Konflikt palestyńsko-izraelski ostatnio przybrał na sile. Artyści zdecydowali się rozpocząć bojkot niemieckich instytucji państwowych. Wszystko przez to, jaką politykę zagraniczną prowadzi kraj w związku z tym, co się dzieje w strefie Gazy.
fot. Wikimedia Commons / Lucas_Destrem / CC BY-SA 3.0.Annie Ernaux to francuska pisarka i feministka, która w 2022 roku otrzymała literacką nagrodę Nobla. Była ona dopiero siedemnastą kobietą z tym wyróżnieniem. Stwierdziła wtedy, że Nobel to męska instytucja. Teraz o pisarce znów zrobiło się głośno.
Annie Ernaux i bojkot niemieckich instytucji kulturalnych
Annie Ernaux to od jakiegoś jedna z najbardziej kontrowersyjnych pisarek. Jakiś czas temu została oskarżona o antysemityzm. Wtedy udzieliła wsparcia palestyńskiemu ruchowi BDS, który dotyczył bojkotu, dezinwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi. Już wtedy noblistka krytykowała działania Izraela wobec Palestyny.
Czytaj także: Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach
Teraz natomiast, wraz z liczącą ponad pół tysiąca grupą artystów, filmowców, literatów i ludzi kultury z całego świata, Annie Ernaux dołączyła do bojkotu niemieckich instytucji kulturalnych finansowanych przez państwo. Palestyński poeta – Mohammed el-Kurd – będący częścią tego ruchu stwierdził, że niemiecka polityka tłumi wolność słowa i wyrazy solidarności z Palestyną.
Artyści wspierają Palestynę
Ponad 500 osób bierze udział w „Strike Germany". Bojkot ten zwraca uwagę na obecną politykę Niemiec, na którą składa się między innymi brak stanowczej reakcji na ludobójczy atak Izraela na Gazę. Szacuje się że w tym konflikcie zginęło dotąd około 23 tysiące Palestyńczyków, połowa z nich to były dzieci. Ponad 60 tysięcy osób zostało rannych. El-Kurd stwierdził:
[...] teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby dobrzy ludzie stanowczo i publicznie odrzucili antypalestyński rasizm, i bojkotowali organizacje, które szerzą ten rasizm, czy też go ukrywają.
Ernaux jest zdecydowanie najbardziej znaną postacią pośród nazwisk osób wspierających bojkot. Laureatka literackiej Nagrody Nobla otwarcie potępiła ludobójczy atak Izraela na Gazę. W sprawę zaangażowana jest również amerykańska aktorka Indya Moor czy też libański piosenkarz Hamed Sinno.
źródła: lithub.com ; www.aljazeera.com