Teatr Telewizji: "Bigda idzie" z Januszem Gajosem już dzisiaj na antenie TVP 1!

Data: 2024-09-23 15:36:00 | aktualizacja: 2024-09-23 15:36:20 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji przypomni dziś znakomitą adaptację powieści Juliusza Kaden-Bandrowskiego, zatytułowanej Mateusz Bigda. Spektakl Bigda idzie! okazuje się zaskakująco współczesny, ukazując polityka, który nie cofnie się przed niczym, by zdobyć władzę.

Kadr ze spektaklu Bigda idzie Fot. TVP

Teatr Telewizji: Bigda idzie – opis 

Co ciekawe, spektakl powtórnie wyemitowany zostanie z okazji 85 urodzin wybitnego aktora, Janusza Gajosa, który wciela się w nim w rolę tytułową. Przedstawienie wyreżyserował sam Andrzej Wajda.   

Przeczytaj także: Miłość i nadzieja - odc. 42. Kuzey ma zamiar ratować ukochaną. Streszczenie 42 i 43 odc. 

Juliusz Kaden-Bandrowski był wybitnym polskim pisarzem politycznym. Zniesmaczony kształtem demokracji parlamentarnej w 1944, pisarz był pewien, że wkrótce cała wschodnia Europa dostanie się pod wpływ Związku Radzieckiego. Mimo tego wciąż wspomnienie tego, jak wyglądała polska polityka lat XX wieku nie nastrajało go optymistycznie. Tym bardziej, że Kaden był aktywnym politykiem, zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Wspaniale też o polityce pisał. 

To właśnie powieści polityczne przyniosły Kadenowi największą sławę. Dziś nieco zapomniane książki Generał Barcz, Czarne skrzydła oraz właśnie Mateusz Bigda wzbudziły w dwudziestoleciu międzywojennym niemały skandal i stały się początkiem wielkich dyskusji.

Kaden zderzał ideały, które politycy mieli na ustach, z parlamentarną rzeczywistością. Był wobec nich bezlitosny, ukazując ich jako oszustów, cyników, którzy wierzą tylko we władzę. Co ciekawe, portretując swoich bohaterów, Kaden nawiązywał do postaci polityków z pierwszych stron gazet. Czytelnicy to doceniali. 

Polityka w ujęciu Kadena jest brudna, liczy się w niej wyłącznie pragmatyzm, nie zaś wielkie idee. Wpisał się w ten sposób w nurt powieści straconych złudzeń – obok Stefana Żeromskiego, Zofii Nałkowskiej i Andrzeja Struga. Okazało się, że odzyskana po wielu latach niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Wymagać będzie sporo pracy – a i to nie wiadomo, czy nowa Polska będzie Polską naszych marzeń.  

II Rzeczpospolita w ujęciu Kadena to odzyskany śmietnik. Podobnie jak w rzeczpospolitej szlacheckiej, dominujące w niej były prywata, warcholstwo i głupota. Pisarz ukazał też, że nie czczono w niej bohaterów, ale cwaniaków i kombinatorów.

Spektakl Andrzeja Wajdy oparty jest na trzytomowej powieści Kadena-Bandrowskiego Mateusz Bigda. To chyba najostrzejsza powieść pisarza. Głównym bohaterem jest wyjątkowo ambitny i bezlitosny działach chłopski, porównywany z Wincentym Witosem. Działach ten pragnie obalić rząd i przejąć władzę. Za wszelką cenę. 

Po premierze spektaklu dopatrywano się analogii między Bigdą i liderem Samoobrony, Andrzejem Lepperem. Główny bohater wie, że jest chamem, który wkroczył na salony. Nie wstydzi się tego, uważa, że to jego atut. Jest nieufny, arogancki, prymitywny, ale też sprytny i pozbawiony zahamowań. Dzięki temu w polityce jest tak skuteczny. Przekupuje, szantażuje, pacyfikuje. Swoich wyborców trzyma za twarz. 

Czy dzisiaj również odnajdziemy analogie między postaciami z teatralnego spektaklu a aktywnymi politykami? Warto się o tym przekonać podczas seansu! 

Teatr Telewizji: Bigda idzie – obsada

"Bigda idzie" to sztuka napisana i wyreżyserowana przez Andrzeja Wajdę. 

W spektaklu wystąpili Janusz Gajos, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger. Śmietanka najlepszych polskich aktorów! 

Teatr Telewizji: Bigda idzie – gdzie zobaczyć? 

Spektakl Teatru Telewizji Bigda idzie zobaczymy w poniedziałek, 23 września 2024 godzinie 20.30 na kanale TVP1.

Teatr Telewizji: Bigda idzie – urodziny Janusza Gajosa

Spektakl wyemitowany zostanie z okazji urodzin Janusza Gajosa, wybitnego aktora, którego pamiętamy z roli w Czterech pancernych, Jasminum czy Zemście na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. Aktor stał się też bohaterem książki Elżbiety Baniewicz.

Przeczytaj także:


Tagi: teatr tv, telewizja, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje