Recenzja książki: 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Katyń – bestialskie miejsce kaźni zapisało się w pamięci wszystkich. Tam bowiem funkcjonariusze NKWD wymordowali 21768 obywateli polskich – jeńców wojennych oraz osób cywilnych. Z powodu masowości oraz ideologicznego umotywowania względami klasowymi, zbrodnia ta uznawana jest za ludobójstwo. 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Smoleńsk – Siewiernyj rozbił się polski samolot rządowy z 96 osobami na pokładzie, udającymi się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Książka „96 końców świata” to opowieść o przeżyciach tych, których najbliżsi zginęli w tej katastrofie.

Jest to lektura niezwykle wzruszająca, napisana językiem dotykającym najgłębszych pokładów ludzkiej wrażliwości. W każdym z piętnastu rozdziałów Jerzy Andrzejczak wspomina wszystkich tragicznie zmarłych uczestników feralnego lotu. Przytacza bolesne doznania tych, którzy pozostali i opłakują śmierć najbliższych. Opowiada o pierwszych chwilach niepewności i strachu. Opisuje próby pogodzenia się z zaistniałą sytuacją oraz żal z nieobecności przy bliskich w chwili ich śmierci.

Wspomnienia są jednoznaczne: tracąc tych, których kochali, pogubili sens istnienia, przez co zawalił się ich poukładany świat. Zabrano im „przynajmniej pół życia”. Żalem napawa ich świadomość, że „pewien etap się zakończył i nie będzie dalszego ciągu”. Niektórzy wyparli z pamięci świadomość, że ukochani już nie wrócą, wszyscy natomiast darzą szacunkiem rzeczy, które przetrwały katastrofę. Na różne sposoby próbują oszukać samotność, zwracają się o pomoc do Matki Bożej Jasnogórskiej. Po upływie roku ze zdziwieniem stwierdzają, że „po tym końcu świata życie toczy się dalej, a samoloty znów latają”.

Z osobistych wyznań tych, którzy nadal trwają w żałobie, czytelnik dowiaduje się, jak trudno jest zaakceptować stratę najbliższych. Ciężko jest również pogodzić się z własną tragedią, smutkiem, bólem i żalem. Znaczenia nabiera obowiązek kontynuowania dzieła tragicznie zmarłych.

Wstrząsających wrażeń dostarczają wyznania duszpasterza służb ratownictwa medycznego, który w dwa dni po tragedii znalazł się w Instytucie Medycyny Sądowej w Moskwie. Doceniona została również praca moskiewskich lekarzy oraz ukazana wzajemna pomoc we wspólnym nieszczęściu.

Niektóre fragmenty książki być może czytelnika nieco zbulwersują. Autor podaje bowiem informacje, wskazujące na brak przezorności i odpowiedzialności. Przytacza wcześniejsze uwagi pilotów dotyczące stanu technicznego samolotu Tu-154 M: „ten tupolew kiedyś spadnie”. Przez pracowników Kancelarii Prezydenta nazywany był „trumną ze skrzydłami”. Emocje wzbudzają również liczby uświadamiające wysokość odszkodowań z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci.

Jerzy Andrzejczak przytacza także wypowiedzi tych, którzy swoje miejsce w samolocie odstąpili innym. Wyjaśnia plotki dotyczące esemesów wysyłanych przez ofiary i domniemania o spisku czy zamachu oraz opisuje pielgrzymkę rodzin ofiar do Smoleńska i odczucia jej uczestników. Wiele postawionych pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Być może tak już będzie zawsze.

Ponieważ o tragedii pod Smoleńskiem słyszeli wszyscy, książka przeznaczona jest dla każdego. Jej lektura uświadamia, że śmierć jest nieodwołalna i nieodwracalna. Każdy kolejny dzień jest szansą, by najlepiej przygotować się na jej nadejście. Niech pamięć o tych, którzy zginęli, ponieważ byli pasażerami lotu 101 Warszawa – Smoleńsk wyzwoli w nas pragnienie dobrych czynów. Starajmy się tak żyć, aby piękne były wspomnienia, jakie po nas zostaną.

Kup książkę 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem
Inne książki autora
96 blizn smoleńskich - 10 lat od katastrofy
Jerzy Andrzejczak0
Okładka ksiązki - 96 blizn smoleńskich - 10 lat od katastrofy

Dziesięć lat po tragedii smoleńskiej. Dziesięć lat życia rodzin, które straciły swoich bliskich. Czy poradziły sobie ze stratą, jaki wpływ na ich...

Spowiedź polskiego kata
Jerzy Andrzejczak0
Okładka ksiązki - Spowiedź polskiego kata

– Czy swoje białe rękawiczki, w których pan zabijał, wrzucił pan do trumny na piersi ofiary?– Tak – pada potwierdzenie. –...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy