Recenzja książki: 101 obrzydliwych faktów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Obrzydliwości wywołują na twarzy człowieka grymas obrzydzenia. Wzbudzając odrazę, kojarzą się z zarazkami i chorobą. To z kolei prowadzi do lęku i unikania wszystkiego, co z obrzydliwością jest związane. Wydawnictwo Nasza Księgarnia opublikowało książkę wyjątkową, która z jednej strony może wywoływać (i pewnie wywołuje) niechęć, z drugiej natomiast wzbudza ciekawość, kusząc do sięgnięcia po nią. Taką właśnie lekturą jest 101 obrzydliwych faktów.

Od pierwszej do ostatniej strony wyobraźnia czytelnika działa na najwyższych obrotach. W dziesięciu rozdziałach Mathilda Masters opisała fakty (oczywiście te najbardziej obrzydliwe) z różnych dziedzin życia: jest ludzkie ciało, są zwierzęta, rośliny i otoczenie, jest zapach i smak oraz jedzenie, a także historia, zawody i dziwne (a przede wszystkim obrzydliwe) zwyczaje. Autorka włożyła wiele trudu w poszukiwanie (i opisanie) obrzydliwych faktów z przestrzeni wieków (również z czasów p.n.e) oraz krajów leżących na wszystkich kontynentach. Za autentycznością tego, co pisze, przemawiają konkretne daty, nazwiska, wielkości mierzalne, łacińskie nazwy oraz naukowe pojęcia. Oprócz faktów są ciekawostki i anegdotki dotyczące zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Sięgający po 101 obrzydliwych faktów czytelnik nie zawiedzie się: pozna (oczywiście od najgorszej strony) wszystko to, co od zarania dziejów towarzyszyło ludzkości: przyjrzy się przenoszącym choroby mikroskopijnym stworzonkom, ustrzeże przed roślinami szkodliwymi dla zdrowia i życia, zajrzy do sarkofagu z egipskimi mumiami, zatańczy ze zmarłymi, zakosztuje przysmaków prawdziwych Wikingów, odwiedzi publiczne łaźnie Greków i Rzymian, przywita się z zupełnie nie dbającym o czystość Ludwikiem XIV, pozna ludzkich testerów psiej i kociej karmy, wybierze w podróż po najbardziej cuchnących miejscach świata, a nawet – gdyby udało mu się dożyć wieku osiemdziesięciu lat – mógłby zebrać z podłogi swojego pokoju sześćdziesiąt pięć kilogramów drobinek własnej martwej skóry (oczywiście pod warunkiem, że zaniechałby sprzątania). To tylko niektóre z wielu możliwości, a ich wachlarz jest nader szeroki. No i jeszcze ta najobrzydliwsza rzecz na świecie… Zapraszam do lektury!

Książka 101 obrzydliwych faktów przeznaczona jest nie tylko dla ludzi o mocnych nerwach i zdrowym żołądku. Sięgnąć po nią może każdy, ponieważ jej treść dotyczy zjawisk i wydarzeń dotyczących nas wszystkich. Język, jakim posłużyła się Mathilda Masters, jest przystępny, sposób przekazu – interesujący. Ilustracje autorstwa Madeleine Van Der Raad są zabawne i adekwatne do omawianych treści. Niektóre zdania zapisano wytłuszczoną, a inne kolorową czcionką. Wiele treści zamieszczono w ramkach. Twarda okładka (z wymownym rysunkiem atakującego skunksa) pozwala na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Czy jednak znajdzie się czytelnik aż tak bardzo zainteresowany? Jedno jest pewne: ponieważ nie za wiele jest książek tego typu, warto – chociaż raz – zapoznać się z treścią publikacji Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Nie wiadomo bowiem, kiedy znów nadarzy się podobna okazja.

Tagi: bóg

Kup książkę 101 obrzydliwych faktów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 101 obrzydliwych faktów
Książka
101 obrzydliwych faktów
Mathilda Masters
Inne książki autora
321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat
Mathilda Masters0
Okładka ksiązki - 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

NAJFAJNIEJSZA ENCYKLOPEDIA CIEKAWOSTEK NA ŚWIECIE! Czy wiesz, że: - żyrafa może sobie wylizać uszy? - zęby czyścimy już od tysięcy lat? - możesz...

123 superciekawe fakty o klimacie
Mathilda Masters0
Okładka ksiązki - 123 superciekawe fakty o klimacie

Doskonała encyklopedia ciekawostek na temat środowiska i klimatu. Czy wiesz, że: - to również dzięki rekinom człowiek może przetrwać? - co minutę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy