Recenzja książki: Asymetria. Rosyjska ruletka

Recenzuje: Edyta Staniec

Naprawianie przeszłości

 

Zastanawialiście się kiedyś, co robilibyście, gdyby jakimś cudem zdarzyło Wam się cofnąć w czasie? To musiałoby być niesamowite przeżycie - obudzić się pewnego dnia w zupełnie obcej epoce. Najważniejsze to szybko się w niej odnaleźć i dostosować do nowych warunków. Piotr Gibowski w książce Asymetria. Rosyjska ruletka poszedł o krok dalej. A nawet wiele kroków. Swoich bohaterów z roku 2011 wysłał do rzeczywistości z przełomu lat 1927 i 1928, po czym dał do ręki oręż, by zmieniali złą dla Polski (i świata) przeszłość. Kilku żołnierzy i licealistów wraz z opiekunami za pomocą swojej wiedzy, nie tylko historycznej, postanawia nie dopuścić do powtórki z 1939 roku. Dzięki sieci intryg, zabiegów dyplomatycznych, dzięki negocjacjom i tajnym paktom próbują oni uniemożliwić Niemcom i Rosji doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej i agresji na Polskę. Okaże się to jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać, a nowa sytuacja polityczna, jaką wywołają negocjacje u boku Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego(!), będzie nie mniej zagmatwana i niebezpieczna, niż ta, która znana była im z podręczników historii.

 

Tak właśnie rozpoczyna się pierwszy tom trylogii Piotra Gibowskiego. Książki, która nie powinna zostać pominięta przez żadnego miłośnika powieści z gatunku historii alternatywnej.

 

Piotr Gibowski, psycholog z wykształcenia, a z zamiłowania - historyk, połączył w Asymetrii... obie te dziedziny i swoją wiedzę przekuł w zgrabną historię, którą czyta się niczym bardzo dobre political fiction czy powieść sensacyjną. Można tu dostrzec luźne podobieństwa do opowiadań Andrzeja Pilipiuka - przede wszystkim tych z dziedziny historii alternatywnej. Ale to tylko wolne skojarzenia, bo powieść Gibowskiego jest utrzymana w zupełnie innej estetyce i stylistyce. 

 

Autor za pomocą barwnego języka przenosi swoich bohaterów i czytelników do świata, który - choć obcy - staje się dla nich niemal drugim domem. Bardzo sprawnie napisana powieść przybliżyć może historię nawet najbardziej opornym i odpornym na wiedzę. Ale przestrzegam - nie jest to książka łatwa i lekka. Z uwagi na dużą ilość szczegółów, niuansów, "smaczków", podanych co prawda w bardzo atrakcyjnej formie, nie można polecić jej osobom czującym awersję do historii. To pozycja, którą zaproponować warto jedynie czytelnikom, którzy historię lubią, a także tym, którzy ją dobrze znają. Czytelnik z pierwszej grupy doceni książkę za jej rozmach i fabułę, zaś czytelnik należący do grupy drugiej dostrzeże jej walory historyczne. Osoby interesujące się historią międzywojenną, a w szczególności postacią Józefa Piłsudskiego, powinny być zachwycone. Bo sztuką jest stworzyć zupełnie nową historię, zupełnie nowe fakty, czerpiąc z rzeczywistych wydarzeń. Ale i fikcji literackiej jest tu mnóstwo. Mniej zorientowany w historii czytelnik będzie skłonny uwierzyć Piotrowi Gibowskiemu, że Józef Piłsudski i Roman Dmowski działali wspólnie przeciwko wrogom Polski. Dlaczego? Bo proza ta jest bardzo sugestywna. Tu nawet Piłsudski pozwala się wodzić za nos. Niedorzeczne? W rzeczywistości tak, ale w powieści Asymetria...  wszystko jest możliwe. Nawet to, że grupa przybyszów z przyszłości dyktuje warunki współpracy samemu Marszałkowi!

 

Autor doskonale wie, jak wykorzystać psychologię ekonomiczną, którą na co dzień się para, w swojej powieści. Ciekawie wplata jej elementy w powieść, zaskakując, fascynując, miejscami - bawiąc. To prawdziwa sztuka, by połączyć swoje pasje i w sposób nienachlany wpleść je jako całość interesująco napisanej powieści. Na uznanie zasługuje również poczucie humoru autora. Nie sposób nie uśmiechnąć się, czytając na przykład o rymującym aspirancie Arturze Andrusie, żyjącym w międzywojniu. Takich zabawnych odniesień do współczesności znaleźć można tu sporo. Oprócz tego w zachwyt wprawia mnóstwo ciekawostek historycznych.

 

Są jednak i mankamenty książki. Zbyt duża szczegółowość dotycząca organizowania sobie życia w przeszłości przez podróżników w czasie, zbyt dużo detali chociażby z zakresu budowy maszyn, rozwoju przemysłu etc. Opisy te miejscami nużą - zwłaszcza, że wątki te rozbudowuje autor aż do przesady. Słabo zarysowane są też same sylwetki głównych bohaterów. Są, a jakby ich nie ma. Najważniejsze jest w powieści jednak nie kto, ale czego dokonuje. Wady te nieco obniżają ocenę Asymetrii... jednak nie skreślają jej z listy naprawdę interesujących lektur. Lektur, na których kontynuację czeka się z niecierpliwością. 

Kup książkę Asymetria. Rosyjska ruletka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Asymetria. Rosyjska ruletka
Książka
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy