Właśnie ujawniono listę twórców nominowanych do Paszportów Polityki 2024. W dziedzinie związanej z literaturą szansę na nagrodę mają: Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa oraz Joanna Wilengowska.
fot. ⓒ POLITYKA- Paszporty Polityki to jedna z najpopularniejszych polskich nagród dla artystów, w tym oczywiście pisarzy.
- 3 grudnia 2024 roku ogłoszono nominowanych we wszystkich kategoriach 32. Paszportów Polityki.
- Nagrodę w dziedzinie związanej z literaturą mogą zdobyć: Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa oraz Joanna Wilengowska.
- Oficjalne przyznanie nagród odbędzie się 14 stycznia 2025 roku podczas uroczystej gali.
Paszporty Polityki 2024 – ogłoszono nominowanych!
We wtorek 3 grudnia 2024 poznaliśmy nazwiska osób nominowanych w siedmiu kategoriach w kolejnej edycji Paszportów Polityki. W kategorii związanej z literaturą znaleźli się Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa oraz Joanna Wilengowska.
Już 14 stycznia 2025 roku po raz 32. odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród, którą będzie można oglądać na TVN 24 i w mediach społecznościowych tygodnika. Poza kategorią książka, ogłoszono również nominowanych w kategoriach takich jak: film, scena, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.
Na nominowanych mogą również głosować ci którzy kupią lub zasubskrybują Politykę. To oni dzięki ich głosom zostanie wyłoniony Paszport Czytelników.
Paszporty Polityki 2024 – kim są nominowani w kategorii KSIĄŻKA?
Jak co roku nas najbardziej interesuje kategoria KSIAŻKA. Jacy autorzy tym razem zostali wyróżnieni za swoje publikacje?
Marta Hermanowicz
Marta Hermanowicz to pisarka związana z branżą reklamową. Do Paszportu Polityki został nominowany jej debiut powieściowy, czyli książka Koniec. Jest to historia o tragedii wojny, która przenosi się na kolejne pokolenia. Powieść częściowo bazuje na historii rodzinnej autorki. Malwina funkcjonuje w dwóch rzeczywistościach. Na co dzień żyje w Polsce lat 90. równocześnie codziennie śni o wspomnieniach wojennych swojej babki.
Autorka powieści urodziła się w 1982 roku i ukończyła politologię na Uniwersytecie Szczecińskich. Udało jej się także skończyć Szkołę Filozoficzną Tadeusza Gadacza oraz historię sztuki w ISP PAN i Collegium Civitas. Teksty Marty Hermanowicz były publikowane w różnych magazynach, między innymi w: Piśmie, Czasie Literatury oraz tygodniku POLITYKA.
Jul Łyskawa
Jul Łyskawa to pisarz, który przez osiem lat pracował nad swoim debiutem literackim zatytułowanym Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców. Książka pojawiła się nagle i szybko została ogłoszona powieścią kompletną i totalną. Jest to szalona i groteskowa saga o mieszkańcach pewnego amerykańskiego miasteczka przypominającego Twin Peaks, są wśród nich: rzeźbiarz, tajemniczy Irlandki ksiądz, czy też rodzina drwali i stolarzy.
Jul Łyskawa to nie żaden pseudonim jak początkowo podejrzewano. Pisarz urodził się w 1984 r. w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował swoje opowiadania w Akancie, Arteriach, czy Ha!arcie. Obecnie pracuje także jako redaktor i tłumacz książek dziecięcych.
Joanna Wilengowska
Joanna Wilengowska to pisarka, która powraca po osiemnastu latach z książką Król Warmii i Saturna. Uznano, że to wyjątkowe wydarzenie w świecie literatury. Mówi się, że ta powieść stanowi powtórny debiut autorki. Jest to poruszająca historia ojca i córki. Dziewczyna jako jedna ze stu czterdziestu osób w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowała narodowość warmińską. Bohaterka jednak cały czas stara się to zrozumieć. Chce lepiej poznać swoją małą ojczyznę, która w dużej mierze składa się z okruchów wspomnień ojca. Jest to powolna opowieść pełna nostalgii, humoru i miłości.
Joanna Wilengowska urodziła się w 1971 roku w Olsztynie. Skończyła filologię polską oraz dziennikarstwo. Przez jakiś czas współtworzyła pismo literackie Portret. Obecnie pracuje przy wielu inicjatywach związanych popularyzacją i podtrzymaniem kulturą Warmii i Mazur.
Przeczytaj także:
- "Naznaczeni" - w sieci właśnie pojawiła się zapowiedź filmu na bazie bestsellerowej książki "Rule". Za reżyserię odpowiada twórca "Pamiętnika"
- „Wiedźmin. Rozdroże kruków". Prequel cyklu Andrzeja Sapkowskiego przywraca klimat początków serii. Recenzja, opinia
- Wiersze przypisane do AI zostały gorzej ocenione przez badanych niż te napisane przez ludzi
- Sztuczna inteligencja zamiast prawdziwych tłumaczy? Wydawcy korzystają z AI, tłumacze i autorzy protestują
źródło: https://www.polityka.pl