Rozdano Asy Empiku

Data: 2008-02-06 23:02:21 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Rozdano Asy Empiku Jak co roku sieć księgarni Empik rozstrzygnęła " Wielki Plebiscyt Kulturalny" Asy Empiku 2007.

1 lutego 2008 r. kilkuset gości zgromadzonych w Teatrze Roma w Warszawie obejrzało interaktywną Galę Asów empiku. Autorzy 27 dzieł, które osiągnęły najlepsze wyniki sprzedaży w swoich kategoriach w ubiegłym roku, otrzymali statuetki z rąk swoich fanów. Wydarzeniem Kulturalnym Roku została gra „Wiedźmin”, a Honorowego Asa empiku otrzymał Andrzej Wajda.

Asy empiku to największy w Polsce plebiscyt kulturalny, w którym zwycięzców typują odbiorcy różnych dziedzin sztuki i rozrywki. „Głosowanie” odbywa się przez cały rok w salonach empiku w całym kraju oraz za pośrednictwem serwisu internetowego empik.com. Każdy zakup dokonany w danym roku kalendarzowym to jeden głos oddany na konkretny tytuł: książkę, płytę z muzyką, film, grę multimedialną, program komputerowy, nowe technologie, gazetę lub czasopismo, a także kalendarz.

Wyniki plebiscytu, który organizowany jest przez empik od 9 lat, w sposób wyjątkowo miarodajny prezentują upodobania odbiorców kultury w Polsce i trendy na naszym rynku. W całym kraju działa obecnie ponad 100 salonów empik. Dokonuje w nich zakupów średnio ponad 1,7 miliona osób miesięcznie. Żadne badanie statystyczne nie zapewnia zebrania równie obiektywnych wyników na temat najpopularniejszych produktów kultury, wiedzy i rozrywki w Polsce. Przyjęcie kryterium oceny, jakim jest wielkość sprzedaży sprawiło, że Plebiscyt cieszy się dużym prestiżem zarówno wśród twórców, wydawców, jak i samych klientów.

Podczas Gali wręczono także Asa empiku w kategorii „Wydarzenie Roku 2007”. Decyzją internautów, którzy wzięli udział w głosowaniu na stronie www.empik.com, zwycięzcą został „Wiedźmin” (gra PC).

Nagrodę specjalną – Honorowego Asa empiku, przyznawaną przez Kapitułę (złożoną z ekspertów empiku) za całokształt twórczości, otrzymał Andrzej Wajda. W uzasadnieniu czytamy: Honorowy As empiku trafia w tym roku w ręce Andrzeja Wajdy, artysty, który od wielu lat szuka w swojej twórczości odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej tożsamości i kondycji, dotykając często swoimi filmami charakteru szczególnej zbiorowości, jaką są Polacy. Od „Pokolenia”, poprzez „Popiół i diament”, „Popioły”, „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”, „Pana Tadeusza”, „Zemstę” i dziesiątki innych filmów oraz przedstawień teatralnych, Polacy mogą szukać swojego zbiorowego oblicza w dziełach jednego z największych klasyków światowego kina (…).

Walka o nominacje do Asów empiku 2008 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2009.

Bestsellery Roku:
•  kategoria – „literatura polska":

1. „Kapuściński:nie ogarniam świata”, Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, wydawca: "Świat Książki", Warszawa.
•  kategoria – "literatura zagraniczna":

2. „Czarownica z Portobello”, Paulo Coelho, wydawca: "Drzewo Babel", Warszawa.
•  kategoria – "fantastyka":

3. „Dzieci Hurina”, J.R.R.Tolkien, wydawca: Wydawnictwo AMBER, Warszawa.
•  kategoria – "literatura dziecięca i młodzieżowa”:

4. „Nowe przygody Mikołajka” - tom 2, René Goscinny, Jean-Jaques Sempé, wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków.
•  kategoria – "historia i literatura faktu":

5. „Władysław Bartoszewski”, Wywiad rzeka, Michał Komar, wydawca: "Świat Książki", Warszawa.
•  kategoria – "nauki humanistyczne":

6. „Sekret”, Rhonda Byrne, Wydawca: Wydawnictwo Nowa Proza, Warszawa.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje