jest z europejską mentalnością, warto wsłuchać się w jego słowa i zatrzymać się (choć przez chwilę) na drodze przez życie.

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy