Zapomniana piosenka

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen uroku. Radość z narodzenia Syna Bożego, czas nadziei, odkupienia win, wybaczania. Przystrojony dom, choinka mieniąca się kolorowymi ozdobami i światełkami, dzielenie się opłatkiem i obdarowywanie pięknie zapakowanymi prezentami.  Choć magia świąt dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego. Dla jednych to iście bajeczny czas, przedłużenie dziecięcej radości, czas wyciszenia i powrotu do cudownych wspomnień, chwila na pobycie z bliskimi. Dla innych czas kojarzący się przytykami rodziny, kłótniami przy stole, traumatycznymi wspomnieniami, bólem, cierpieniem lub jak w przypadku bohaterów książki „Zapomniana piosenka” Agaty Bizuk - samotnością.

To właśnie w święta samotność odczuwa się wyjątkowo boleśnie.

Bo jak być szczęśliwym, kiedy wszyscy wokół się radują, świętują z bliskimi, a my zostaliśmy na świecie kompletnie sami?

Dominik wychował się w domu dziecka. Dziś jest już dorosłym człowiekiem, ale nadal próbuje odnaleźć mamę, chcąc się dowiedzieć czy go porzuciła, czy jak mu powiedziano umarła, chociaż nie ma żadnego dowodu jej śmierci. Jedyne, co posiada to miś, fotografia z mamą i wspomnienie śpiewanej przez nią kołysanki.

Ksawery to starszy Pan, który znów ma samotnie spędzić święta, ponieważ jego żona nie żyje, a jedyny syn zajęty własnymi sprawami mieszka zagranicą i nie zamierza pojawić się przy świątecznym stole.

Wydawać by się mogło, że młodzi ludzie wychowujący się w bidulu, skrzywdzeni przez bezduszny system wchodzą w dorosłe życie odarci z empatii i współczucia. Cały czas myślący o tym, z której strony przyjdzie atak, skazani na nieustanną przemoc, upokorzenia, osamotnienie i bezsilność, mają tak silnie rozbudowany instynkt przetrwania, że nie potrafią być wrażliwi na krzywdę innych. Pewnego dnia, gdy niespodziewanie tych dwóch mężczyzn połączy los, a może przeznaczenie, okaże się, że nawet po tak traumatycznym dzieciństwie można być przyzwoitym człowiekiem. Natomiast upokorzenie, przerażenie i strach przed opuszczeniem można czuć także mając rodzinę, ale i z bycia skazanym na łaskę obcych osób. Czytając tę historię można by powiedzieć „ z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciach”, jednak jest również dowodem na to, jak ważna jest rozmowa! Jak bardzo na nasze decyzje i los wpływają niedopowiedzenia i przemilczenia!

Nigdy niczego nie możemy być pewni w życiu, ani odkładać tego, co ważne na potem, zwłaszcza powiedzenia bliskim, że ich kochamy, jak bardzo są dla nas ważni, okazania im swojego czasu i zainteresowania ich sprawami. Niech ta wzruszająca lektura uświadomi czytelnikom, co w życiu, nie tylko w okresie przedświątecznym i świętach jest naprawdę ważne. Że być przyzwoitym i życzliwym trzeba i warto być przez cały rok, bo cuda nie zdarzają się tylko w święta Bożego Narodzenia. A rodzina to nie tylko więzy krwi. To więzy uczuć i ludzie, którzy zrobią wszystko, byśmy byli szczęśliwi.

„Zapomniana piosenka” to idealna lektura do przeczytania w okresie przedświątecznym - czasie na wyciszenie, przemyślenia i podjęcie działań po wyciągnięciu wniosków z podjętych decyzji. Właściwie to wartościowa lektura, po którą można sięgnąć o każdej porze roku i mimo trudnego tematu i wielu emocji, jakie autorka nam serwuje napisana takim stylem, że właściwie się ją pochłania. To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale z pewnością nie jedyne.

Informacje dodatkowe o Zapomniana piosenka:

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2020-10-14
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Zobacz opinie o książce Zapomniana piosenka

Kup książkę Zapomniana piosenka

Pożegnanie z Zieloną 13
Agata Bizuk0
Okładka ksiązki - Pożegnanie z Zieloną 13

Zielona 13 powraca po raz czwarty i tym razem już ostatni! Wielki koniec wspaniałej historii o niezwyczajnie zwyczajnych ludziach. Aldona odkrywa, że...

Powrót na Zieloną 13
Agata Bizuk0
Okładka ksiązki - Powrót na Zieloną 13

Bohaterowie Zielonej 13 powracają - wraz ze swoimi radościami, troskami, nadziejami i szalonymi pomysłami. Mariolka zostaje sławną na całe miasto zaklinaczką...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska