Będą zmiany w polskiej gramatyce! Rada Języka Polskiego ogłosiła zmiany w polszczyźnie

Data: 2024-05-15 14:19:27 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

10 maja 2024 roku Rada Języka Polskiego podjęła uchwałę, wskutek której już za dwa lata w życie wejdzie szereg zmian dotyczących poprawności językowej. Wśród nowinek m.in. możliwość samodzielnego zapisu poszczególnych przedrostków.

Fotografia ilustracyjna
fot. Pixabay

Na przestrzeni lat język ulega wielu zmianom i przekształceniom. Niektóre formy, czy wyrażenia zostają zastąpione przez inne. Wszystko przez to, że jest to twór żywy, tworzony przez ludzi. Rada Języka Polskiego to instytucja, która obserwuje więc pewne tendencje i wpływa na ustalanie konkretnych zasad dotyczących języka. Aktualnie zdecydowali się oni wprowadzić zmiany w zakresie zasad ortografii.

Zmiany w polszczyźnie?

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN podczas szeregu posiedzeń uchwaliła zmiany w zakresie ortografii. Nowo wprowadzone zasady mają ułatwić zapis i sprawić, że piszący będą popełniać mniej błędów językowych i tworzyć bardziej spójne i poprawne teksty. We wpisie czytamy:

wprowadzenie tych zmian [...] przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu.

Zmiany wprowadzone przez RJP będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Ma to dać czas wszystkim osobom oraz instytucjom, które zajmują się obszarami mocno związanymi z językiem. Chodzi między innymi o wydawców, autorów słowników i programów szkolnych, czy też korektorów. 

Co konkretnie się zmieni?

Zmiany wprowadzone przez Radę były postulowane już od kilku lat. Dopiero teraz jednak zostaną wprowadzone do polszczyzny i będą obowiązywać. Szereg zmian dotyczy zasad pisowni polskiej. Poniżej możecie sprawdzić, jakie są najciekawsze zmiany. Pełen wykaz znajdziecie na stronie RJP

Zgodnie z nowymi zasadami, nazwy mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli, a także wsi będziemy zapisywać wielką literą. Zakłada się alternatywny zapis nieoficjalnych nazw etnicznych. Zarówno małą, jak i wielką literą będzie więc można zapisać słowa takie jak: jungol, angol, żabojad, czy makaroniarz

Wielką literą będziemy zapisywać również, nie tylko nazwy firm i marek, ale też konkretnych, pojedynczych egzemplarzy. Na przykład: samochód marki Ford, jak i pod oknem zaparkował czerwony Ford. 

Cząstki takie jak -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami mają być pisane rozdzielnie. Bez wyjątku będzie również zapisywane nie- z imiesłowami odmiennymi. Dotychczas była to kwestia zależąca do piszącego. Mógł on świadomie skorzystać z pisowni rozdzielnej. 

Ujednolici się również zapis przymiotników tworzonych od nazw osobowych, zakończonych na -owski. Teraz bez względu na interpretację będą one zapisywane małą literą. Chodzi o wyrażenia takie jak: dramat szekspirowski, czy koncert chopinowski

W wyrażeniach takich jak: półzabawa, półnauka; półżartem, półserio; półspał, półczuwał wprowadzono łączną pisownię członu pół-. Z łącznikiem będzie on jednak używany nadal w połączeniach, takich jak: pół-Polka, pół-Włoszka. 

Sporo zmian dotyczy użycia wielkich liter w nazwach własnych. Wszystkie człony komet mają być zapisywane wielką literą (np. Kometa Halleya). Wielowyrazowe nazwy geograficzne i miejscowe, których drugi człon jest rzeczownikiem w mianowniku również mają być zapisywane wielkimi literami (np. Pustynia Gobi, czy Półwysep Hel.) Podobnie sprawa wygląda z nazwami obiektów przestrzeni publicznej, w nazwie których znajdują się wyrazy takie jak: aleja, brama, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, pomnik, cmentarz (trzeba jednak pamiętać, że ulica nadal pozostaje pisana małą literą). Zamiast park Kościuszki, będziemy więc pisać Park Kościuszki. 

Wielką literą mają być również pisane wszystkie człony (oprócz przyimków i spójników) w nazwach lokali usługowych i gastronomicznych oraz orderów, medali, odznaczeń, nagród i tytułów honorowych. 

Pojawiły się również zmiany dotyczące prefiksów, które, według reguły ogólnej, pisze się łącznie z wyrazami zapisywanymi małą literą. Jeśli natomiast dany wyraz zaczyna się od wielkiej litery, to prefiks zapisujemy z łącznikiem, na przykład: super-Europejczyk

Cząstki takie jak super-, ekstra-, eko-, wege- mini-, maksi, midi-, mega-, makro-, które mogą również występować jako samodzielne wyrazy, będzie można zapisywać oddzielne. Poprawny więc będzie zarówno zapis super pomysł, jak i superpomysł, czy też eko żywność lub ekożywność

Wprowadzona została również łączna pisownia nie- z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi. Nie będziemy teraz także brali pod uwagę stopnia, czyli zapiszemy: niemiły, niemilszy, nienajmilszy

Przeczytaj także:


źródło: rjp.pan.pl

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje