XV Festiwal Szekspirowski: 30 lipca - 7 sierpnia 2011

Data: 2011-07-20 11:46:42 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - XV Festiwal Szekspirowski: 30 lipca - 7 sierpnia 2011

Festiwal Szekspirowski jest cykliczną, międzynarodową imprezą teatralną organizowaną co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie Gdańska oraz całego Trójmiasta. Historia festiwalu sięga roku 1993, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal Szekspirowski w roku 1997 z okazji obchodów millenium Gdańska. Do 2008 roku włącznie odbyło się 12 edycji imprezy, podczas których na scenach Trójmiasta zaprezentowało się około 70 zespołów teatralnych z 30 krajów. Od 2008 roku festiwal jest organizowany wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

 

Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja dorobku wielkiego brytyjskiego dramaturga. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zaprezentować najciekawsze spektakle z kraju i ze świata. Prezentacje festiwalowych spektakli odbywają się na praktycznie wszystkich scenach teatralnych Trójmiasta (Teatr Wybrzeże – w Gdańsku: Scena Główna oraz Scena Malarnia, a w Sopocie Scena Kameralna; Opera Bałtycka w Gdańsku; Kościół Św. Jana w Gdańsku; Teatr Muzyczny w Gdyni), prezentowaliśmy również spektakle w przestrzeniach poza-teatralnych (n.p. w hali gdańskiej Stoczni) oraz pokazy plenerowe.

 

Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami oraz bogaty program edukacyjny pod nazwą „Letnia Akademia Szekspirowska” (warsztaty teatralne i artystyczne, wykłady, wystawy, seminaria). Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania i wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata. Dążeniem organizatorów jest uczynienie Festiwalu Szekspirowskiego jednym z ważniejszych międzynarodowych festiwali teatralnych w Europie. Chcemy przyczynić się do promocji Gdańska i Trójmiasta na forum krajowym i międzynarodowym. Służy temu między innymi powołana w 2006 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, której członkami są także podobne imprezy w Neuss w Niemczech, Craiovej w Rumunii, Bath w Anglii oraz Gyula na Węgrzech.

 

Celem festiwalu jest zainteresowanie szerokiej publiczności a szczególnie młodzieży, sztuką teatralną w jej różnorodnych formach. Dążeniem organizatorów jest rozwój kreatywności i świadomości kulturalnej uczestników oraz stworzenie aktywnej i wymagającej publiczności teatralnej, która będzie miała możliwość porównania różnorodnych koncepcji i form artystycznych w międzykulturowej przestrzeni działań festiwalowych. Festiwal daje możliwość budowania doświadczenia artystycznego i wzmacnia potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Celem imprezy jest także rozwój profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów, a także wymiana opinii i informacji, która pozwoli wypracować nowe formy współpracy.


Na stronie Festiwalu znajdziecie więcej informacji na temat tegorocnej - XV edycji. KLIK!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje