Znamy nominacje do Oscarów!

Data: 2019-01-22 20:57:47 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Znamy nominacje do Oscarów!

Już 24 lutego odbędzie się kolejna gala rozdania jednej z najważniejszych nagród filmowych – wielka Ceremonia Rozdania Oscarów. To właśnie wtedy w Los Angeles rozdane zostaną statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej dla najlepszych twórców filmowych.

Dziś opublikowano listę nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród tytułów znalazły się także produkcje polskie i ekranizacje niezwykłych książek czy komiksów.

Miłośników literatury z całą pewnością zainteresuje film Green Book przedstawiający nietypową historię kombinatora z Bronxu, który przypadkiem zostaje szoferem nietypowej postaci – znanego, ekstrawaganckiego muzyka z wyższych sfer. Mężczyzna będzie musiał przez wiele tygodni wozić muzyka, towarzysząc mu przez całe tournée. Tym samym napotka wiele przygód i nawiąże przyjaźnie z całkiem nowymi znajomymi. Film ten inspirowany jest prawdziwą przyjaźnią Tony’ego Lipa i Dona Shirleya i powstał na podstawie listów i wywiadów dwojga ludzi.

At Eternity's Gate to z kolei historia dla fanów sztuki. Obraz ten jest dramatem biograficznym przedstawiającym historię ostatnich lat życia i twórczości Vincenta van Gogha. Za reżyserię odpowiedzialny jest Julian Schnabel, a w roli głównej wystąpił Willem Dafoe.

Żona to szwedzki dramat, w którym przedstawione są losy dwójki ludzi – małżeństwa z 40-letnim stażem. Kiedy Joan i Joe wyjeżdżają, by uczcić kolejny zawodowy sukces Joego – odebrać literacką Nagrodę Nobla – jest to dla nich szansa, by spojrzeć w przeszłość.

Wśród nominowanych pojawia się też film Player One – amerykański film sci-fi na podstawie książki Ernesta Cline’a. Player One to wizja 2045 roku. Cały znany nam świat chyli się ku upadkowi. Wade Watts – główny bohater – z rzeczywistości ucieka do OASIS, wirtualnego uniwersum, w którym większość ludzi spędza całe dnie. Watts w OASIS może podróżować, przeżywać przygody i być kimkolwiek zapragnie. Wkrótce twórca gry, szukając swojego następcy, tworzy trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest prawdziwa fortuna i… przejęcie całkowitej władzy nad uniwersum. I choć główny bohater podejmuje się tego zadania, wkrótce czeka na niego całkowicie inne wyzwanie — musi uratować cały świat OASIS.

W kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy” nominowani zostali Christian Bale za rolę w filmie Vice, Bradley Cooper za rolę w Narodzinach gwiazdy, Willem Dafoe za rolę w At Eternity’s Gate, Rami Malek za rolę w Bohemian Raspody oraz Viggo Mortensen za udział w filmie Green Book.

W kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” nominowane zostały Yalitza Aparicio za rolę w filmie Roma, ceniona Olivia Colman za film Faworyta, Glen Close za rolę w filmie Żona, Lady Gaga za rolę w filmie Narodziny gwiazdy i Melissa McCarthy za rolę w filmie Can You Ever Forgive Me?

W kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy” nominacje otrzymali Sam Elliot (Narodziny gwiazdy), Mahershala Ali (Green Book), Adam Driver (Czarne bractwo. BlacKkKlansman), Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?) oraz Sam Rockwell (Vice). Wśród nominowanych w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa” znalazły się Amy Adams (Vice), Marina de Tavira (Roma), Regina King (If Beale Street Could Talk), Emma Stone (Faworyta) i Rachel Weisz (Faworyta).

W kategorii „Najlepszy reżyser” znalazł się Paweł Pawlikowski, odpowiedzialny między innymi za świetnie ocenianą Zimną wojnę. Oprócz Pawlikowskiego, w tej kategorii nominowano także Alfonso Cuarona, Yorgosa Lanthimosa, Spike’a Lee i Adama McKay’a.

Nominacje do statuetki za „Najlepszy film” otrzymują tytuły: Czarna pantera, Bohemian Rhapsody, Czarne bractwo. BlacKkKlansman, Faworyta, Roma, Green Book, Narodziny gwiazdy i Vice.

Czytelników szczególnie zainteresować powinna nominacja do statuetki za najlepszy scenariusz zaadaptowany. W tej kategorii nominowano pięć tytułów: The Ballad of Buster Scruggs, Can You Ever Forgive Me?, Czarne bractwo. BlacKkKlansman, If Beale Street Could Talk oraz Narodziny gwiazdy.

Nominacje za scenariusz oryginalny otrzymały zaś natomiast tytuły Green Book, Roma, Faworyta, Vice i Pierwszy reformowany. Najlepsze filmy krótkometrażowe 2018 roku to zaś Mother, Detainment, Skin, Fauve i Marguerite.

W kategorii międzynarodowej – „Najlepszy film nieanglojęzyczny” – znalazły się meksykańska Roma, Kafarnaum z Libanu, niemiecki film Werk Ohne Autor, Złodziejaszki z Japonii i prosto z Polski – Zimna wojna.

Najlepsze charakteryzacje jury Oscarów znalazło zaś w tytułach Granica, Maria, królowa Szkotów i Vice.

Jeżeli chodzi o udźwiękowienie – za najlepszą oryginalną ścieżkę muzyczną statuetki mają szansę dostać tytuły: Wyspa psów, If Beale Steer Could Talk, Mary Poppins. Powrót, Czarne bractwo. BlacKkKlansman oraz Czarna pantera. Najlepsze piosenki z filmów 2018 to All the Stars z Czarnej pantery, Shallow z Narodzin gwiazdy, I’ll Fight z filmu RBG oraz When A Cowboy Trades His Spurs For Wings z The Ballad of Buster Scruggs. Za najlepszy montaż dźwięku nominowane zostały tytuły: Bohemian Rhapsody, Pierwszy człowiek, Roma, Ciche miejsce i Czarna pantera. Podobnie w przypadku kategorii „Najlepszy dźwięk” – tutaj nominowani to Narodziny gwiazdy, Roma, Bohemian Rhapsody, Pierwszy człowiek i Czarna pantera.

W kategorii „Najlepszy montaż” zwyciężyć mogą Bohemian Rhapsody, Faworyta, Green Book, Vice oraz Czarne bractwo. BlacKkKlansman. Najlepsza scenografia znalazła się zaś w obrazach: Roma, Mary Poppins powraca, Faworyta, Pierwszy człowiek i Czarna pantera. Za efekty specjalne nagrodzone mogą zostać Avengers: Wojna bez granic, Pierwszy człowiek, Player One, Han Solo: Gwiezdne wojny – historie i… Krzysiu, gdzie jesteś?

W kategorii „Najlepsze zdjęcia” znów pojawia się Zimna wojna – za kamerą w przypadku tej produkcji stanął Łukasz Żal. Oprócz niego nominowani to także Robbie Ryan i Faworyta, Alfonso Cuaron z Romą, Caleb Deschanel za Werk Ohne Autor oraz Matthew Libatique za muzyczne Narodziny gwiazdy.

Ile z tytułów znaliście przed nominacjami? Czy do wielkiej gali zamierzacie zrobić sobie maraton filmowy z nominowanymi tytułami?

Foto: Łukasz Bąk

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje