Domino na sterydach. Recenzja gry „Axio”

Data: 2018-10-28 09:27:04 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

„Axio” to wymagająca czasu, miejsca i skupienia gra, która – choć nie olśniewa oprawą graficzną – z pewnością miłośnikom gier logicznych zapewni długie godziny dobrej zabawy.

„Axio"

Autor gry: Reiner Knizia

Wydawca: Egmont

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 45 minut

Wiek gracza: 8+

Atrakcyjny zestaw

W skład zestawu wchodzi duża, kwadratowa plansza, 4 plansze punktacji, 20 znaczników punktów w 5 kolorach, 100 płytek, 4 stojaki, 20 piramid i woreczek. Zestaw jest naprawdę rozbudowany, poszczególne elementy wykonane są solidnie z plastiku lub grubszego kartonu, lakierowane, dzięki czemu nie ma obaw o ich szybkie zniszczenie czy zabrudzenie. Grę trzeba rozłożyć na stole, każdy gracz musi mieć zapewnione sporo przestrzeni na swoje elementy - szczególnie na płytkę punktacji – nawet delikatne popchnięcie jej może doprowadzić do zmiany położenia znaczników punktacji i zafałszowania wyniku gry. Aby przystąpić do zabawy, potrzeba więc dużo miejsca.

Zasady gry

Zasady gry po przeczytaniu wyczerpującej, przystępnie napisanej i nie pozostawiającej żadnych wątpliwości instrukcji okazują się bardzo proste. Celem gry jest równomierne zdobywanie punktów w każdym z pięciu kolorów. Podczas rozgrywki gracz dokłada na planszy po 1 płytce w każdej rundzie – podobnie jak w przypadku domino. Na płytce znajdujemy dwa elementy, które mogą być tego samego lub różnych kolorów. Dobrze jeśli płytka pasuje kolorem do sąsiedniej – wtedy gracz zdobyć może punkty, które otrzymuje się oddzielnie za każdą połówkę. Gracze otrzymują 1 punkt za każdy taki sam kolor (na płytce lub wydrukowany na planszy) w nieprzerwanej prostej linii w każdym z trzech kierunków. Linię przerywa puste pole, inny kolor lub krawędź planszy, nie zliczamy też punktów za kolory na dołożonej w danej rundzie płytce. Jeśli po dołożeniu płytki na planszy pozostanie pojedyncze, wolne pole, na które nie będzie można dołożyć płytki, gracz dokłada na nie piramidę, która dać może dodatkowe punkty.

Po każdej rundzie należy dobrać płytkę – tak, by na stojaku znajdowało się ich zawsze 5. Gra toczy się do momentu zapełnienia całej planszy – w zależności od liczby graczy wykorzystuje się różną jej powierzchnię. Co ciekawe, o zwycięstwie decyduje nie sumaryczna liczba punktów czy kategoria, w której zdobyło się najwięcej punktów, ale ta, w której zdobyło się ich najmniej – trzeba więc dbać o to, by równomiernie zdobywać punkty w każdym z 5 kolorów przez cały czas rozgrywki.

„Axio” to typowa gra logiczna, oparta na naprawdę prostych zasadach. Z jednej strony – duże znaczenie ma w niej strategia poszczególnych graczy. Należy z jednej strony dbać o systematyczne zdobywanie punktów w każdej z pięciu kategorii, równocześnie jednak pamiętając o utrudnianiu zadania przeciwnikom. Nawet najlepsza strategia jednak nie pomoże, jeśli zwyczajnie mamy pecha – dużą rolę w zabawie odgrywa bowiem losowość. Jeśli wciąż dobieramy niewłaściwe płytki, możemy je wprawdzie wymienić, jednak zwycięstwo w takim przypadku będzie znacznie utrudnione. Z drugiej strony losowość wpływa na to, że niemal niemożliwe jest dwukrotne rozegranie identycznej partii, nie jest też tak, że wynik w którejś rozgrywce szybko okaże się przesądzony – gra nie powinna więc szybko się znudzić.

Jak często w takich przypadkach bywa, zabawa jest tym bardziej dynamiczna i emocjonująca, im więcej graczy bierze w niej udział. Ciekawą propozycją jest przygotowany wariant dla 1 gracza, co umożliwia również samodzielną zabawę. Twórcy deklarują, że gra przeznaczona jest dla uczestników powyżej 8 roku życia, jednak starsze i bystrzejsze przedszkolaki bez problemu powinny zrozumieć zasady i poradzić sobie – nawet w rywalizacji z dorosłymi.

„Axio” to więc wymagająca czasu, miejsca i skupienia gra, która – choć nie olśniewa oprawą graficzną – z pewnością miłośnikom gier logicznych zapewni długie godziny dobrej zabawy.

-> Grę „Axio" kupicie w dobrej cenie w księgarni TaniaKsiazka.pl!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2018-10-30 16:02:43
0 +-

Gra wyglada zachęcająco!

Avatar uĹźytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:23:16
0 +-

Mam bardzo podobną, chociaż nazywa się GENIUSZ. Uwielbiam planszówki :)

Avatar uĹźytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2018-10-29 11:08:08
0 +-

Teraz jest dobry czas na takie gry :)

Avatar uĹźytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2018-10-29 08:06:45
0 +-

Brzmi świetnie :)

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-10-28 16:35:00
0 +-

Dobre jest to, że i samemu można zagrać.

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2018-10-28 14:20:27
0 +-

Fajna gra na ponure jesienne dni...

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje