W Wielkiej Brytanii przez wiele lat funkcjonowało więzienie zbudowane na miejscu średniowiecznego klasztoru. Było ono odwiedzane przez wielu królów, a na jakiś czas stało się także domem Oscara Wilde'a. Teraz zostało sprzedane organizacji non-profit. Jakie są plany na zagospodarowanie tego budynku?
fot. Oscar Wilde / domena publicznaReading to urokliwe miasto w Wielkiej Brytanii, które jest położone niecałe 65 kilometrów od Londynu. W 1844 powstało tam więzienie, które po 170 latach działania zostało zlikwidowane. Od 2014 roku stało więc puste, co nie podobało się władzom miasta i brytyjskiemu rządowi.
Więzienie Oscara Wilde'a sprzedane?
Więzienie w Reading to naprawdę fascynujące miejsce. W 2021 roku pojawił się tam Banksy – anonimowy artysta tworzący charakterystyczne graffiti. Jego sztuka przyciągnęła nowych turystów, a jemu udało się oddać hołd Oscarowi Wilde'owi. Cały ośrodek przez 10 lat stał całkowicie pusty. Niedawno jednak budynek, w którym dawniej znajdowało się więzienie, został sprzedany fundacji non-profit za 7 milionów funtów.
czytaj także: Artyści bojkotują niemieckie instytucje kulturalne. Do ruchu dołączyła noblistka Annie Ernaux
Miejsce to zostało zakupione przez fundację edukacyjną, której założycielem i dyrektorem jest urodzony w Chinach biznesmen. Obecnie fundacja ma w planach przekształcić więzienie na centrum edukacyjne. Ma się ono przysłużyć lokalnej społeczności. Niewykluczone, że w miejscu więzienia powstanie również muzeum, gdzie będzie można poznać losy różnych więźniów. Nie wiadomo jednak, które plany dojdą do skutku – zwłaszcza, że każda, nawet najmniejsza zmiana musi być konsultowana z lokalnymi władzami.
Przewodniczący rady jest jednak gotowy na współpracę z fundacją:
Zawsze utrzymywaliśmy, że więzienie w Reading ma większą wartość niż tylko pieniężną i będziemy współpracować z nowymi właścicielami, aby zrozumieć, co zamierzają osiągnąć dzięki temu obiektowi
Oscar Wilde skazany za homoseksualizm
To właśnie w więzieniu w Reading na przestrzeni lat 1895-1897 przebywał słynny pisarz Oscar Wilde. Mężczyzna został skazany za swój homoseksualizm, którego przejawy były wtedy w Wielkiej Brytanii surowo karane. Co ciekawe, w jego najsłynniejszej powieści Portret Doriana Graya możemy zauważyć subtelne nawiązania do orientacji seksualnej autora.
czytaj także: Najpopularniejsze książki grudnia 2023. Znamy bestsellery księgarń końca roku
Czas spędzony w więzieniu pisarz wspominał jako coś niezwykle bolesnego. Będąc w areszcie, stworzył słynny monolog De profundis adresowany do Alfreda Douglasa. Został on wydany dopiero po śmierci pisarza, najpierw w wersji ocenzurowanej. Dopiero po ponad 40 latach ukazała się jego pełna wersja, nie pozbawiona fragmentów odnoszących się do życia prywatnego Wilde'a.
czytaj także: Nominacje do Bestsellerów Empiku 2023. „Rodzina Monet”, „Chłopki”, Nosowska i Żulczyk
Po wyjściu z więzienia ze zdrowiem twórcy nie było najlepiej. Wilde zmienił nazwisko i opuścił Anglię. W 1898 roku opublikował poemat Ballada o więzieniu w Reading. Zmarł niecałe dwa lata później.
źródła: www.theguardian.com, actualitte.com
Tagi: literatura,