Recenzja książki: Araf

Recenzuje: Joanna Żelazny

Araf to stan ducha. To jednocześnie niebo i piekło. Wyobcowanie, zagubienie i zagmatwanie.

 

Omer - doktorant nauk politycznych, wyluzowany turecki kobieciarz, który niczym kameleon wtapia się w nowe środowiska, w jakich przychodzi mu żyć.

 

Gail - ekscentryczna, biseksualna Amerykanka ze skłonnościami samobójczymi. Kobieta zagubiona i uwięziona w swoim ciele i kraju.

 

Abed, biotechnolog, który dobro innych przedkłada nad własne. Człowiek, którego stereotypowe postrzeganie Arabów rani głębiej niż sztylet wbity w plecy.

 

Piyu, hiszpański aspirujący dentysta, który lęka się ostrych przedmiotów. Toczący walkę z bulimią Alegre oraz niepokojem o jej latynoskich krewnych.

 

Pięcioro obcych, a zarazem bliskich sobie ludzi, których losy przecinają się na różnych etapach ich życia, toczy walkę z wykluczeniem i poszukuje własnej tożsamości oraz przynależności. Zawieszeni w stanach poplątanych emocji, podróżując między młodością a dojrzałością, szaleństwem a poszukiwaniem spokoju, ulegają presji, natłokowi wrażeń i obsesjom wiszącym nad społeczeństwem.

 

Araf to powieść, która opisuje nie tylko współczesną walkę z rasizmem, stereotypami i wrogością. To historia, która porusza istotne kwestie, jak prawa kobiet czy wolność wyrażania siebie. Elif Shafak oddaje głos tym, którzy są zbyt przerażeni, aby się odezwać. Przytacza opowieść o wyprawie w poszukiwaniu nadziei, miłości, przyjaźni, tolerancji. Autorka prowokuje swoich czytelników, zmuszając ich jednocześnie do przemyślenia spraw, które nie dotyczą ich na co dzień. Skłania do zastanowienia się nad niesprawiedliwością losu oraz okrucieństwem ludzi niezdolnych do zrozumienia, czym tak naprawdę jest wyobcowanie. Pyta - kto właściwie jest prawdziwie obcy: ten, kto mieszka za granicą i wie, że jego prawdziwy dom znajduje się gdzie indziej, czy ten, kto wiedzie żywot obcego we własnym kraju i nie ma swojego miejsca na ziemi?

 

Araf to lektura wymagająca, poruszająca i trudna. Poświęcając jej więcej czasu, czytelnik odbywa podróż nie tylko poprzez losy bohaterów, ale również w głąb siebie. Ta historia jest lekcją, która pomaga zrozumieć, że niezależnie od narodowości, religii, koloru skóry czy rasy, każdy człowiek dąży do tego samego – znalezienia własnego, bezpiecznego miejsca na ziemi.

Kup książkę Araf

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Araf
Autor
Książka
Araf
Elif Shafak
Inne książki autora
Wyspa zaginionych drzew
Elif Shafak0
Okładka ksiązki - Wyspa zaginionych drzew

Ada Kazantzakis ma szesnaście lat i nie wie nic o historii swojej rodziny. Urodzona i wychowana w Londynie nastolatka nie mówi ani po grecku ani po turecku...

Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia
Elif Shafak0
Okładka ksiązki - Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia

Oto opowieść o pomysłowej, zdolnej i odważnej dziewczynce ze Stambułu. Wszystko w jej życiu układałoby się wspaniale, gdyby nie jej nietypowe imię. Dlaczego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Kroniki Czasu Ziemi
Andrzej Góral
Kroniki Czasu Ziemi
Niewolnica elfów
Justyna Komuda ;
Niewolnica elfów
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy