Od komiksu wszystko się zaczyna. Marginesy zaczynają wydawać komiksy!

Data: 2019-03-25 12:48:53 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Od komiksu wszystko się zaczyna. Marginesy zaczynają wydawać komiksy!

Pod koniec kwietnia wydawnictwo Marginesy rozpocznie publikację komiksów i powieści graficznych. Tytuły te wzbogacą dotychczasową ofertę, uzupełniając ją zgodnie z przyjętą linią programową  o biografie, pozycje popularno-naukowe, historyczne czy obyczajowe. Docelowo w Marginesach ma się ukazywać kilkanaście komiksów rocznie.

Według Hanny Mirskiej-Grudzińskiej, redaktor naczelnej, to szansa rozwoju portfolio wydawnictwa w nowym kierunku, możliwość dostarczenia czytelnikom ciekawych historii w innej formie.

– Wprowadzając do planu wydawniczego Marginesów komiksy – nie ukrywając ich pod inną nazwą i logo – po raz kolejny zabieramy czytelników w nową podróż. Podróż po ekscytującym świecie powieści graficznych, gwarantującą niezwykłe emocje i doświadczenia – komentuje.

 Za linię wydawniczą komiksów i powieści graficznych w wydawnictwie Marginesy odpowiedzialny będzie Szymon Holcman, od lat związany z branżą jako współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu.

 - Swoją znajomość komiksowego rynku chciałbym wykorzystać, by w Marginesach prezentować komiksy, które czytelnikowi znającemu książki tego wydawnictwa pozwolą odkryć nową formę opowiadania o fascynujących go tematach. Formę równie fascynującą – tłumaczy Szymon Holcman.

Już pod koniec kwietnia ukażą się dwa pierwsze tytuły:

  • Artemizja Tamil Baudouin i Nathalie Ferlut w tłumaczeniu Olgi Mysłowskiej, czyli fascynująca historia barokowej artystki, Artemizji Gentileschi, która jako pierwsza kobieta została przyjęta do florenckiej Akademii.

  • Neurokomiks Hany Roš i Matteo Farinellego w tłumaczeniu Jacka Koniecznego - podróż przez ludzki mózg i historia badań nad tym organem. Książka była najlepiej sprzedającym się tytułem w historii brytyjskiego wydawnictwa Nobrow.

 KOLEJNE PLANOWANE TYTUŁY W OFERCIE:

 Audubon. Na skrzydłach świata,Jérémiego Royera i Fabiena Grolleau, tłumaczenie Olga Mysłowska, premiera 22 maja

 Tetris. Ludzie i gry,Boxa Browna, tłumaczenie Marcin Wróbel, premiera 22 maja

Komentuje Szymon Holcman, współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu, odpowiedzialny w Marginesach za wydawanie komiksów:

Jeszcze nie tak dawno można było usłyszeć w szkołach, że komiksy zubażają wyobraźnię i nie powinno się ich czytać nawet będąc dzieckiem. Dzisiaj bez trudu znajdziemy fragmenty komiksów w szkolnych podręcznikach, a jedna z przygód Kajka i Kokosza Janusza Christy - Szkoła latania - jest lekturą obowiązkową w klasach czwartych. Ubytków w wyobraźni nie stwierdzono.

Jeszcze nie tak dawno jednym z najczęściej zadawanych autorom komiksów pytań było: „czy komiks to sztuka?”. „Polska jest ostatnim krajem, w którym się o oto pyta” odpowiedział na nie Przemek Truściński w słynnym rysunkowym wywiadzie na łamach „Wysokich Obcasów”.

Dzisiaj oryginalne plansze komiksów znajdują się w muzealnych kolekcjach, a w Muzeum Narodowym w Krakowie można było w ubiegłym roku obejrzeć wystawę „Teraz Komiks”, którą odwiedziło blisko 37 000 osób. Była to trzecia najpopularniejsza wystawa tego muzeum w 2018 roku, po „Wyspiańskim” i „Damie z gronostajem” Leonardo da Vinci.

Komiks, czy powieść graficzna, jak zamiennie nazywa się tę formę opowiadania historii, zyskuje na świecie coraz większą popularność. Dotyczy to nie tylko mainstreamowych opowieści o superbohaterach, którym towarzyszą kinowe przeboje, ale wszelkich gatunków tej sztuki: komiksów dla dzieci, czy przeznaczonych dla starszego czytelnika komiksów historycznych, biograficznych, kryminalnych, itd. Od kilku lat wydawnictwa książkowe w większości krajów Europy widząc komercyjny, ale i artystyczny potencjał komiksu, tworzą specjalne linie wydawnicze jemu poświęcone. Od kilku też lat w niesamowitym tempie rośnie polski rynek komiksu, a temu wzrostowi i obaleniu ostatnich uprzedzeń wobec komiksu na pewno pomogłoby, gdyby za wydawanie komiksów wzięło się poważne i uznane wydawnictwo literackie.

Dlatego bardzo się cieszę, że w tej historii pojawiają się Marginesy, wydawca z ponad dekadą doświadczenia, marka ciesząca się uznaniem. Marginesy mają ciekawych nowych wrażeń czytelników, którym od teraz będą mogły zaproponować także komiksy. Co ważne: działalność komiksowa nie będzie ukrywana pod inną nazwą i logo, a komiks jako naturalny element dołączy do planu wydawniczego wydawnictwa.

Tu też pojawiam się ja, czytelnik komiksów od lat prawie czterdziestu, wydawca od lat piętnastu. Swoją wiedzę i znajomość komiksowego rynku chciałbym wykorzystać, by w Marginesach prezentować najciekawsze komiksy z całego świata. Komiksy, zbliżone do tego, co Marginesy tak dobrze robią wydając książki. Będą to zatem powieści graficzne popularno-naukowe, biograficzne, historyczne, obyczajowe, ekologiczne, kryminalne… Tak, by czytelnik znający książki wydawnictwa, mógł odkryć nową formę opowiadania o fascynujących go tematach. Formę równie fascynującą.

Komentuje Hanna Mirska-Grudzińska, redaktor naczelna Marginesów:

Gdynia, wakacje 1979. Jest wtorek, wróciłam z kolonii w Bierutowicach i stoję przed kioskiem Ruchu czekając z grupą dzieci na żuka z napisem Łączność. Około 16 przyjeżdża samochód z prasą i tam poza „Wieczorem Wybrzeża” miły pan pocztowiec wyrzuci na kioskowy blat kilka numerów „Świata Młodych”. Zaprzyjaźniona pani kioskarka, mama koleżanki z klasy schowa dla mnie jeden numer, bo przyszłam za późno i dla mnie stojącej w kolejce na końcu – nie starczy. Mimo upału jest mi zimno ze strachu czy pani o mnie pamięta i zostawi gazetę. Jeśli nie  - muszę stanąć w kolejce w czytelni i może, jeśli nikt nie wytnie – przeczytam kolejny odcinek opowieści Szarloty Pawel „Kubuś Piekielny”.

Warszawa, wakacje 1999. Mój siedmioletni syn przykleja nos do szyby kiosku. Jest czy nie ma? Zwija usta w podkówkę, bo nie widzi tego po co przybiegliśmy co sił w nogach. Nie widzi komiksowych przygód Kaczora Donalda. Nie ma, sprzedane. Idziemy do następnego kiosku, i następnego, i dwóch kolejnych. W końcu jest! Ostatni egzemplarz! Wracamy do domu i synek znika na dwa dni za drzwiami pokoju, zaśmiewając się co chwila. Czyta do końca i od początku. Do końca i od początku, do końca i od początku…

Warszawa, styczeń 2019. Do wydawnictwa Marginesy przychodzi na umówione spotkanie Szymon Holcman. Od wielu miesięcy rozmawiamy o stworzeniu redakcji powieści graficznej i komiksu. W końcu zapada decyzja. Tak! Zaczynamy! Wydajemy! Spełniamy marzenia - moje: bo nareszcie zaprezentujemy czytelnikom opowieści, które czyta cały świat, ale u nas zarezerwowane dla wydawców komiksowych i Szymona: bo może swoje ukochane opowieści wprowadzić na literacką półkę.

Proszę Państwa! Po raz kolejny i nie na marginesie zabieramy Państwa w nową podróż. Zaufajcie nam, bo komiks to wspaniała literatura, w dodatku ilustrowana, komiks to wspaniała podróż na wielu poziomach. Postaramy się, by zostali Państwo z komiksem na zawsze i by komiks na stałe został w planie wydawniczym Marginesów. Bo od komiksu wszystko się zaczyna, nawet, gdyby miało zacząć się bardzo późno…

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Artemizja
Tamia Baudouin, Nathalie Ferlut2
Okładka książki - Artemizja

Fascynująca historia jednej z pierwszych malarek Europy. W dniu, w którym Artemizja Gentileschi głośnym krzykiem oznajmia swoje przyjście na świat...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje