Wybieramy najlepsze książki na lato

Data: 2009-06-24 22:25:38 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Wybieramy najlepsze książki na lato

Jest ich czterdzieści i cztery – tyle właśnie książek działające na polskim rynku wydawnictwa zgłosiły do konkursu „Najlepsza książka na lato wortalu Granice.pl” organizowanego przez redakcję wortalu przy współpracy serwisu Allegro.pl, wsparciu firmy Kolporter, pod patronatem czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” oraz miesięcznika „Science Fiction. Fantasy. Horror”

Trzymają w napięciu

Książki te ubiegają się o tytuł „Najlepszej książki na lato” w trzech kategoriach: literatura młodego czytelnika; powieści obyczajowe i romanse oraz kryminał, sensacja, thriller, horror. – Najbardziej liczna jest oczywiście kategoria kryminałów – podkreśla Danuta Bujak, rzecznik konkursu i menedżer projektu z ramienia wortalu Granice.pl. – A są wśród nich zarówno międzynarodowe bestsellery, jak na przykład pierwsze części trylogii „Millenium” Stiega Larssona – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” oraz „Dziewczyna, która igrała z ogniem” czy „Marcowe fiołki” Philipa Kerra, jak i doskonałe powieści polskich autorów – www.1944.waw.pl Marcina Ciszewskiego czy „Śmierć w Królestwie Bożym” Piotra Rowickiego. Silną reprezentację wystawiono również horrorom. Tu jurorzy często wspominają Andrzeja Pilipiuka („Rzeźnik drzew”), znakomity „Dom na wyrębach” Stefana Dardy, ale też bardzo nietypową powieść „Potwór i panna” z pograniczu romansu, horroru i literatury pięknej.

Kilka chwil wzruszeń

Sporo tytułów znaleźć można również wśród powieści obyczajowych. – Obyczajówki i romanse to świetne propozycje na urlop dla kobiet. Bardzo lekkie i zabawne powieści autorek zagranicznych – jak „Następna rzecz na liście”, czy poetycka, utrzymana w duchu prozy Małgorzaty Kalicińskiej „Prowincja pełna marzeń” reprezentują pierwszą grupę wśród zgłoszonych do konkursu powieści obyczajowych. Wielu jednak wydawców podjęło decyzję bardzo odważne i zdecydowało się zgłosić do tej kategorii książki o dużo większym ciężarze gatunkowym, powieści ambitne – jak świetny „Rok taty” Krzysztofa Popławskiego, doskonałe „Kobiety z Ptasich Wysp” Zofii Mossakowskiej, głośnych „Uwiedzonych” Anny Boleckiej czy skazaną na sukces powieść Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” – podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl, który również zasiada w jury.

Dzieci mają głos

- Często traktuje się literaturę skierowaną do młodego czytelnika jako gatunek nieco gorszy – podkreśla Danuta Bujak, prywatnie – matka dwóch dziewczynek. – Tymczasem musi być ona napisana jeszcze lepiej niż książki pisane dla dorosłych – dzieci to bowiem wymagający czytelnicy, którzy nie wybaczają swoim ulubionym pisarzom chwili gorszej formy. Nie dziwne więc, że rywalizacja w tej kategorii zapowiada się bardzo interesująco. Niedzisiejsza „Cudowna podróż Edwarda Tulana”, poruszający „Wodnik ze Starego Lasu”, wciągająca „Wielka wyprawa Ciumków” – te książki z pewnością nie pozwolą młodszym dzieciom oderwać się od lektury w niepogodne popołudnia czy wieczory. Nastoletni czytelnicy spędzą wiele godzin, towarzysząc w niesamowitych przygodach bohaterom powieści Jacka Higginsa, a dziewczęta wzruszać się będą podczas lektury bardzo ciepłej i mądrej powieści „Cud pocałunku czyli jak nie zostałam świętą” Donny Freitas.

Wielkie emocje czyli nominowani

Poziom konkursu jest niesamowicie wyrównany, dlatego jurorzy z pewnością do ostatniej chwili zastanawiać się będą nad werdyktem. Już w poniedziałek, 29 czerwca 2009 na stronie internetowej konkursu (www.ksiazkanalato.granice.pl) ogłoszona zostanie lista książek nominowanych do nagrody. Obok werdyktu jury podane zostaną pierwsze wyniki głosowania internautów, którzy również wybierają najlepszą książkę na lato. Wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu, biorą udział w losowaniu atrakcyjnych zestawów nawet 7 znakomitych książek. Ostateczną listę laureatów i wyróżnionych poznamy już 11 lipca. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje