Recenzja książki: Artefakt umysłu

Recenzuje: Damian Kopeć

Tajemnice starego notesu

Życie Victora Mossa - amerykańskiego majora - zmienia się zupełnie pod wpływem jednego wydarzenia. Kiedy w ręce Novaka, jego podwładnego i zarazem przyjaciela, wpada w czasie patrolu stary notes, błahe z pozoru zaniedbanie przepisów przeradza się w ciąg wielce niekorzystnych, a chwilami niewiarygodnych zdarzeń. Po pierwsze: w czasie kolejnego patrolu znika sierżant Novak, a wraz z nim i notes. Amerykański wywiad wojskowy zdaje się mocno niezadowolony, że ktoś taki jak Moss miał w ręku i przeglądał owe dziwaczne zapiski. Część z nich wykonana została w dawnych językach, część została opatrzona całkiem nowymi adnotacjami. Ważne jest to, że trudno je zrozumieć. Mogą dotyczyć zarówno jakichś niebezpiecznych planów, jak i być czyjąś fantazją. Moss szybko przekonuje się, że prawdopodobnie - nie wiadomo, z jakiego powodu - nadepnął komuś ważnemu na odcisk i ów ktoś stara się w przemyślny sposób „wrobić” bohatera wojennego i usunąć go z wojska. Czyżby z powodu notesu? Wobec propozycji nie do odrzucenia major poddaje się w końcu i decyduje na tzw. dobrowolne odejście z armii. To jednak nie powoduje, że tajemniczy prześladowcy pozostawiają go w spokoju. Ktoś stale podąża jego śladem, nie szczędząc sił i środków. Moss, pragnąc wyjaśnić zagadkę zniknięcia Novaka, wyrusza w pełną niebezpieczeństw eskapadę po świecie, próbując odszukać sierżanta, a przy okazji zrozumieć, jaką rolę w niemiłej odmianie jego losu odgrywają tajemnicze zapiski.

Artefakt umysłu Mariana A. Noconia to conspiracy thriller w stylu Ludluma. Bardzo dynamiczna akcja, niezwykłe przygody, spiskowcy, ucieczki, potyczki, zabójstwa - to wszystko jest tu ważniejsze niż wiarygodność wydarzeń. Sylwetki postaci są zaledwie naszkicowane, warstwa psychologiczna - naciągana. Nie zmienia to jednak faktu, że Artefakt umysłu po prostu wciąga, a taka jest rola tego typu literatury. Powieść Noconia w pełni sprawdza się jako odskocznia do innego świata - niby naszego, a jednak odmiennego. Do świata wszechmocnych tajnych służb, spisków, konspiratorów, zadziwiających tajemnic, mogących zmienić losy świata. Mało wiarygodne są sceny z udziałem pań, zabawne bywają zachowania majora, jego reakcje na rozmaite sytuacje. Moss to jeden z tych bohaterów, o których można powiedzieć - „zabili go i uciekł".

W powieści jest sporo odniesień do Polski, akcja rozgrywa się w wielu miejscach, od pewnego zaś momentu - w naszym kraju. Oczywiście przeskoki między państwami to problem, ale nie aż tak wielki, jak w przypadku przeciętnego obywatela świata. Victor Moss to komandos, który się przeciwnościom losu nie kłania i pokonuje je z lekkością motyla.

Artefakt umysłu jest piewrszym tomem trylogii Seton - powieścią, w której nieliczne fakty wymieszane są z mnogością fikcji. Można z lektury tej książki czerpać całkiem sporo przyjemności. Fabuła i akcja po prostu wciągają, a kolejne tomy i dalsze losy Mossa budzą po prostu ciekawość.

Kup książkę Artefakt umysłu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Artefakt umysłu
Książka
Artefakt umysłu
Marian A. Nocoń
Inne książki autora
Czarna biel. Wspomnienia
Marian A. Nocoń0
Okładka ksiązki - Czarna biel. Wspomnienia

"Czarna biel" to pełna emocji i dramatyzmu literatura faktu. Bohaterka dzieli się z Czytelnikiem opowieścią o swoim życiu od odzyskania przez Polskę niepodległości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy