Ośrodek KARTA, Narodowe Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję pod hasłem "Duma i pamięć. Rok 1920 z perspektywy polityki historycznej" z udziałem prof. Tomasza Nałęcza (wydział Historyczny UW), Konrada Paduszka (Narodowe Centrum Kultury) i red. Zbigniewa Gluzy (Ośrodek KARTA). Spotkanie, które odbędzie się 21 września 2010 o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie), poprowadzi red. Marek Horodniczy. Spotkanie inspirowane jest drugą edycją albumu "1920. Wojna o Polskę", wydanego przez Ośrodek KARTA i Narodowe Centrum Kultury. Wstęp wolny.
ALBUM „ROK 1920. WOJNA O POLSKĘ” TO UNIKATOWA KOMPOZYCJA TEKSTU I OBRAZU, TWORZĄCYCH WSPÓLNIE SUGESTYWNĄ RELACJĘ TAMTYCH WYDARZEŃ.
Książka opowiada o okresie styczeń–październik 1920: wyprawie na Kijów, odwrocie wojsk polskich, bitwie warszawskiej, bitwie niemieńskiej, pogoni za bolszewikami, rozejmie.
Zawarte są w niej świadectwa obu stron — polskiej i bolszewickiej, głos udzielony został zarówno żołnierzom szeregowym, oficerom, dowódcom, politykom, jak i cywilnym obserwatorom czy mimowolnym ofiarom strać. Tekst wzbogacony o materiały ikonograficzne (ponad 300 zdjęć archiwalnych), plakaty propagandowe, notatki prasowe, druki ulotne, dzienniki i wspomnienia uczestników.
Album „Rok 1920. Wojna o Polskę” wydany przez Narodowe Centrum Kultury i Ośrodek KARTA stanowi uzupełnienie tomu Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką, który ukazał się w 2005 roku.
Partnerami wydania albumu jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce Poświęcony Badaniom Najnowszej Historii Polski, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Instytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie oraz Centralne Archiwum Wojskowe.