Planszowy Tetris. Recenzja gry Ubongo

Data: 2018-02-21 13:12:32 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Mimo tak dużej liczby elementów, zasady gry są bardzo proste i można je przyswoić w ciągu kilku minut. Umiejętności strategiczne nie są tu ważne - liczą się przede wszystkim orientacja przestrzenna, wyobraźnia i spostrzegawczość, a także szybkość działania. Niektóre z kafelków należy odwracać - elementem koniecznym do wykorzystania przy zapełnianiu pól może być bowiem ich lustrzane odbicie.

Liczne warianty i modyfikacje

Plansze są dwustronne. Po jednej stronie znajdziemy wariant łatwiejszy (do wypełnienia wszystkich pół wystarczy wówczas wykorzystać 3 kafelki), na rewersie zaś - trudniejszy (wówczas korzystamy z 4 kafelków). Każda plansza daje też 6 wariantów wypełnienia - zależnie od symbolu wyrzuconego na kostce. Gwarantuje to różnorodność rozgrywki, która z pewnością szybko się nie znudzi. Trafnym pomysłem jest też wariant, w którym młodsi gracze korzystają z plansz łatwiejszych, podczas gdy dorośli wypełniają te trudniejsze - mocno wyrównuje to szanse. Ciekawa jest też propozycja dla jednej osoby, która podczas rozgrywki ścigać się będzie z samą sobą - musi bowiem w ciągu 5, 10 lub 20 minut wykonać jak najwięcej zadań, a następnie spróbować pobić własny rekord. To zresztą nie jedyne warianty gry. Autor zasad, Grzegorz Rejchtman (Polak mieszkający w Monako, który gry tworzy dla skandynawskich producentów), sugeruje domyślnie, by gracze, którym uda się wykonać zadanie, oprócz klejnotu ułożonego na torze rund, losowali także drugi z woreczka. Klejnoty mają różną punktację, więc wariant ten wprowadza element losowości - niekoniecznie gracz, który wygra najwięcej rund, musi zdobyć najwięcej punktów. Nieco bardziej sprawiedliwy jest wariant, w którym gracz najszybszy otrzymuje zawsze najbardziej wartościowy rubin (dający 4 punkty), drugi - szafir (dający 3 punkty), trzeci - szmaragd (2 punkty), a czwarty - bursztyn (1 punkt). Mnogość wariantów gwarantuje, że każdy znajdzie tu propozycję dla siebie, a całość nie znudzi się naprawdę długo.

Dla młodszych i dla starszych

„Ubongo” okazuje się więc naprawdę świetną planszówką, która ma szanse zainteresować naprawdę szerokie grono odbiorców. Przede wszystkim - tych, którzy na komputerowym czy mobilnym Tetrisie zjedli zęby. Po drugie - nastolatków, którzy nie odrywają wzroku od ekranu komórki czy konsoli. Po trzecie - wszystkich miłośników świetnie wykonanych, naprawdę wciągających planszówek.

-> Kup tę ksiązkę w księgarni Merlin.pl!

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-02-21 17:33:49
0 +-

W takiej formie to jeszcze w tetris nie grałam!

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2018-02-21 15:17:20
0 +-

Lubię tetris, ciekawe, jak by się w to grało w takiej formie.  

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-02-21 14:09:54
0 +-

Interesujące!

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje