Tytułowe 36 pytań to test przygotowany przez psychologa Arthura Arona. Według niego, jeśli nieznające się wcześniej osoby zadadzą sobie nawzajem i odpowiedzą na pytania z jego listy, a później przez cztery minuty będą patrzeć sobie w oczy, to z dużym prawdopodobieństwem zakochają się w sobie. Jordi Sierra i Fabra wykorzystuje test Arona, tworząc fabułę swojej kierowanej do nastoletnich czytelników książki. 36 pytań, by cię poznać, 4 minuty, by pokochać to jednak nie gorący i pełen miłosnych uniesień romans young adult. To książka poruszająca poważne problemy, z którymi mierzy się wielu nastolatków.
Marcos to niemal osiemnastoletni chłopak, który spędza beztroskie wakacje tuż przed rozpoczęciem studiów. Chłopak różni się od swoich rówieśników niecodzienną w tym wieku dojrzałością, rozwagą i spokojem. Marcos potrafi z dystansem oceniać wiele sytuacji, nie ulega głupim namowom swoich niedojrzałych kumpli. Kiedy dość niechętnie wybiera się na wakacyjną imprezę, okazuje się, że spotkana tam dziewczyna na zawsze odmieni jego życie.
Bibiana to zjawiskowa i tajemnicza rówieśniczka Marcosa. Chłopak zakochuje się w niej niemal od pierwszego wejrzenia, a aura tajemnicy, która jej towarzyszy, dodatkowo skłania chłopaka, by brnąć w tę zaskakującą znajomość. Marcos wie, że Bibiana coś przed nim ukrywa, że chociaż go nie okłamuje, to z pewnością nie mówi mu całej prawdy. Gdy jednak ta wychodzi na jaw, życie chłopaka zupełnie się zmienia.
36 pytań, by cię poznać, 4 minuty, by pokochać to książka o odkrywaniu siebie. To powieść koncentrująca się na głównych bohaterach. Akcja książki płynie niespiesznie. O dramatyzmie decydują raczej emocje postaci i ich często skrajnie niebezpieczne decyzje. Wertując strony książki, mamy wrażenie, jakbyśmy prześwietlali bohaterów na wylot. Sprawdzali, ile zechcą nam powiedzieć, jakie tajemnice gotowi będą zdradzić i jak wiele są w stanie znieść, by pomóc drugiej osobie.
To właśnie pomoc wydaje się tematem wiodącym powieści. Autor pokazuje, na jak wiele sposobów można chronić drugiego człowieka. Zastanawia się jednak, który jest najwłaściwszy, a który tylko pogrąża chorego. Czy wystarczy obecność drugiej osoby? Wsparcie? A może wręcz przeciwnie: najlepiej sprawdzi się izolacja?
36 pytań, by cię poznać, 4 minuty, by pokochać to książka ukazująca problemy, z jakimi zmagają się młodzi ludzie. Nowe technologie, serwisy społecznościowe, konieczność bycia na bieżąco ze wszystkimi sprawami, a do tego często traumatyczne przeżycia z dzieciństwa sprawiają, że nastolatkowie nie wytrzymują presji, zaczynają się gubić i konieczna jest pomoc już nie tylko rodziny, ale także medyków.
Jordi Sierra i Fabra daje jednak nadzieję. Pokazuje, że nie egoizm rządzi światem. Że są ludzie, którzy gotowi są wziąć na swoje barki odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale za drugiego człowieka – człowieka, którego kochają nad życie. Ten budujący obraz dodaje czytelnikowi otuchy i sprawia, że wiara w drugiego człowieka nie gaśnie.
Patricia niedługo kończy siedemnaście lat i czuje się zagubiona, wściekła, ma ochotę to płakać, to podbijać świat. Lubi muzykę i książki, a ponadto komponuje...
Rok 1949. Hiszpania nie otrząsnęła się jeszcze z szoku po wojnie domowej. W zrujnowanej Barcelonie żyje się trudno, ale przynajmniej nie brakuje...