Targowe rekordy

Data: 2010-11-08 13:44:54 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Targowe rekordy

Rekordowa liczba ponad 30 tys. osób odwiedziła zakończone w niedzielę 14. Targi Książki w Krakowie - poinformował PAP rzecznik prasowy imprezy, Paweł Cyz.

 

W tegorocznych targach, które według organizatorów awansowały do roli "największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej", wzięło udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. "Niestety, w ostatniej chwili z udziału zrezygnowała Herta Mueller ze względu na napięty harmonogram spotkań w Krakowie" - wyjaśnił Cyz. Noblistka jednak znalazła czas, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który odbywał się równolegle do Targów i którego organizatorzy współpracują z Targami Książki - wspólny termin obu imprez ma wzmacniać siłę oddziaływania zarówno targów, jak i festiwalu i przyciągnąć większą liczbę miłośników literatury.

 

- 14. edycja targów upłynęła oczywiście pod znakiem spotkań z autorami. Odbyło się ich w sumie ponad 400 - podkreślił Paweł Cyz. - Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania branżowe, na których dyskutowano m.in. o prawie autorskim w czasach digitalizacji i o opodatkowaniu książek - dodał. Podczas targów w ramach Salonu Literackiego wortalu Granice.pl i serwisu Ksiazki.TV z czytelnikami spotkali się między innymi Robert Preys (autor "Najlepszej książki na wiosnę" - powieści "Orędzie"), Ryszard Katarzyński (autor e-booków publikowanych nakładem wydawnictwa Goneta.net) i Magdalena Kałużyńska (autorka znakomitej powieści "Ymar", której patronował wortal Granice.pl). 

 

W organizowanej podczas targów akcji "Napisz książkę z Hertą Mueller" wzięło udział ponad 100 osób. Dosłownie każdy mógł dopisać jedno zdanie do książki, rozpoczętej przez noblistkę słowami: "Muzykanci grają na drzewach". Każdy mógł też złożyć podpis pod zdaniem swojego autorstwa. Prócz osób odwiedzających targi w akcji wzięli udział goście imprezy, m.in. Olga Tokarczuk, Janusz L. Wiśniewski, Paweł Małaszyński i Edyta Jungowska oraz Martyna Wojciechowska, Piotr Kraśko, Grzegorz Miecugow i Rafał Bryndal.

 

Z kolei w akcji "Książka za książkę", organizowanej od 5 lat wraz z "Gazetą Wyborczą", udało się zebrać ponad 4 tys. woluminów. W zamian za przyniesione na targi niepotrzebne już książki ofiarodawcy otrzymywali kupony rabatowe na zakup nowych pozycji wydawniczych. Zebrane książki zostaną przekazane do bibliotek. 

 

Krakowskie Targi Książki to także konkursy. Najbardziej znaczący z nich to Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, celem którego jest uhonorowanie autora "najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych". Laureatem tegorocznej, trzynastej edycji konkursu został profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek za książkę "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949" wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Autor otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. 

 

Podczas Targów Książki ogłoszono także wyniki konkursów i plebiscytów "Najlepsza książka na jesień" oraz "Najlepsza książka historyczna", które organizuje firma W&W. Ich laureaci zostaną zaprezentowani szerszemu gronu czytelników w dniach najbliższych. 

 

Przed rokiem krakowskie Targi Książki odwiedziło 25 tys. miłośników literatury, w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Zainteresowanie wystawców i odwiedzających z roku na rok jest coraz większe, dlatego organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej - Targów Książki dla Dzieci.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje