Recenzja książki: 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Recenzuje: violabu

Mariusz Szczygieł zebrał w 20 latach nowej Polski w reportażach… teksty 22 autorów. Są to między innymi: Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Ewa Winnicka, Marcin Kołodziejczyk, Wojciech Bojanowski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader i, oczywiście, sam Mariusz Szczygieł, od którego pochodziły pomysł, układ i komentarze.

 

Antologia zawiera 27 reportaży. Dotyczą one przemian i nowych możliwości, jakie dała Polakom zmiana ustroju politycznego w 1989 roku. Teksty dotykają również problemów, jakie się wówczas pojawiły, ponieważ nie wszystkie aspekty wolności wykorzystaliśmy w sposób pozytywny. Nie znajdziemy jednak tutaj polityki, lecz samo życie. A jednak w ogromnej mierze to właśnie decyzje polityczne wpływają na życie przeciętnego obywatela, na jego jakość. Wiele tekstów wręcz szokuje, otwierając czytelnikowi oczy na problemy społeczeństwa. Często zdarza się, iż wiemy wprawdzie, że problem istnieje, a jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaka jest jego głębia, skala, ponieważ media nie mówią o takich sprawach. Autorzy pozwalają odbiorcy spojrzeć na zagadnienie, zgłębiając wszystkie jego tajniki. W wielu tekstach poruszane są zagadnienia kontrowersyjne. Tematyka książki dotyka między innymi: przemytu narkotyków (w bardzo niebezpieczny sposób), „gimbazy”, sterydów na siłowni, Amway’a, lansu, disco polo, parków handlowych, wyjazdów do pracy za granicę, aborcji, życia prywatnego księży.

 

Książka ukazuje ogrom zjawisk i zmian. Powinna być wartościową lekturą głównie dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają (a nawet nie mają prawa pamiętać z racji roku urodzenia) czasów komunizmu i z tego względu nie mają porównania wobec poprzedniego ustroju i ówczesnych warunków życia obywatela.

 

Dobry reportaż powinien w możliwie głęboki sposób przedstawić zagadnienia, nie tylko opisać zdarzenie czy sytuację, lecz i ukazać temat z różnych punktów widzenia. Najlepiej, gdy mówi o sprawach ważnych. W 20 latach nowej Polski w reportażach… przeważają właśnie takie teksty. Są bardzo dobre, niektóre wręcz wybitne, jeśli można tak powiedzieć o krótkiej formie literackiej. Zdarzają się również teksty ogromnie szokujące.

 

Niestety, bywają też reportaże tendencyjne, na które nadmiernie rzutują poglądy autora. Mamy tu na przykład przedstawienie w tekście jednego tylko człowieka - „homofoba” jako nieprzystosowanego do życia społecznego mężczyzny, wypowiadającego w większości idiotyzmy. Można odnieść wrażenie, że idea tego tekstu jest taka: Zobaczcie: ludzie, którzy nie popierają ruchu na rzecz homoseksualistów, to idioci. Jednak treści, z którymi się nie zgadzamy przydają się choćby po to, by kształtować wobec nich własne kontrargumenty. Za tematykę, dokonany wybór tekstów należy się jednak Mariuszowi Szczygłowi wielkie uznanie.

Kup książkę 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Inne książki autora
Gottland
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Gottland

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku...

Antologia 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Antologia 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1

Antologia to hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy