Klasycystyczna tragedia – Teatr Telewizji: Fedra

Data: 2022-10-03 19:28:53 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Dziś w ramach cyklu Teatr Telewizji zobaczymy wyjątkowe, klasycystyczne przedstawienie. Powstało ono na bazie tragedii wybitnego francuskiego dramaturga. 

Obrazek w treści Klasycystyczna tragedia – Teatr Telewizji: Fedra [jpg]
fot. zrzut ekranu zwiastuna / TVP VOD 

Fedra jest sztuką, która bazuje na tragedii o tym samym tytule autorstwa Jeana Racine'a. Spektakl pochodzi z 1985 roku i został wyreżyserowany przez Laco Adamika. 

Teatr Telewizji: Fedra – opis 

Fedra to sztuka, która została osadzona w starożytnej Grecji. Opowiada o nieszczęśliwej miłości jaką żywiła tytułowa bohaterka, żona króla Tezeusza, do swojego pasierba Hipolita. Kobieta ma świadomość, że to uczucie jest czymś złym i niemoralnym. W królestwie pojawia się posłaniec, który przynosi wiadomość o rzekomej śmierci króla Tezeusza. Wtedy właśnie Fedra decyduje się wyjawić Hipolitowi prawdę. Ten jednak odtrąca uczucia macochy. Sam jest zakochany w Arycji.  

Czytaj także: Najciekawsze premiery książek w październiku 2022

Do królestwa powraca Tezeusz. Fedra jest przerażona, że Hipolit powie mu całą prawdę. Decyduje się więc oskarżyć pasierba o uwiedzenie. Król jest rozwścieczony i skazuje syna na wygnanie. Ten tragiczne umiera. Wywołuje to w Fedrze wyrzuty sumienia, które dręczą ją co wieczór. Koniec końców wyjawia mężowi całą prawdę. Wszystko kończy się fatalnym finałem. 

Teatr Telewizji: Fedra – obsada

W sztuce wystąpiło wielu genialnych polskich aktorów. Większość z nich możemy znać zarówno z dużego ekranu, jak i scen teatrów. W postać Fedry wcieliła się Teresa Budzisz-Krzyżanowska, którą możemy kojarzyć z udziału w filmie Futro, czy Lawa.

Czytaj także: Nike 2022. Wiemy, kto został wyróżniony w kolejnej edycji nagrody

Jako Hipolit wystąpił sam Bogusław Linda. Mężczyzna jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego kina. Zagrał w takich kultowych produkcjach jak: Psy, Kroll, czy Tata. W 2020 roku mogliśmy go oglądać w trzeciej części Psów, czyli Psy 3. W imię zasad.

W pozostałych rolach: Franciszek Pieczka, Ryszarda Hanin, Katarzyna Figura, Marian Opania, Barbara Bursztynowicz, Anna Chitro i inni

Teatr Telewizji: Fedra – gdzie zobaczyć? 

Spektakl pochodzi z 1985 roku, ale już dziś – 3 października 2022 roku – zostanie ponownie wyemitowany w telewizji. Emisja została zaplanowana na godzinę 21:00. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy więc o tej porze na antenę stacji TVP1. 

Czytaj także: Czarna Pantera. Wakanda w moim sercu – nowy film MCU ze zwiastunem. Premiera już wkrótce

Póki co spektaklu nie będzie można zobaczyć nigdzie indziej. Nie zostały też zaplanowane żadne powtórki.

Teatr Telewizji: Fedra – książka 

Fedra jest przedstawieniem, które powstało na bazie tragedii z 1677 roku autorstwa Jeana Racine'a. Autor zainspirował się jednym ze starożytnych greckich mitów o Fedrze. Zdecydował się jednak pozmieniać niektóre rzeczy i dodać swoje wątki do oryginału. Dodatkowo, w 2011 roku wydawnictwo PIW wydało nowe opracowanie dramatu. Oryginalny trzynastozgłoskowiec zamieniono na jedenastozgłoskowca, który okazał się znacznie lepszy w odbiorze!

Dramat Fedra cały czas możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr tv,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fedra
Jean Racine0
Okładka książki - Fedra

Fedra Jeana Racine’a (1629-1699), szczytowe osiągnięcie artystyczne francuskiego klasyka, należy do największych dramatów w historii literatury...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje