Teatr Telewizji: "Powrót do Reims" z Jackiem Poniedziałkiem już dzisiaj na antenie TVP 1!

Data: 2024-09-30 14:30:54 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji tym razem na żywo! W telewizyjnej Jedynce obejrzymy dziś transmisję na żywo znakomitej adaptacji książki Didiera Eribona Powrót do Reims. To opowieść o homoseksualiście, który po powrocie do rodzinnego miasteczka mierzy się z tematami społecznego wstydu i wykluczenia. 

Kadr ze spektaklu Powrót do Reims
Fot. TVP

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – opis 

Didier Eribon znany jest w Polsce praktycznie wyłącznie z książki Powrót do Reims. Jej autor jest francuskim socjologiem, filozofem. Napisał wiele publikacji, stworzył wielką biografię Foucaulta. W centrum jeg zainteresowań były wykluczenie oraz homofobie. Nie bez powodu: przed laty musiał uciec z rodzinnego Reims, by móc funkcjonować jako homoseksualista, ale też powalczyć o awans społeczny. Życie w Paryżu umożliwiło mu to, wciąż jednak tkwił w nim wstyd związany z pochodzeniem. Zajmując się wykluczeniem czy homofobią, nigdy nie zajął się tematami, które odegrały kluczową rolę w jego życiu, a więc podziałem klasowym czy biedą. 

Przeczytaj także: Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem - 106 odc. Kasym zostaje uwięziony z szalonym Mustafą. Streszczenie 106 i 107 odcinka 

Eribon po śmierci ojca wyjeżdża więc ze stolicy. Jedzie do domu, w którym się wychował, na głębokiej prowincji, na przedmieścia Reims. Dopiero tam mierzy się z tym, co go naznaczyło, a czego zawsze się wstydził. Pisze o krzywdzie, upokorzeniu, pragnieniu uznania. Wspomina rodziców, ludzi prostych – matkę, która pracowała jako sprzątaczka, oraz ojca, będącego robotnikiem. Mówi o tym, jak pragnęli przebić szklany sufit, żyć lepiej, zdobyć wykształcenie. Zajmuje się ich wyborami, decyzjami i losami, a na marginesie tej historii pisze o współczesnym społeczeństwie francuskim: jak francuska prowincja radzi sobie w czasach wyuzdanego kapitalizmu. 

Powrót do Reims stał się wielkim bestsellerem – także w Polsce. Dlaczego? Bo wiele spostrzeżeń Eribona w równej mierze jest aktualnych w odniesieniu do Polski i Polaków – szczególnie tych, którzy żyli w czasach transformacji ustrojowej. Ukazuje ludzi, którzy jako pierwsze pokolenie uciekli do dużych miast i tam – realnie lub tylko pozornie - uzyskali społeczny awans, a jednocześnie starali się starannie skrywać swoje pochodzenie. Czy znaleźli szczęście w wielkich miastach? Jak sobie radzą? Powrót do Reims każde zadać sobie te pytania. 

Powrót do Reims pozwala zrozumieć współczesny świat, także zapomniany dziś już nieco protest żółtych kamizelek – zainicjowany w 2018 roku spontaniczny, masowy i niesformalizowany ruch społeczny. Wówczas ludzie buntowali się przeciw coraz większym kosztom życia, obciążeniom podatkowym, które spadły na pracujących obywateli, a także przeciwko oderwanym od społeczeństwa elitom politycznym. 

Spektakl, będący koprodukcją Nowego Teatru z Warszawy i Łaźni Nowej z Krakowa, przypomina telewizyjny program talk show, w którym występuje Didier Eribon. Czy analogie między bohaterem teatralnego spektaklu a nami samymi będą wyraźne i widoczne? Warto się o tym przekonać podczas seansu! 

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – obsada

"Powrót do Reims" to sztuka napisana w reżyserii Katarzyny Kalwat, która odpowiadała również za scenografię oraz kostiumy. 

Czytaj również: Teatr Telewizji: O człowieku, który siedział tyłem - TVP zaprasza na spektakl

W spektaklu wystąpili Jacek Poniedziałek w roli bohatera i autora Powrotu do Reims, Didiera Eribona, a także Jaśmina Polak, Yacine Zmit

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – gdzie zobaczyć? 

Spektakl Teatru Telewizji Powrót do Reims zobaczymy w poniedziałek, 30 września 2024 godzinie 20.30 na kanale TVP1.

Teatr Telewizji: Powrót do Reims – wielki popis Jacka Poniedziałka!

Powrót do Reims to jedna z najlepszych ról Jacka Poniedziałka, aktora którego ostatnio mogliśmy oglądać w produkcji Netfliksa Bokser. Wystąpił on również w serialu Druga szansa, filmach Serce miłości, Jezioro słone, Trzeci czy serialu Zachowaj spokój na podstawie książki Harlana Cobena.

Przeczytaj także:


Tagi: teatr tv, telewizja, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje