Prezent urodzinowy dla mężczyzny? Często sięgamy po elektronikę, kupujemy ulubione kosmetyki, a czasem – sięgamy po kulturę. Bo kto powiedział, że książka nie może być dobrym prezentem urodzinowym lub imieninowym dla panów? W tym artykule przedstawiamy propozycje, które wykorzystać można w trakcie poszukiwania inspiracji na prezent urodzinowy dla mężczyzny.
Pomysły na prezent urodzinowy dla mężczyzny
Co kupić mężowi, narzeczonemu czy chłopakowi z okazji urodzin? Takie pytanie często zadają sobie partnerki i partnerzy, kiedy czas zbliża się nieubłaganie do urodzin drugiej połówki. Prezent urodzinowy dla niego nie musi być jednak problemem!
Jeśli nasz mężczyzna jest wielkim fanem wszelkich nowinek technicznych, warto pomyśleć nad wszelkiego rodzaju elektronicznymi gadżetami. Chodzi nie tylko o klasyczne już smartfony, smartwatche czy konsole do gier, ale także nietypowe elektroniczne kostki do gry, drukarki 3D, minidrony. Coraz częściej stawiamy także na różnego bony i licencje – np. do gier komputerowych czy serwisów streamingowych.
Wśród klasycznych prezentów dla mężczyzn, sprawdzają się także wszelkiego rodzaju prezenty drogeryjne. Nowe perfumy o ciekawym, męskim zapachu na pewno ucieszą każdego obdarowanego. Zamiast na sklepowe, tradycyjne zestawy zawierające dezodorant oraz żel pod prysznic, warto postawić na oryginalność i samemu dobrać kosmetyki, które mogą przydać się w codziennej pielęgnacji. Właścicielom bród i wąsów przydadzą się zapewne wszelkiego rodzaju kosmetyki związane z ich pielęgnacją, a tym, którym z zarostem nie po drodze – kremy i płyny po goleniu oraz pianki. W modzie są także różnego rodzaju golarki elektroniczne.
Panom, którzy dużo czasu spędzają za kierownicą, można podarować coś związanego z motoryzacją. Dobrym pomysłem jest zestaw głośnomówiący, który podłączyć można do systemu audio w samochodzie. Całkowitym must have jest dziś także wyposażenie samochodu w dobrą kamerkę, która może przydać się w czasie nieszczęśliwego zdarzenia na drodze.
Książki dla mężczyzny na urodziny
Co jednak, jeśli nasz solenizant ma wszystko, a my wciąż chcemy go zaskoczyć? A może wcale nie znamy go tak dobrze i nie wiemy, co mogłoby mu się spodobać? W takim wypadku zdecydowanie warto sięgnąć po… literaturę! Książki od lat pozostają jednym z najchętniej wybieranych prezentów i choć statystyka mówi, że po literaturę sięgają częściej kobiety niż mężczyźni, także i dla panów w księgarniach odnaleźć można prawdziwe perełki!
Przede wszystkim warto zastanowić się, co nasz obdarowany mógłby chcieć przeczytać. Jeśli często wybiera się do kina na opowieści szpiegowski, być może ciekawym pomysłem byłyby książki należące do nurtu literatury sensacyjnej. To właśnie w tego typu literaturze odnajdziemy to, co tak cenimy w szpiegowskich hollywoodzkich produkcjach: zagadki, tajemnice, ale też sporo akcji i brutalności.
Fanów klasycznych opowieści detektywistycznych zainteresować może z kolei nurt czarnego kryminału. Najwybitniejszym przedstawicielem tego gatunku jest proza amerykańskiego pisarza Raymonda Chandlera. Autor ten stworzył łącznie osiem powieści, a na swoim koncie liczy kilkadziesiąt opowiadań. Jest to ciekawa alternatywa dla twórczości Arthura Conana Doyle’a, którego przygody o Sherlocku Holmesie znają dziś już niemal wszyscy.
Powieściowy cykl Raymonda Chandlera rozpoczyna się od książki „Głęboki sen”. W utworze poznajemy detektywa Philipa Marlowe’a, który wynajęty zostaje przez pewnego amerykańskiego generała do zajęcia się sprawą szantażysty. Postać detektywa przewija się także w kolejnych książkach autora: „Żegnaj, laleczko”, „Wysokie okno”, „Tajemnica jeziora”, „Siostrzyczka”, „Długie pożegnanie”, „Playback” oraz „Tajemnice Poodle Springs”.
Literatura science-fiction to dobry pomysł!
Co jednak, jeśli solenizant nie przepada za literaturą kryminalną, zamiast tego chętnie wybiera się do kina na seanse kolejnych części „Gwiezdnych Wojen”? Odpowiedź musi być tylko jednak – literatura science-fiction.
Chociaż science-fiction kojarzy nam się głównie z opowieściami o dalekiej, nowoczesnej przyszłości, to nurt ten wcale nie musi ograniczać się jedynie do takich właśnie tekstów. Powieść w tym gatunku w przeszłości napisał nawet jeden z najbardziej znanych twórców współczesnego kryminału – Remigiusz Mróz. „Chór zapomnianych głosów” autora ma zostać zresztą już niebawem zekranizowane!
Ekranizacje często sprawiają, że starsze tytuły ponownie stają się bestsellerami. Tak było m.in. w przypadku powieści „Diuna” Franka Herberta, która okazała się prawdziwym hitem tuż po tym, gdy do kin trafiła najnowsza adaptacja książki. W nowym filmie zagrały największe gwiazdy Hollywood – w tym Jason Mamoa, Timothee Chalamet i Zendaya.
Warto wiedzieć, że „Diuna” nie składa się jedynie z jednej książki. To cały cykl powieściowy, na który składa się także pięć innych historii stworzonych przez Franka Herberta i kontynuujących losy rodu Atrydów. Na wspomnianą serię składają się: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny”, „Kapitularz Diuny”.
Oprócz oryginalnych historii stworzonych przez zmarłego w 1986 roku Herberta, powstały także oficjalne spin-offy tej serii. Książki z cyklu kontynuował syn znanego pisarza – Briana Herbert – oraz inny autor science-fiction, Kevin J. Anderson. Bezpośrednie kontynuacje stworzone przez obu autorów to: „Łowca z Diuny”, „Czerwie z Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny”, „Zgromadzenie żeńskie z Diuny”, „Mentaci Diuny” oraz pochodząca z 2016 roku powieść „Nawigatorzy Diuny”.
Przedstawione powyżej pomysły, to oczywiście jedynie propozycje. Należy pamiętać, że najważniejsze jest sama intencja oraz szczerość w podarunku, a nie sama wartość prezentu!