Cień bolesnych wspomnień

Wyjazd do Choczewa dla Anny i jej taty miał być nowym początkiem. Po śmierci jej mamy oboje nie byli w najlepszym stanie. Bardzo ją kochali, a jej choroba i późniejsza śmierć mocno na nich wpłynęła. Teraz mieli tylko siebie i dla siebie musieli żyć dalej, prowadzić w miarę normalne życie. W nowym miejscu Anna poznała nowych znajomych, zaprzyjaźniła się, a także zakochała w Karlu. Jej tata zaczął pracę na kolei. Oboje zaczęli być szczęśliwi.
Anna i Karl byli bardzo w sobie zakochani i nic nie wskazywało, że coś miałoby się zmienić. Wzięli ślub, zamieszkali wspólnie, a kobieta zaszła w ciąże. Teraz miało być już tylko dobrze, niestety życie lubi pisać własny scenariusz. Jest wrześniu 1939 roku, kiedy mężczyzna dostaje wezwanie do wojska, a ona zostaje sama w zaawansowanej ciąży. Co prawda może liczyć na ojca, jednak to już nie to samo. Jak rozdzielenie wpłynie na ich małżeństwo? Jak wojna wpłynie na Karla?

W książce poznajemy historię Anny i Karla jednak nie tylko. Poznajemy również historię pewnej żydówki oraz innych mieszkańców Choczewa. Autorka dość dobrze poradziła sobie ze „skakaniem” po wątkach, jest to płynne, nie miałam problemów ze zrozumieniem, o kim czytam oraz co się dzieje.
To opowieść o tym, jak wojna zmieniła ludzi, jak zniszczyła nie tylko tych gnębionych, ale i tych którzy stali po drugiej stronie. Mnie się podobała, wywołała we mnie sporo emocji. Książkę nie czyta się szybko, to jednak z tych pozycji, która wymaga od czytelnika skupienia i przemyślenia tego, co się czyta.

Bohaterowie ciekawi, moim zdaniem dość dobrze wykreowani. Jest ich dość sporo i to jedne z powodów, dla których nie opiszę wam każdego. Drugim powodem jest to, że historia, jaką czytamy, trwa wiele lat, a w tym czasie bohaterowie bardzo się zmieniają.

„Cień bolesnych wspomnień” to moim zdaniem niebanalna historia o ludziach i ich życiu podczas wojny. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu -Mama, żona - KOBIETA

Informacje dodatkowe o Cień bolesnych wspomnień :

Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2022-02-08
Dodał/a opinię: Anna Kaczor

Zobacz opinie o książce Cień bolesnych wspomnień

Kup książkę Cień bolesnych wspomnień

Bezmiar cierpienia
Adriana Rak0
Okładka ksiązki - Bezmiar cierpienia

Dwudziestojednoletnia Izabela właśnie zakończyła trudny związek, do czego skłoniła ją niewierność ukochanego. Dziewczyna jest załamana, ale z pomocą najbliższych...

Uwikłani. Tom 2
Adriana Rak0
Okładka ksiązki - Uwikłani. Tom 2

Ona i onDwa zranione sercaNamiętność i pożądanieMiłość, która jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności... "Uwikłani. Tom drugi" to historia...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska