Oto najlepsze książki na lato!

Data: 2013-06-03 16:20:33 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na lato!

70 nowości wydawniczych rywalizowało o uznanie jurorów i czytelników w piątej edycji konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na lato”, organizowanego przez redakcję serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Podczas Warszawskich Targów Książki, które odbyły się w tym roku na Stadionie Narodowym, ogłoszono wyniki i wręczono laureatom pamiątkowe dyplomy i statuetki. 

 

Weź udział w wyzwaniu czytelniczym z najlepszymi książkami na lato!

 

Weź udział w konkursie i wygraj najlepsze książki na lato!

 

- Ponad 33 tysiące osób oddały głos w tegorocznej edycji plebiscytu – mówiła Magdalena Galiczek, podsumowując głosowanie czytelników. - To liczba imponująca, to liczba, która potwierdza, że nagrodzone przez internautów książki to rzeczywiście tytuły najlepsze lub najbardziej wyczekiwane.

 

Werdykt czytelników ukazuje również, jakie książki są obecnie modne. Nagroda główna bowiem trafiła do powieści Szkoła żon Magdaleny Witkiewicz (Wydawnictwo Filia). Po całej serii książek erotycznych, których bohaterkami są kobiety, zwykle młode i zupełnie niewinne, które z czasem mają w sobie odkryć niewyczerpane złoża potrzeb seksualnych, Szkoła żon to interesująca odmiana. Książka, która nie ogranicza się jedynie do opisów scen erotycznych, niejako "z obowiązku" połączonych mało znaczącymi wydarzeniami. To niezwykła opowieść, doprawiona taką ilością erotyzmu, która nie nuży, a sprawia, że lekturze towarzyszy poczucie ekscytacji – napisała o tej książce jedna z czytelniczek.

 

Powieść opowiada o Julii - kobiecie świeżo po rozwodzie, która wygrywa tajemnicze zaproszenie do luksusowego spa. W Szkole żon wraz z kilkoma innymi zwyczajnymi kobietami przeżyje ona niezwykłą przygodę i będzie musiała na nowo spojrzeć na swoje dotychczasowe życie. 

 

Jurorzy zdecydowali się nagrodzić książkę Izabeli Szolc Żona rzeźnika (Wydawnictwo Amea). Autorka nawiązała w niej do prawdziwej historii „Rzeźnika z Ziębic”, czyli Karla Denke, który na początku XX wieku zamordował kilkudziesięciu bezdomnych i przygotował z ich ciał konserwy. Szolc odkrywa w niej historię kanibala, ale także zagłębia się w psychikę jego towarzyszki życia. Nie ma w tej powieści krwawych ochłapów i juchy spływającej po ścianach. Nie ma atmosfery grozy, napięcia czy strachu. Są tylko fakty i skomplikowane osobowości, które zawsze pozostaną zagadką.

 

Zgodnie z tradycją, obok nagród głównych, jurorzy i czytelnicy przyznali również wyróżnienia w licznych kategoriach, wskazując najbardziej interesujące nowości wydawnicze. 

 

 

Najlepsza proza

 

Jedną z najważniejszych kategorii konkursowych są proza polska i obca. Rywalizuje tu literatura piękna autorów rodzimych i zagranicznych. Czytelnicy zdecydowali się w niej wyróżnić Jolantę Kwiatkowską za powieść Ja i Oni. Pół żartem, pół serio (Wydawnictwo MWK), która opisuje nasze zmagania z samymi sobą. Krytycy i dziennikarze wybrali Autoportret z lisiczką (Dom Wydawniczy Mała Kurka) – zbiór wspomnień i refleksji popularnej pisarki i poetki, Marty Fox. Spośród twórców zagranicznych najlepsi okazali się Joydeep Roy-Bhattacharya, autor niezwykłej opowieści Bajarz z Marrakeszu (Wydawnictwo Lambook) oraz J. Krishamurti, którego Dziennik z podróży nagrodzili jurorzy (Wydawnictwo Kos). 

 

 

Dla dzieci najmłodszych i nieco starszych

 

Najmłodszym dzieciom jurorzy polecili Tajemnicę Malutkiej Anny Onichimowskiej i Agaty Dudek (Wydawnictwo Ezop) – opowieść o tym, że odmienność wcale nie musi w życiu przeszkadzać. Czytelnicy w większości zagłosowali na Grafikę dla smyka. Zwierzaki Małgorzaty Wójtowicz (Oficyna Wydawnicza Impuls), która pomaga rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową. 

 

Młodzież z pewnością spędzi wiele niezwykłych chwil przy lekturze nagrodzonej przez internautów Ani z Zielonego Wzgórza w nowym przekładzie Pawła Beręsewicza (Wydawnictwo Skrzat) lub przeżywając niezwykłe przygody z bohaterami thrillera Maximum Ride. Eksperyment Anioł autorstwa mistrza gatunku Jamesa Pattersona (Wydawnictwo Hachette). 

 

 

Podróże fantastyczne i literackie

 

Wielką popularnością wśród czytelników cieszą się od zawsze propozycje należące do nurtu fantastyki. Nagrodzony przez jurorów w tej kategorii Świat bez bohaterów (Wydawnictwo Mag) to powieść otwierająca nowy cykl Brandona Mulla „Pozaświatowcy, opowiadający o dwójce amerykańskich dzieciaków, które zostają wciągnięte do alternatywnego świata zwanego Lyrian. Internauci nagrodzili w tej kategorii pierwszy tom cyklu pisarki polskiej, Ewy Matusz Wybrańcy świata. Początek (Wydawnictwo Evanart). 

 

Ale z książkami można wybrać się również w inną literacką podróż. Na przykład do Uzbekistanu, o którym opowiada Bartek Sabela w nagrodzonej przez jurorów publikacji Może morze wróci (Bezdroża) lub do Korei (Korea Zjednoczona – szansa czy utopia Andrzeja Bobera, Wydawnictwo Kwiaty Orientu – nagroda czytelników). 

 

 

Wyprawy historyczne

 

Historii właśnie poświęcone są kolejne kategorie konkursowe. „Perły z lamusa” to literatura faktu. Największe uznanie czytelników zdobyła tu publikacja Brzechwa. Nie dla dzieci Mariusza Urbanka (Iskry), ujawniająca nieznane szczegóły z życia twórcy ogromnie popularnego. Dziennikarze i krytycy wybrali publikację Czołgista kontra Biały Tygrys Ilji Bojaszowa (Inicjał) – historię osadzoną w czasach II wojny światowej. 

 

W plebiscycie znalazło się także miejsce dla powieści historycznych. Takich jak nagrodzona przez jurorów książka Na szafocie Hilary Mantel (Wydawnictwo Sonia Draga), rekonstruująca owiane tajemnicą od stuleci okoliczności upadku Anne Boleyn czy wyróżniona przez czytelników powieść Wojciecha Dutki Czerń i purpura (Wydawnictwo Albatros) – historia Mileny Zinger, dwudziestoletniej studentki konserwatorium muzycznego w Bratysławie, której spokojne i beztroskie życie zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. 

 

 

Poradniki na lato

 

Wakacje to także czas, gdy czytelnicy mogą nieco popracować nad sobą i sięgnąć po najbardziej interesujące poradniki czy publikacje naukowe. Tu warto pamiętać o Podróżach między kobiecością a męskością (Oficyna Wydawnicza Impuls) dotykających nośnego obecnie tematu płci oraz o książce Być mądrą mamą Aliny Wieji, odpowiadającej na pytania, jakie stawia sobie często każda matka. 

 

 

Mroczne kryminały i lekkie powieści

 

Chwile oddechu czytelnikom zapewnią powieści obyczajowe i romanse. Te nagrodzone przez krytyków - Miłość, Bóg i francuska kuchnia Jamesa F. Twymana (Wydawnictwo Illuminatio), Dom na skarpie Nory Roberts (Wydawnictwo Gruner Jahr) i Wyznania uległej Sophie Morgan (Wydawnictwo Hachette) oraz te, po które najczęściej sięgali czytelnicy - Kruchość jutra Ewy Bauer (Wydawnictwo Szara Godzina) i Biegam bo muszę Pepsi Eliot (Warszawska Firma Wydawnicza). Natomiast moc emocji gwarantują kryminały – sięgający korzeniami wydarzeń z ostatnich dni II wojny światowej na Śląsku Kłamca Tomasza Białkowskiego (Wydawnictwo Szara Godzina) oraz opublikowane w bestsellerowej Czarnej Serii Uśpienie Marty Zaborowskiej (Wydawnictwo Czarna Owca). 

 

Literatura najwyższych lotów. Powieści pełne emocji. Książki, które pomagają w życiu. Wraz ze zbliżającym się latem zakończyła się konkursowa rywalizacja w plebiscycie Najlepsza książka na lato, mającym na celu wyróżnienie najbardziej interesujących nowości wydawniczych. Nadszedł czas na spokojną lekturę tych, które odpowiadają naszym preferencjom, naszym czytelniczym gustom. 

 

Nagrodzeni internauci

 

Tradycyjnie nagrodzono również internautów głosujących, zachęcających do głosowania i tych, którzy przesłali uzasadnienie dokonanego przez siebie wyboru. 

 

Spośród osób, które zachęciły do głosowania największą liczbę osób, zestaw 20 książek otrzyma Dorota Dęga, zestaw 10 książek otrzyma Rafał Dorsz, 5 książek - Agnieszka Watkowska, 3 - Wioletta Wielądek, 1 - Urszula Janiszyn. 

 

Spośród osób głosujących w I etapie nagrody otrzymają: Bożena Papuzińska, Elżbieta Świtulska, Marzena Sadownik, a spośród osób głosujących w II etapie - Anna Bolecka, Marcela Pęciak i Leszek Matuszczak. 

 

Za przesłanie uzasadnienia dokonanego wyboru nagrody otrzymają: Karolina Stelmaszyk, Krystyna Smagacz i Maria Szczepankowska. 

 

Serdecznie gratulujemy. Nagrodzonych czytelników prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres pr@wwpol.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje