Sprzedaż książek w czasie pandemii gwałtownie rośnie

Data: 2020-03-29 12:12:28 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Jak podaje brytyjski „The Guardian", na Wyspach sprzedaż książek w oprawie miękkiej wzrosła o 35% w zeszłym tygodniu. Dynamicznie rośnie sprzedaż online – gdy sieć Waterstones zamknęła swe stacjonarne księgarnie, sprzedaż online wzrosła tydzień do tygodnia czterokrotnie. Dobre wyniki nadchodzą również z polskiego rynku. Firma Nielsen poinformowała właśnie, że panel BookScan Polska odnotował właśnie bardzo dobry wynik: 12,1 % wzrostu sprzedaży egzemplarzowej między 22 a 28 marca w stosunku do tygodnia wcześniejszego, 15-21 marca. Dużym zainteresowaniem cieszy się ambitniejsza klasyka i książki dłuższe. Z kolei we Francji uznano księgarnie za niezbędne dla zdrowia – nawet w czasie pandemii – podobnie jak apteki czy sklepy spożywcze. 

Obrazek w treści Sprzedaż książek w czasie pandemii gwałtownie rośnie [jpg]

Co czytają Brytyjczycy? Podobnie jak na całym świecie, znakomicie sprzedaje się Sto lat samotności i Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcíi Márqueza, Umiłowana Toni Morrison, czy Wielki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda.

Czytaj także: Slavoj Žižek napisał książkę o pandemii koronawirusa i jej konsekwencjach

Ale mieszkańcy Londynu chętnie sięgają również po powieści współczesne – na przykład po nową powieść Hilary Mantel The Mirror and the Light, która w Polsce najpewniej ukaże się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, Szczygiła i Tajemną historię Donny Tartt, Infinite Jest Davida Fostera i Małe życie Hanyi Yanagihary. Dobrze sprzedają się również dystopie, na przykład Opowieść Podręcznej Margaret Atwood, Rok 1984 George'a Orwella i Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya.

Nielsen BookScan podaje, że wśród czytelników równie wielkim zainteresowaniem cieszy się Wojna i pokój, Władca Pierścieni oraz W stronę Swanna – pierwsza część W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta.

Czytaj także: Borys Akunin zarażony koronawirusem. Świat książki w czasie pandemii

Wygląda na to, że czytelnicy nadrabiają książkowe zaległości, sięgają po te pozycje, które zawsze chcieli przeczytać i po te powieści, które po prostu wypada znać. Nie boją się też, że zabraknie im czasu na lektury niełatwe czy naprawdę długie. 

To jednak wyniki w jednej tylko sieci księgarskiej – a właściwie w obecnej sytuacji tylko w jednej księgarni internetowej. Nielsen podaje, że sprzedaż książek w Wielkiej Brytanii wzrosła sumatycznie o 6% pomiędzy 15 a 21 marca w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Najbardziej wzrosła sprzedaż książek z kategorii „nauka w domu” (212%), podręczniki (77%) i 35% – powieści, które czytelnicy kupują w supermarketach. Również książki o robótkach ręcznych i rzemiośle sprzedają się świetnie (wzrost o 38%).

Czytaj także: 2. sezon „Stulecia Winnych” już w telewizji! Co wiadomo o produkcji?

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Zapytaliśmy o to przedstawicieli najpopularniejszych polskich księgarń, jednak na odpowiedź musimy jeszcze poczekać. Wiemy już, że w pierwszych dwóch tygodniach kwarantanny sprzedaż książek wzrosła w księgarni Gandalf.com.pl o niemal 40% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Równie dobre informacje płyną z panelu BookSkan Polska, który zanotował 12,1 % wzrostu sprzedaży egzemplarzowej w tygodniu 13 (22-28 marca) w stosunku do tygodnia 12 (15-21 marca). Panel ten obejmuje 10-15% rynku księgarskiego.

Niepokojące głosy dochodzą natomiast ze strony małych księgarzy – 40% z nich twierdzi, że jeśli pandemia nie zakończy się w Polsce do połowy kwietnia, to będą musieli zamknąć swoje księgarnie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje