Recenzja książki: Opowieści z pogranicza. Pisanie i wymazywanie galicyjskiej przeszłości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W regionie nazwanym przez Austriaków Galicją (rozległe obszary wschodniego pogranicza Europy od Bałtyku po Bałkany) Żydzi stanowili trzecią najliczniejszą grupę etniczną (po Polakach i Rusinach). Tak jednak było kiedyś. Kiedy? Jak? Dlaczego? Opowieści z pogranicza. Pisanie i wymazywanie galicyjskiej przeszłości to historia o cywilizacji będącej (dziś wymazanej) mieszaniną kultur, języków, grup etnicznych, tradycji, zwyczajów oraz religii.

Podstawą prowadzonych przez Omera Bartova (jeden z najważniejszych badaczy historii galicyjskich Żydów) dociekań i poszukiwań stały się wyznania matki autora, które – rozbudowane o rozgrywające się na przestrzeni lat rzeczywiste wydarzenia (kroniki, pamiętniki, literatura specjalistyczna) – umożliwiły stworzenie całościowej historii galicyjskich Żydów. Cofając się do roku 1672, Omer Bartov prowadzi czytelnika do Buczacza (wielokrotnie niszczony i odbudowywany, obecnie należy do Ukrainy), by opowiedzieć mu o wszystkim, co miało wówczas znaczenie: o wojownikach pogranicza, pierwszych przybyszach, pobożnych panach, wędrownych anarchistach, zawodowych rewolucjonistach, rabinach, bohaterach i złoczyńcach. Nie żałując szczegółów, autor opowiada o wojnie między syjonistami a socjalistami, o pogromach (liczby ofiar, sceny przemocy, profanacja przedmiotów kultu, zdrady nieżydowskich sąsiadów, rozłamy w żydowskiej społeczności, tchórzostwo, heroizm), o najazdach wojsk tatarskich, tureckich i kozackich, o Zagładzie, a także o normach kulturowych i społecznych, żydowskiej tożsamości religijnej, roli gospodarczej, pozycji w społeczeństwie oraz austriackich próbach wdrożenia Żydów do nowoczesnego świata i zintegrowania ich z resztą społeczeństwa.

W Opowieściach z pogranicza fakty historyczne przeplatają legendy, baśnie, alegorie, wyobrażenia, różne wersje opowieści, a nawet spekulacje. Są daty, nazwiska, udokumentowane historie, relacje świadków, raporty. Drobiazgowość przekazu, obrazowe opisy i konkretne przykłady zachowań pokazują dzieje zamieszkujących świat pogranicza mężczyzn i kobiet – ich szarą codzienność, marzenia oraz plany na przyszłość, decyzje i wybory, oczekiwania, doświadczenia, rozczarowania; odzwierciedlają ludzkie dylematy, usprawiedliwiają wyjazdy z pogranicza (powody osobiste, ideologiczne, ekonomiczne). Ostatnią część stanowi poprzetykany wspomnieniami Omera Bartova zapis wspomnień jego matki, który – wiernie odtworzony – wyznacza drogę rodziny (a tym samym całej społeczności) z Galicji do Palestyny (dzieciństwo w odległym zakątku Europy Wschodniej, dorastanie w Izraelu, zagłada Żydów, nielegalna imigracja ocalałych, życie po wojnie) – wszystko to pokazuje jakby dwa światy, radykalnie się różniące, a jednak ściśle ze sobą powiązane. Pomocą służą przypisy końcowe (z podziałem na rozdziały) oraz indeks nazwisk i nazw geograficznych. Tekst uzupełniają czarno-białe fotografie (źródła podano na końcu).

Nie pozbawiona emocji obszerna, drobiazgowa treść publikacji Wydawnictwo Czarne odsłania kartę historii – galicyjskiej przeszłości – mało wprawdzie znanej, jednak – oby! – nie zapomnianej.

Tagi: Eseistyka literacka Historia lokalna Europa Wschodnia

Kup książkę Opowieści z pogranicza. Pisanie i wymazywanie galicyjskiej przeszłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści z pogranicza. Pisanie i wymazywanie galicyjskiej przeszłości
Inne książki autora
Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza
Omer Bartov0
Okładka ksiązki - Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza

Buczacz, niewielkie kresowe miasteczko, dziś należy do Ukrainy. Założyli je Polacy, a obok nich mieszkali tu Żydzi i Rusini. Wybitny historyk Omer Bartov...

Żołnierze Fuhrera
Omer Bartov0
Okładka ksiązki - Żołnierze Fuhrera

Wehrmacht uchodzi niekiedy za apolityczne, wysoce profesjonalne i skuteczne siły zbrojne, dowodzone przez ludzi obojętnych na ideologię faszystowską. Autor...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy