Na początku stycznia w Toruniu ruszają zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego pt. „33”. Scenariusz filmu został oparty na jednym z opowiadań Mariki Krajniewskiej, które znalazło się w wydanej przed tygodniem książce pt. „Pięć”.
Akcja filmu rozpoczyna się 3 marca 1933 roku i opowiada o 33. godzinach z życia głównej bohaterki Wiery – matki dwójki małych dzieci, która widzi powolną śmierć ludzi ze swojego otoczenia. Miejscem tragicznych wydarzeń są tereny Ukrainy, bohaterami – mieszkańcy wioski, których dosięgnął Wielki Głód, będący efektem wprowadzanych kolejno przez Stalina reform rolnych. Wiera obserwuje nieodwracalne oznaki dystrofii swoich dzieci, próbuje ocalić je przed powolną śmiercią głodową. Film pokazuje, co dzieje się w umyśle zrozpaczonej matki, porusza ponadczasowe wartości, odkrywa trudną historię.
Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Filmowcom z pomocą przyszły takie instytucje jak Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Teatr im. Horzycy z Torunia oraz Toruńska Agenda Kulturalna.
Projekt filmowy „33” powstaje w ramach Fundacji Kultury „Papierowy Motyl”, powołanej z inicjatywy pisarki i scenarzystki Mariki Krajniewskiej oraz fotograf Tatiany Jachyry, wspieranej przez pisarzy, wydawców, aktorów i fotografów. Celem statutowym Fundacji jest umożliwienie dzieciom z placówek opiekuńczych i domów dziecka czynnego udziału w warsztatach pisarskich, filmowych i fotograficznych.
Ta szczytna inicjatywa jest możliwa dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałej toruńskiej społeczności, w której znaleźliśmy wsparcie – mówi Marika Krajniewska, autorka scenariusza i reżyser filmu. - Już teraz, przed rozpoczęciem zdjęć dziękujemy za pomoc Sensimedia, Pierogarni Stary Młyn, Hotelowi Retman oraz firmie transportowej Vip-Line oraz prosimy o pomoc na planie.
Niebawem ruszają zdjęcia. Na planie zobaczymy m.in.: Ewelinę Dubczyk, Mateusza Damięckiego, Mariusza Ostrowskiego, Piotra Głowackiego, Wandę Ślęzak, Jana Drawnela.