Teatr Telewizji: "Powrót do Reims" z Jackiem Poniedziałkiem już dzisiaj na antenie TVP 1!

Data: 2024-09-30 14:30:54 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji tym razem na żywo! W telewizyjnej Jedynce obejrzymy dziś transmisję na żywo znakomitej adaptacji książki Didiera Eribona Powrót do Reims. To opowieść o homoseksualiście, który po powrocie do rodzinnego miasteczka mierzy się z tematami społecznego wstydu i wykluczenia. 

Kadr ze spektaklu Powrót do Reims
Fot. TVP

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – opis 

Didier Eribon znany jest w Polsce praktycznie wyłącznie z książki Powrót do Reims. Jej autor jest francuskim socjologiem, filozofem. Napisał wiele publikacji, stworzył wielką biografię Foucaulta. W centrum jeg zainteresowań były wykluczenie oraz homofobie. Nie bez powodu: przed laty musiał uciec z rodzinnego Reims, by móc funkcjonować jako homoseksualista, ale też powalczyć o awans społeczny. Życie w Paryżu umożliwiło mu to, wciąż jednak tkwił w nim wstyd związany z pochodzeniem. Zajmując się wykluczeniem czy homofobią, nigdy nie zajął się tematami, które odegrały kluczową rolę w jego życiu, a więc podziałem klasowym czy biedą. 

Przeczytaj także: Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem - 106 odc. Kasym zostaje uwięziony z szalonym Mustafą. Streszczenie 106 i 107 odcinka 

Eribon po śmierci ojca wyjeżdża więc ze stolicy. Jedzie do domu, w którym się wychował, na głębokiej prowincji, na przedmieścia Reims. Dopiero tam mierzy się z tym, co go naznaczyło, a czego zawsze się wstydził. Pisze o krzywdzie, upokorzeniu, pragnieniu uznania. Wspomina rodziców, ludzi prostych – matkę, która pracowała jako sprzątaczka, oraz ojca, będącego robotnikiem. Mówi o tym, jak pragnęli przebić szklany sufit, żyć lepiej, zdobyć wykształcenie. Zajmuje się ich wyborami, decyzjami i losami, a na marginesie tej historii pisze o współczesnym społeczeństwie francuskim: jak francuska prowincja radzi sobie w czasach wyuzdanego kapitalizmu. 

Powrót do Reims stał się wielkim bestsellerem – także w Polsce. Dlaczego? Bo wiele spostrzeżeń Eribona w równej mierze jest aktualnych w odniesieniu do Polski i Polaków – szczególnie tych, którzy żyli w czasach transformacji ustrojowej. Ukazuje ludzi, którzy jako pierwsze pokolenie uciekli do dużych miast i tam – realnie lub tylko pozornie - uzyskali społeczny awans, a jednocześnie starali się starannie skrywać swoje pochodzenie. Czy znaleźli szczęście w wielkich miastach? Jak sobie radzą? Powrót do Reims każde zadać sobie te pytania. 

Powrót do Reims pozwala zrozumieć współczesny świat, także zapomniany dziś już nieco protest żółtych kamizelek – zainicjowany w 2018 roku spontaniczny, masowy i niesformalizowany ruch społeczny. Wówczas ludzie buntowali się przeciw coraz większym kosztom życia, obciążeniom podatkowym, które spadły na pracujących obywateli, a także przeciwko oderwanym od społeczeństwa elitom politycznym. 

Spektakl, będący koprodukcją Nowego Teatru z Warszawy i Łaźni Nowej z Krakowa, przypomina telewizyjny program talk show, w którym występuje Didier Eribon. Czy analogie między bohaterem teatralnego spektaklu a nami samymi będą wyraźne i widoczne? Warto się o tym przekonać podczas seansu! 

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – obsada

"Powrót do Reims" to sztuka napisana w reżyserii Katarzyny Kalwat, która odpowiadała również za scenografię oraz kostiumy. 

Czytaj również: Teatr Telewizji: O człowieku, który siedział tyłem - TVP zaprasza na spektakl

W spektaklu wystąpili Jacek Poniedziałek w roli bohatera i autora Powrotu do Reims, Didiera Eribona, a także Jaśmina Polak, Yacine Zmit

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – gdzie zobaczyć? 

Spektakl Teatru Telewizji Powrót do Reims zobaczymy w poniedziałek, 30 września 2024 godzinie 20.30 na kanale TVP1.

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – wielki popis Jacka Poniedziałka!

Powrót do Reims to jedna z najlepszych ról Jacka Poniedziałka, aktora którego ostatnio mogliśmy oglądać w produkcji Netfliksa Bokser. Wystąpił on również w serialu Druga szansa, filmach Serce miłości, Jezioro słone, Trzeci czy serialu Zachowaj spokój na podstawie książki Harlana Cobena.

Przeczytaj także:


Tagi: teatr tv, telewizja, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje