Najważniejsza książka na stulecie Niepodległości?

Data: 2018-09-18 23:11:52 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najważniejsza książka na stulecie Niepodległości?

We wtorek 18 września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po 1918 roku. Akcji „100 książek na stulecie Niepodległości” towarzyszy głosowanie słuchaczy. To oni wskażą tę jedną, najważniejszą książkę.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które zostaną przedstawione w cyklu „100 książek na stulecie Niepodległości”.

– Na tej liście znalazły się bodaj wszystkie najważniejsze nazwiska polskiej literatury XX i początków XXI wieku oraz książki, bez których nie sposób sobie wyobrazić intelektualnego krajobrazu ostatniego stulecia, takie jak: Noce i dnie Dąbrowskiej, Transatlantyk Gombrowicza, Tango Mrożka, pełna kolekcja najważniejszych tytułów Miłosza, Herberta, Iwaszkiewicza, Szymborskiej czy Herlinga-Grudzińskiego. Od skamandrytów po Świetlickiego i od Żeromskiego po Myśliwskiego. W tym zestawie nie brakuje jednak dowodów na to, że literacki kanon wciąż ulega przewartościowaniu. Zaskoczeniem może obecność wśród najważniejszych książek stulecia tytułów wciąż słabo znanych, czyli Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza, czy opowiadań Zygmunta Haupta z tomu Pierścień z papieru. Są też inne niespodzianki, bo nie wszyscy popularni i cenieni autorzy współcześni znaleźli się na naszej liście – mówi Mariusz Cieślik, wicedyrektor radiowej Trójki i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Wybrane pozycje będą prezentowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – aż do 11 listopada. Omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.

Ponadto Mariusz Cieślik i Hirek Wrona w środowym wydaniu „Do Południa” oraz Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska w sobotnim „Radiowym Domu Kultury” zaproszą słuchaczy do literackiej zabawy, której zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe.

Najważniejsze będzie jednak głosowanie słuchaczy. Redakcja radiowej Trójki chce, aby to oni, spośród 100 najważniejszych książek wskazanych przez fachowców wybrali tę, która jest im najbliższa.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje