XV Festiwal Szekspirowski: 30 lipca - 7 sierpnia 2011

Data: 2011-07-20 11:46:42 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - XV Festiwal Szekspirowski: 30 lipca - 7 sierpnia 2011

Festiwal Szekspirowski jest cykliczną, międzynarodową imprezą teatralną organizowaną co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie Gdańska oraz całego Trójmiasta. Historia festiwalu sięga roku 1993, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal Szekspirowski w roku 1997 z okazji obchodów millenium Gdańska. Do 2008 roku włącznie odbyło się 12 edycji imprezy, podczas których na scenach Trójmiasta zaprezentowało się około 70 zespołów teatralnych z 30 krajów. Od 2008 roku festiwal jest organizowany wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

 

Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja dorobku wielkiego brytyjskiego dramaturga. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zaprezentować najciekawsze spektakle z kraju i ze świata. Prezentacje festiwalowych spektakli odbywają się na praktycznie wszystkich scenach teatralnych Trójmiasta (Teatr Wybrzeże – w Gdańsku: Scena Główna oraz Scena Malarnia, a w Sopocie Scena Kameralna; Opera Bałtycka w Gdańsku; Kościół Św. Jana w Gdańsku; Teatr Muzyczny w Gdyni), prezentowaliśmy również spektakle w przestrzeniach poza-teatralnych (n.p. w hali gdańskiej Stoczni) oraz pokazy plenerowe.

 

Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami oraz bogaty program edukacyjny pod nazwą „Letnia Akademia Szekspirowska” (warsztaty teatralne i artystyczne, wykłady, wystawy, seminaria). Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania i wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata. Dążeniem organizatorów jest uczynienie Festiwalu Szekspirowskiego jednym z ważniejszych międzynarodowych festiwali teatralnych w Europie. Chcemy przyczynić się do promocji Gdańska i Trójmiasta na forum krajowym i międzynarodowym. Służy temu między innymi powołana w 2006 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, której członkami są także podobne imprezy w Neuss w Niemczech, Craiovej w Rumunii, Bath w Anglii oraz Gyula na Węgrzech.

 

Celem festiwalu jest zainteresowanie szerokiej publiczności a szczególnie młodzieży, sztuką teatralną w jej różnorodnych formach. Dążeniem organizatorów jest rozwój kreatywności i świadomości kulturalnej uczestników oraz stworzenie aktywnej i wymagającej publiczności teatralnej, która będzie miała możliwość porównania różnorodnych koncepcji i form artystycznych w międzykulturowej przestrzeni działań festiwalowych. Festiwal daje możliwość budowania doświadczenia artystycznego i wzmacnia potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Celem imprezy jest także rozwój profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów, a także wymiana opinii i informacji, która pozwoli wypracować nowe formy współpracy.


Na stronie Festiwalu znajdziecie więcej informacji na temat tegorocnej - XV edycji. KLIK!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje