Dom na wrzosowej polanie

Ocena: 4.58 (12 głosów)
opis

„Dom na wrzosowej polanie” Haliny Kowalczuk to lekka lektura na wakacje. Taka, gdzie wszystko jest dość przewidywalne, a postacie mocno schematyczne: albo białe, albo czarne – albo dobre, albo złe: podły mąż, wredna suka – jego kochanka, skrzywdzona żona, bezwzględna karierowiczka, miły staruszek z muzeum itp.. Przyznam się od razu, że kupiłam tę książkę, bo spodobała mi się okładka – po prostu skusił mnie ten sielski krajobraz, te cudne wrzosy i wymarzona chatka. I jak to w takich przypadkach bywa, treść nieco mnie rozczarowała.

Bohaterka książki to profesorka archeologii Alina Sandor. Mieszka z mężem Radkiem, który także jest archeologiem, pracują na tej samej uczelni w Warszawie, mają wspólne pasje, więc Alinie wydaje się, że są idealnym małżeństwem, choć nie mogą mieć dzieci. W pewnym momencie okazuje się, że bardzo się myliła – odkrywa, że mąż prowadzi podwójne życie i zdradza ją z co najmniej dwiema kobietami. Jedna z tych kobiet – Karolina – jest jego asystentką na uczelni i ma bardzo wpływowego tatusia. To właśnie za jego sprawą Alina traci pracę na uniwersytecie w Warszawie i zostaje wysłana do Krakowa, na miejsce interesujących wykopalisk. Załamana rozpadem małżeństwa kobieta nie bardzo wie, co robić, ale zdaje sobie sprawę, że nie ma wyboru – przyjmuje posadę w Krakowie i zarazem zyskuje też dach nad głową, bo dziekan uczelni udostępnia jej domek swojego znajomego, położony w uroczym miasteczku o nazwie Bystry Potok. Właściciel domu, Tomasz, jest obieżyświatem, wiele miesięcy spędza w podróżach, Alina ma więc gdzie mieszkać. Przy okazji poznaje mieszkańców miasteczka: kółko różańcowe, sympatyczną właścicielkę knajpy – Krystynę, miłego kustosza muzeum pana Józefa, przystojnego weterynarza, wyjątkowo niesympatyczną panią wójt i dziwnego kloszarda – Marcina. Z tym ostatnim powoli się zaprzyjaźnia…

Alina poznaje też miejscowe legendy, podziwia krajobrazy [tutaj Autorka trochę pomieszała, ponieważ w Tatrach umieściła Śnieżkę: "To Giewont! - zawołała Alina. - Brawo! - roześmiała się Krystyna - To przecież najbardziej charakterystyczny szczyt w Tatrach. - A Śnieżka? (...) - Oczywiście także"), a wśród podhalańskich legend, które poznaje, jedna jest o… Karkonoszach] i przekonuje się, że w jej sercu jest jeszcze miejsce na ciepłe u czucia i namiętność. Trochę sztuczne wydawało mi się przechodzenie pani profesor na ty ze wszystkimi, ledwie po minucie rozmowy i opowiadanie każdemu o problemach małżeńskich, ze szczegółami…

Szybko się to czyta, ale miejscami trochę mi się nudziło. Wydaje mi się, że trochę niepotrzebny jest tutaj wątek nadprzyrodzony – choć na pewno znajda się osoby, które właśnie on zachwyci. No i całość jest bardzo przewidywalna, choć przyznam, że Autorce udało się mnie zaskoczyć w kwestii tożsamości tajemniczego Tomasza.

Duży minus stawiam za liczne błędy, które pojawiają się w tekście – korektorzy zbytnio się nie popisali…

Podsumowując: nie jest to książka, która na długo zostanie w mojej pamięci ani taka, do której wrócę. Ale jej przeczytania nie uważam za stratę czasu.

Informacje dodatkowe o Dom na wrzosowej polanie:

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2018-06-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-65351-69-2
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Dom na wrzosowej polanie

Kup książkę Dom na wrzosowej polanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dwórka królowej
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Dwórka królowej

Kolejna wspaniała książka Haliny Kowalczuk, autorki "Chaty pod jemiołą" i "Leśnego dworku". Tym razem zabiera nas w czasy królowej Elżbiety I Tudor...

Leśny dworek (audiobook)
Halina Kowalczuk0
Okładka ksiązki - Leśny dworek (audiobook)

Anna przed laty schowała doktorat do szuflady, zajęła się domem, dziećmi i... mężem. Wszystko dla nich, nic dla siebie. Pewnego dnia jej ukochany oświadczył...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy