Asymetria. Rosyjska ruletka

Ocena: 5 (2 głosów)
Asymetria. Rosyjska ruletka stanowi dobry przykład porządnej, rzemieślniczej roboty, w której zalety przeważają nad wadami. Jest powieścią wciągającą, a przy tym dysponującą bogatym i złożonym tłem historycznym, udokumentowanym rozległą bibliografią, lecz jednocześnie napisaną chaotycznie stylem niepozbawionym mankamentów. Fani powieści historycznych z okresu powinni po nią sięgnąć bez większego wahania, pozostali również mogą spędzić przy niej kilka miłych chwil.

Informacje dodatkowe o Asymetria. Rosyjska ruletka:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-11-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-935415-0-8
Liczba stron: 382

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Asymetria. Rosyjska ruletka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Asymetria. Rosyjska ruletka - opinie o książce

Avatar użytkownika - ksiazkowa-fantaz
ksiazkowa-fantaz
Przeczytane:2012-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Fantastyka, Lit. polska, Mam,

W ostatnim czasie rynek literacki kipi od nowości i to różnych gatunków literackich. Literaturę wydają autorzy znani jak i debiutanci. Do debiutantów zalicza się Piotr Gibowski z wykształcenia psycholog, a zamiłowania historyk, który napisał "Asymetrię". Jest to rodzaj historii alternatywnej, czyli autor stara się nam odpowiedzieć na pytanie "co by było, gdyby..."

Grupa licealistów, która okazała się być najlepszą w projekcie wspierającym wiedzę praktyczną z matematyki, biologii, chemii i fizyki w nagrodę udaje się do CERNu w Genewie. Tam poznają grupę żołnierzy. Zupełnie nieoczekiwanie odbywają podróż w czasie z roku 2011 w rok 1927. Na początku nikt nie zdaje sobie sprawy co się wydarzyło. Gdy dociera do nich prawda i nowa rzeczywistość, postanawiają zmienić historię...

Akcja powieści toczy się na przestrzeni trzech kontynentów: Europy, Ameryki i Azji.

Jeśli chodzi o bohaterów trudno się z jakimś utożsamić, gdyż jest tak wielu i tak szybko się zmieniają, że czytelnik może się pogubić. Warto nadmienić, że możemy tu spotkać m.in. Piłsudskiego, Becka, Mościckiego, Dmowskiego, a także Stalina, który nas "kusi" na okładce, ale także wiele innych postaci z tamtego okresu. 

"Asymetria" nie jest literaturą łatwą w odbiorze. Niewątpliwe wymaga od czytelnika uwagi i skupienia, a także posiadania pewnej wiedzy historycznej. Jednak mimo trudności, jaką autor nam serwuje całość stanowi rewelacyjną historię.

Autor doskonale połączył fakty z fikcją literacką, wykorzystując przy tym autentyczne postacie historyczne i niektóre wydarzenia. 

Warto zaznaczyć, że autor pisząc "Asymetrię" wykazał się ogromną wiedzą z różnych dziedzin m.in. psychologii, ekonomii, historii.
Autor także świetnie wtapia w dialogi zwroty, czy powiedzenia łacińskie ("divide et impera" - dziel i rządź). W książce znalazło się również nawiązanie do Napoleona, który zwykł mawiać: "Panowie, jesteście tutaj, by mi radzić, a nie być mojego zdania"

Jako rodowita lublinianka ucieszył mnie fakt, że autor również wspomniał o Lublinie i o zakładach lotniczych, jednak lotniska doczekaliśmy się ostatni :)

Jedynym minusem jednak dużym jakiego się doszukałam, było przeskakiwanie z roków i miejsc. Wielokrotnie musiałam wracać, żeby złapać wątek, który był kilka stron wcześniej.

Zapomniałabym napisać, że czułam jakbym również z licealistami i grupą żołnierzy przeniosła się w czasie. Jednak byłam tylko bacznym obserwatorem i nie miałam nic do powiedzenia w kierunku stworzenia "nowej historii".

Reasumując debiut literacki Piotra Gibowskiego uważam za rewelacyjny. Styl autora jest płynny, zasób słów bogaty i warto napomnieć o doskonałym "użyciu" humoru :)Akcja zaczyna się od razu, "bez owijania w bawełnę".

"Asymetrię" poleciałabym miłośnikom historii i osobom, które pragną w jakiś sposób pogłębić takową wiedzę, ale także czytelnikom, którzy chcieliby się zmierzyć z "czymś" trudniejszym. 

Książka na pewno jest specyficzna albo się spodoba, albo nie. Mi akurat bardzo przypadła do gustu i jestem już bardzo ciekawa co nastąpi dalej po tak interesującym zakończeniu...:)

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy